Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Endüstriyel Zemin Kaplama Malzemeleri Hangileridir?

0 310

Endüstriyel zemin kaplamalarında beton çok fazla seçenek sunan bir malzemedir. Bunun yanında piyasada çok sayıda endüstriyel zemin kaplaması seçeneği vardır. Bir işyerinin zemin kaplaması için doğru malzeme seçimi mülk sahibine para ve zaman kazandırabilirken aynı zamanda uzun ömürlü olması gibi daha birçok avantajlar sunabilir. Çoğu zaman, endüstriyel zemin kaplamasındaki seçimler kişisel tercihle ilişkilidir, fakat bazı malzeme seçenekleri diğerlerine göre daha pratik olabilir.
Endüstriyel Zemin Kaplama Malzemeleri Hangileridir?Bir işyeri hayalini gerçekleştirmek veya bir toplu alan açmak için ticari bir mülkün kiralanmasını düşünüyorsa, muhtemelen iç tasarım sürecinin tüm açılarının düşünülmesi gerekir. Bir evin aksine, ticari veya endüstriyel bir alan belirli zorluklara ve kısıtlamalara uymak zorundadır. Ticari alanlar özellikle döşeme söz konusu olduğunda genellikle evlerden daha yüksek trafiğe maruz kalırlar. Bu nedenle, endüstriyel bir zemin kaplama malzemesi seçimine ilişkin referanslar, büyük ölçüde dayanıklılığa ve ayrıca aşınma ve yıpranmadan geri dönmeye dayanmaktadır.
Peki, piyasadaki en iyi endüstriyel zemin kaplama malzemeleri hangileridir? Bu yazıda zemin kaplamalarında işlevsel olarak ayakta dururken hem iç dekora uyacak bilinçli bir karar verebilmeye yardımcı olacak fikirler bulunmaktadır.

Beton Kaplama

Endüstriyel beton, ticari alanlar söz konusu olduğunda yaygın olarak benimsenen bir seçenektir. Bu, çok yönlülüğünün ve dayanıklılığının bir sonucudur. Beton genellikle yol yapımında kullanılsa da, son zamanlarda ticari iç mekanlarda trend olmaya başladı. Son yıllarda kafeler, mağazalar, restoranlar ve kuaför gibi çeşitli ticari mekanlar minimalist beton estetiği benimsemiştir. Beton, mükemmel bir basınç eşiğine sahip yoğun dayanıklılığı ile bilinir.
Endüstriyel beton zeminler için seçenekler ya zemin üzerine inşa edilmesinden ya da metal zemin kaplaması üzerine asılmasından oluşur. Cilalı beton, depolar, restoranlar ve büyük mağazalar için popüler bir seçenektir. Aralarından seçim yapabilecek çeşitli cilalı beton yüzeyler vardır ve bu yüzden en modern iç mekanlara bile girmektedir.
Endüstriyel beton zemin, dünya çapında en yaygın kullanılan beton zemin çözümüdür. Genellikle yol yapımında, çok katlı otoparklar ve yürüyüş yolları tasarlarken kullanılır. Son derece dayanıklı olduğu ve sürekli basınca dayanabildiği bilinmektedir. Endüstriyel beton zeminler ya zemin üzerine inşa edilebilir ya da askıya alınabilir. Asma döşemeler tipik olarak, yapısal çelik ile desteklenen oluklu sac metal olan metal zemin kaplaması üzerine inşa edilir.

Cilalı Beton Döşeme

Akıllı görünümü ve olağanüstü dayanıklılığı ile tanınan cilalı beton zeminlerin popülaritesi artıyor. Bu döşeme genellikle sanat galerilerinde, restoranlarda ve diğer ticari mülklerde görülür. Bununla birlikte, çok yönlülüğü ve tasarım seçenekleri nedeniyle (asit boyama gibi), artık konutlarda kullanılmaktadır. Dayanıklılığı ve akıllı kaplamasıyla cilalı beton döşeme, halı ve parke gibi diğer döşeme seçeneklerine çok popüler bir alternatif haline gelmektedir.

Taş Ocağı Karo Kaplama

Fayanslar döşeme açısından oldukça çok yönlüdür ve taş ocağı karolarının ticari ve endüstriyel ortamlarda dayandığı kanıtlanmıştır. Özellikle endüstriyel mutfaklar için geçerli olan taş ocağı karoları, sürekli kir ve yağ birikiminin yanı sıra yaya trafiği için mükemmel bir seçimdir. Taş ocağı karosu, sert ateşlenmiş kilden yapılır ve porselen karo ile aynı faydaları sunarken çok daha ucuzdur.
Fayans bakımı, bu malzemenin temizlenmesi ve dayanıklılığı kolay olduğundan çok kolaydır. Fayans söz konusu olduğunda dahil edilmesi gereken çok önemli bir not, kurulumun anahtar olmasıdır. Fayanslar, doğru bir şekilde kurulursa, olağanüstü bir şekilde daha uzun süre dayanır, bu nedenle, taş ocağı fayans rotasına gitmeyi seçiyorsa, bir profesyonelle çalışmayı düşünülmelidir.

Epoksi

Epoksi zemin, uygun maliyetli bir seçenek olduğu için endüstriyel ve ticari zemin kaplama malzemeleri söz konusu olduğunda denenmiş ve doğrudur. Sağlamlık ve estetik duyarlılığın doğru dengesine sahiptir, kaygan olmayan pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, bu da fabrikalarda, depolarda, perakende alanlarında ve restoranlarda kullanılabileceği anlamına gelir. Dahası, epoksi zeminler gözeneksizdir, yani kir ve küf yüzeye nüfuz edemez ve bu da bu malzemenin popülaritesine katkıda bulunur.
Karolarda olduğu gibi, epoksi döşemenin kurulum süreci, ne kadar iyi performans gösterdiğinin en önemli unsurudur. Bu nedenle, epoksi seçiliyorsa, bunları takması için bir profesyonel bir usta tercih edilmesi tavsiye edilir. Endüstriyel Zemin Kaplama Malzemeleri Hangileridir?
Endüstriyel işyerleri için bir başka popüler seçenek olan epoksi zemin kaplaması, dayanıklılığı ve çok yönlülüğü nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir. Epoksi zemin kaplaması, epoksi zemin kaplamasından farklıdır, çünkü epoksi zemin kaplaması, tek bir katmanın aksine bir dizi güçlü epoksiden yapılmıştır. Bu, sürekli ve yoğun trafiğe dayanabileceği anlamına gelir. Temizlemesi ve bakımı da kolaydır, bu da onu tüm özellikler için ideal kılar.

Kauçuk

Kauçuk, insanların uzun süre ayakta kalabileceği ortamlar için konforun yanı sıra güvenlik de sunan endüstriyel bir zemin kaplama seçeneğidir. Diğer birçok endüstriyel zemin kaplama malzemesinin aksine kauçuk, betonu temel olarak kullanmaz. Ancak kaymaya, ateşe ve suya dayanıklı kalır. Kauçuk döşemenin lekelenmeye duyarlı olabileceğini ve bu nedenle diğer bazı seçeneklerden çok daha fazla bakıma ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca kauçuk, en pahalı malzemelerden biri olabilir, ancak dayanıklı bir seçenektir.
Kauçuk zemin kaplaması, diğer endüstriyel döşeme seçeneklerinden farklı olarak, oluşturulmasında beton kullanmaz. Kauçuk zemin kaplaması, rahat ve uyarlanabilir yüzeyi nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok yönlülüğü, çoğu mülk için uygun bir döşeme seçeneği olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda kaymaya, ateşe ve suya dayanıklıdır. Bununla birlikte, çoğu beton döşeme seçeneğinin aksine, kauçuk paspas genellikle daha fazla bakım ve temizlik gerektirir. Ayrıca beton kadar yıpranmaz.

VinilEndüstriyel Zemin Kaplama Malzemeleri Hangileridir?

Vinil, ölçeğin daha ucuz ucunda olan, seri üretilen endüstriyel bir zemin malzemesidir. Vinil döşeme sadece ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda kurulumu ve bakımı da oldukça kolaydır. Kauçuk gibi vinil döşeme de ayakaltında rahattır, bu nedenle perakende alanları, kafeler ve restoranlar gibi ticari ortamlar için mükemmel bir seçenektir.
Bazı baskılı vinil türleri zamanla aşınabilir ve bu gözle görülür hasarla, zemin kaplamasının yüzeyini değiştirmeden başa çıkmak zor olabilir. Buna karşılık, sağlam vinil ve vinil kompozit aşınma ile solmaz. Bu nedenle, endüstriyel alanda yoğun yaya trafiği yoğunsa, ikinci seçeneklerden biriyle seçilmesi tavsiye edilir.
Vinil döşeme, şu anda dünya çapında toplu olarak üretilen oldukça yeni bir döşeme türüdür. İnanılmaz derecede uygun maliyetli olduğu için, bütçesi kısıtlı olanlar için harika bir seçenektir. Aynı zamanda kaymaz, bakımı çok kolay ve rahattır.

Ticari Beton

Ticari beton geleneksel olarak restoranlar, mağazalar ve depolar gibi ticari mülkleri sıralamak için kullanılır. Oldukça özelleştirilebilir olan, az bakım gerektiren ve dayanıklı bir yüzeydir. Ticari beton zemin kaplaması (çoğu durumda) kaymaya dayanıklı agrega içerecektir ve ayrıca çıkartmalar veya asit boyama gibi belirli tasarım öğelerini özelleştirme de tercih edilebilir.

Konut ve Yerli Beton Zemin Kaplama

Konut ve ev tipi beton döşeme (RADC) herhangi bir ev veya konut mülküne monte edilebilir. Düz beton ve renkli betondan, zemin ve görünür agregalı betona kadar, RADC her tür mülk için güçlü bir seçimdir.
Özetle; sahip olunan bir mülk için endüstriyel zemin tipinin seçilmesi, bir dizi faktöre, pratikliğe, maliyete ve en önemlisi görünümüne bağlıdır.

Kaynakça:
https://concreteflooringsolutions.co.uk/blog/what-are-the-best-types-of-industrial-flooring/
https://beautexwood.com/flooring/types-industrial-floors-and-what-characteristics-each-one-has/
https://www.theprojectgroupconsulting.com/the-3-best-types-of-industrial-flooring/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.