Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sürücüsüz Otomobiller Hakkında Bilgiler

0 407

Sürücüsüz Otomobiller Hakkında BilgilerTeknolojinin geleceğini konu alan Hollywood filmlerine baktığımızda hologram teknolojilerini, yapay zekaya sahip robotları ve kendi kendine giden uçan arabaları görüyoruz. Küçüklüğümüzde izlediğimiz bilim kurgu filmlerinden hatırlayacağımız uçan arabaları ilk gördüğümüzde ağzımın suyu aka aka seyrediyorduk ve acaba bir gün gerçek olur mu diye de düşünüyorduk.
Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar sürücüsüz otomobil teknolojileriyle uğraşmaya devam ederken, kullanıcılar daha çok donanım ve yazılım uyumunun ne düzeyde olacağını merak ediyor. İçerisine bindiğimiz aracımızın tüm kontrolünü yapay zekaya ve robotlara vermek ilk başta korkunç bir fikirmiş gibi gelebilir. Ancak teknolojinin üzerimizdeki yansıması haline gelen telefon, tablet ve bilgisayarlarımızın yanı sıra asıl kendi kendine giden sürücüsüz otomobiller hayatımızı daha kolay bir hale getirecek.

Audi, BMW, Ford, Google, Tesla ve Volvo gibi teknoloji ve otomobil pazarının lider üreticileri de günlük binek arabalarımızı kendi kendine giden otonom araçlara dönüştürebilmek için yeni teknolojilerini duyurmaya devam ediyorlar. İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkan Google’ın kendi kendine giden otonom araç projesinin, şirket tarafından yapılan açıklamalara göre 2020’li yıllarda hayatımıza girmesi bekleniyor. Günümüzde yaşanan traik kazalarını sonsuza dek ortadan kaldırmayı amaçlayan Google, “Tam olarak her şeyden emin olmadan ve tüm kontroller yapılmadan bu teknolojiyi kullanıcılarla buluşturmayacağız.” ifadelerinde bulundu.

Mobil teknoloji pazarında Google’ın en büyük rakibi Apple da bu sektöre girmeyi amaçlıyor. Zira geçtiğimiz aylarda şirketin 1,5 milyar dolar civarında bir ücret karşılığında McLaren’i satın alacağı söyleniyordu. Donanım ve yazılım uyumunu bu denli bir araya getiren bir firmanın kendi kendine giden araç sektörüne girmeyecek olmasını bekleyemezdik herhalde. ABD‘nin San Francisco eyaletinde başlayan ve daha sonra dünyanın dört bir yanına yayılan Uber’da, kendi kendine giden ilk sürücüsüz araç denemelerine başladı. Uber’ın CEO’su Travis Kalanick tarafından yapılan açıklamada şirketin kendi kendine giden araç sektörüne uzun yıllardır girmesinin düşünüldüğü ve Volvo ile yapılan bir ortaklık neticesinde sonuca bağlandığı belirtildi.

Yazar: Fatih Bolelli

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.