Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

0 380

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?Türkiye, her ne kadar Avrupa Birliği üyesi olmasa da, yapılan istatistiki araştırmalara göre, Avrupa kıtasını Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri dışındaki ülkeler arasında en çok ziyaret eden vatandaşlara sahiptir. Başka bir ifadeyle Türkler, kendilerine vize şartını koyan Avrupa’ya seyahat etmekten kendilerini alamamaktadır. Çok uzun yıllar boyunca vize sorunu ile mücadele eden Türkiye, halen de bu sorunu aşabilmiş değildir. Son olarak 2016 yılında ”Geri Kabul Anlaşması” adı altında vize muafiyetinden istifade edebileceği konusunda bir takım maddeler düzenlenmiş olsa da, bunun aktive edilmesi son derece zor görünmektedir. Bunun nedeni, söz konusu muafiyetin ancak belirli şartların sağlanması halinde aktif edilecek olması meselesidir. Bu da şimdilik Türkiye açısından gerçekleştirilmesi imkansız görünen bir sorundur. Vizesiz Avrupa ne zaman gerçekleşir bilinmez ama Avrupa Birliği ülkeleri vize de uygulasa, Türk vatandaşları bu vizeleri temin ederek Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etme konusunda çok azimlidir. Vize başvuruları, son derece titizlikle yapıldığı zaman ve aynı anda bir de çalışan iseniz, bu durumda vize çıkmaması için herhangi bir sebep yoktur. Başka bir ifadeyle Avrupa Birliği olası kaçak potansiyellerini vize başvurularıyla engellemeyi amaçlar. Bu konuda aslında başarılıdır da, çok az sayıda vize hamili vizesinin şartlarını ihlal ederek, Avrupa ülkelerindeki kalış sürelerini uzatmaktadır.

Öncelikle, vize başvurusu yapmadan önce bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri de vize başvurusu sırasında sunmanız gereken bir sağlık poliçesine sahip olmanızdır. Başka bir değişle, Türk vatandaşı olarak Avrupa Birliği’ne seyahat etmek istiyorsanız ve bu anlamda vize başvurusu yapacaksanız, öncelikle geçerliliği olan bir seyahat sigortasına sahip olmanız gerekir. Bu sizin Avrupa Birliği ülkelerine vize alabilmeniz için şart koşulmuş bir uygulama olup, kesinlikle gerçekleştirilmesi gereken bir kriterdir. Sağlık sigortasının neleri kapsayacağı çok önemlidir. Bir bakıma tam kapsamlı sağlık sigortası yaptırmanız, seyahatiniz sırasında başınıza gelebilecek olumsuz bir durumda sizi sağlık harcaması yapmaktan koruyacaktır. Ya da sağlık harcaması yapsanız dahi, ülkenize döndüğünüzde bunu seyahat sigortanızı ibraz ederek geri alabilirsiniz. Seyahat sigortası yaparken belirli bir sağlık harcaması limiti vardır ve bu limit, sağlık sigortasını düzenleyen kurumca sizin tarafınıza ödenecek olan maksimum limittir. Vize başvurularında sizden asgari limit tayin edilmiş olduğundan, buna riayet etmeniz beklenir. Aksi bir durumda seyahat sigortanızı boşuna yaptırmış olursunuz ki, bunu inanın hiç istemezsiniz. 2 ay süreyle geçerli olan kapsamlı sağlık sigortaları ortalama 100 ila 120 Türk lirası arasında değişir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?Avrupa Birliği ülkelerine seyahat ediyorsanız bu durumda seyahat sağlık sigortanız daha ucuz bir prime sahip olacaktır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmeniz, bu primi daha da yükseltecektir. Aklınızda olması gereken bir diğer husus da, vizesiz seyahat ettiğiniz ülkeler için de uluslararası geçerliliği olan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, sağlık sigortasının hangi ülkeleri kapsadığı ve ne şekilde hangi durumlarda geçerli olduğudur. Bu konuda sağlık sigortası poliçenizi hazırlayan kurum ile ayrıntılı bir görüşme yapmanız faydalı olacaktır. Sağlık sigortası yapan çok sayıda kurum bulunur, bunlar arasında AXA en ön planda olanı olsa da farklı seçenekler de mevcuttur. Bu anlamda en iyi kapsam ve fiyatı almak için detaylı bir araştırma yapmanız sizin adınıza çok faydalı olacaktır.

Kaynakça:
https://www.sigortam.net/seyahat-sigortasi/seyahat-sigortasi-nedir/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku