Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Popüler 10 Sosyal Ağ

0 179

En Popüler 10 Sosyal AğYıllar geçtikçe insan doğası gereği sosyalleşmesi, paylaşımlarda bulunması, sohbet etmesi ve benzeri ihtiyaçlarını giderecek yöntemler de değişmiş ve gelişmiştir. Eskiden bir ev telefonu ile arayarak halini hatırını sorduğumuz dostlara günümüzde bir butona tıklayarak belki de görüntülü bir şekilde sohbet edebilir ve mesajlaşabilir durumdayız. Hatta arkadaşımız dünyanın diğer bir ucunda bile olsa. Dolayısı ile hepimizin bir sosyal çevresi ve dolayısı ile teknoloji sayesinde sosyal bir ağı bulunmaktadır. Bu amaçla birçok sosyal ağ sistemi ortaya çıktı, bazısı tutunamadı, bazılarını ise halen kullanmaktayız. Dünyayı artık küresel bir köy olarak tanımlamaktayız. Bunun nedeni, dünyanın neresinde olursa olsun ailemizle veya arkadaşlarımızla istediğimiz zaman gerçek zamanlı bir şekilde etkileşime geçebiliyor oluşumuzdur. Bu yazıda geçtiğimiz yılın en popüler 10 sosyal ağından bahsedeceğiz.

10. Pinterest

Pinterest en büyük görsel paylaşım ağından biri haline geldi ve görsellerin web üzerinde ve bağlantı kurmada önemini kanıtladı. Pinterest’in aylık aktif kullanıcı sayısı150 milyon kişi olup bunlardan% 81’i kadın kullanıcılardan oluşmaktadır. Pinterest, resimleri içeriklerine göre sınıflandırabilme yeteneği sunan pinboard ile oldukça cazip bir özellik sunmaktadır. Ayrıca, Pinterest’in alışveriş yapma özelliği de bulunmaktadır. Pin’in yanındaki “Satın Al” düğmesine basarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

9. Vine

Vine, 200 milyon aylık aktif kullanıcısıyla Twitter’a ait bir sosyal ağdır. Sürekli olarak otomatik bir şekilde tekrar gösterilen maksimum 6 saniyelik uzunluğa sahip videoları paylaşmanıza imkan veren bir video paylaşım uygulamasıdır. Ocak 2013’te oluşturulan ağ, viral videoları kolaylıkla paylaşmayı amaçlamaktadır. Vine ve Twitter birbirine bağlıdır, dolayısı ile Vine klipleri doğrudan tweet olarak paylaşılabilmektedir.

8. TumbIr

Tumblr, 332.8 milyon kayıtlı kullanıcısı olan gençler ve genç yetişkinler arasında popüler bir blog konumundadır. Kullanıcılar için mini bloglar oluşturabilme imkanı veren, bloglarının üzerinde Pinterest’te olduğu gibi istedikleri görselleri paylaşmalarına izin veren bir platformdur. Paylaşılan blog yazılarını beğenebilir veya ‘reblog’ yapabilirsiniz.

7. Snapchat

Snapchat, gerçek zamanlı bir şekilde kendi çektiğiniz bir video veya görseli bir arkadaşınızla veya diğer kullanıcılarla paylaşmanıza imkan sunan ve gün geçtikçe popülerleşen bir uygulamadır. Bu sosyal ağ, aylık 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Burada paylaşılan görüntüler, alıcı tarafından izlendikten birkaç saniye sonra otomatik olarak silinirler. Uygulamada ayrıca, herkes tarafından görülebilir şekilde paylaşabileceğiniz ‘Hikayeler’ özelliği de bulunmaktadır.

En Popüler 10 Sosyal Ağ6. LinkedIn

LinkedIn, kariyer odaklı bir sosyal ağ olup, mesleki beceri ve tecrübenizi bu uzmanlığa ihtiyaç duyan diğer kullanıcılara göstermeyi amaçlamaktadır. LinkedIn’in 467 milyon kayıtlı hesabı bulunmaktadır. Kullanıcılar kendi aralarında grup sohbeti yaparak bireysel bilgileri paylaşabilir, iş ilanlarını yayınlayabilir ve iş başvurusunda bulunabilirler. Eğer bir insan iş veya meslek sahibi bir kişi ise, muhtemelen LinkedIn platformunda hesabı vardır.

5. Twitter

Twitter muhtemelen kullanımı en kolay sosyal ağlardan birisidir ve aylık 319 milyon aktif kullanıcılara sahiptir. Tweet’lerinizde istediğiniz yazı veya görseli paylaşabilirsiniz. Gerçek zamanlı etkinliği paylaşabilecek, meslektaşlarını ve ünlüleri izleyip dünyanın dört bir yanındaki eğilimleri takip edebileceğiniz bir sosyal ağ platformudur. Özellikle genç kullanıcıların ilgi odağı olan Twitter sayesinde, yerel olayları tüm dünyanın duymasını sağlayabilir ve insanlığın ilgisini çekebilirsiniz.

4. Instagram

Bu platform, var olan sosyal ağlar içerisinde görsellerinizi ve en fazla 1 dakika uzunluğundaki videolarınızı paylaşabileceğiniz en popüler platformdur. Instagram, Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı ve şu anda 600 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip bir sosyal ağdır. Görüntülerin filtrelenmesine, düzenlenmesine ve Twitter, Facebook ve Instagram web sitesi vasıtasıyla paylaşılmasına izin verir.

3. Whatsapp

Whatsapp, arkadaşlarınızla bağlantı kurmak ve onlarla mobil bir şekilde mesajlaşmanızı sağlayan bir uygulamadır. 1.2 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısıya sahip olan bu platformda diğer kişilere ve gruplara, resim, metin ve istediğiniz eklerin gönderimini sağlayabilirsiniz. Whatsapp diğer platformlardan farklı olarak bir kullanıcı adı ile değil de telefon numaranızla diğer kişiler tarafından eklenmenizi ve görüşmenizi sağlar. Ayrıca bu uygulama ile internet üzerinden sesli çağrılar yapabilir veya görüntülü görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

En Popüler 10 Sosyal Ağ2. Youtube

Youtube, dünya genelinde en çok bilinen ve kullanılan video paylaşım platformudur. 1.3 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan bu platformda günlük ortalama 5 milyar video gösterimi gerçekleşmektedir. Google’ın bir ürünü olmasına rağmen dünyadaki en büyük ikinci arama motorudur. Müzik videolar, filmler, komik durumlar, skeçler ve benzeri her tür videoları Youtube’da bulabilirsiniz. Kayıtlı bir üye, kendi videolarını da bu platforma yükleyebilir ve arkadaşlarıyla paylaşabilir. Ayrıca yüksek sayıda gösterim aldığınız videolarınızdan reklam geliri de elde edebilirsiniz.

1. Facebook

En popüler sosyal ağ olduğu oldukça açıktır. Facebook, 18 yaşın üzerindeki her 10 kişiden 7’sinin dudaklarından duyabileceğiniz ortak bir sözdür. Facebook’un dünya çapında 1.87 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Arkadaşları, meslektaşları, aileleri ve hatta eski arkadaşlarınızı arkadaşın arkadaşı özelliği ile birbirine bağlar. Sesli çağrı yapma, arkadaşlar, gruplar, personel veya şirket sayfaları arasında video, görüntü ve güncel durumu paylaşma yeteneğine sahiptir.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/10-popular-social-networks/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku