Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eric Clapton Kimdir?

0 176

Eric Clapton Kimdir?Tüm zamanların en büyük rock&roll gitaristlerinden biri olan Eric Patrick Clapton, 30 Mart 1945’te Ripley, Surrey, İngiltere’de doğdu. Clapton’un annesi Patricia Molly Clapton, doğurduğunda sadece 16 yaşındaydı; babası Edward Walter Fryer, İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık’ta konuşan 24 yaşında bir Kanada askeriydi. Fryer, Clapton’un doğumundan önce başka bir kadınla evlenerek Kanada’ya gitti.Patricia Clapton, kendi başına bir çocuğu yetiştirmek için hazırlıksızdı, bu yüzden annesi ve üvey babası Rose ve Jack Clapp, Clapton’u büyüdü. Clapton, yasal olarak kabul etmemiş olmasına rağmen, dedesinin ebeveyni olduğu ve annesinin ablası olduğu izlenimi ile büyüdü. Clapton’ın soyadı dedesinin, Patricia’nın babası Reginald Cecil Clapton’dan geliyor.

Eric Clapton müzikle ilgilenilen bir evde büyüdü. Anneannesi yetenekli bir piyanistti ve annesi ve amcasının ikisi de büyük bant müzik dinlemeyi severdi. Çıktıkça, Clapton’un yokluğunda babası ayrıca Surrey’de konuşlanmışken çeşitli dans gruplarında çalmış yetenekli bir piyanistti. Clapton, sekiz yaş civarında, inandığımız insanların ebeveynleri aslında büyükanne-babası olduğu ve ablası olarak gördüğü kadının aslında onun annesi olduğunun yeryüzünü parçalayan gerçeğini öğrendi.

Genç Clapton, o zamana kadar iyi bir öğrenci ve çok sevilen bir çocuk, daha sonra suratsızlaştı ve durgunlaştı ve okul işlerini yapmak için tüm motivasyonunu kaybetti. Clapton, orta öğretim okula kabulünü belirleyen önemli 11 sınavdan başarısız oldu. Bununla birlikte, sanat için yüksek bir yetenek gösterdi; bu nedenle 13 yaşındayken Holyfield Yol Okulu’nun sanat dalına kaydoldu.

Eric Clapton Kimdir?

Müzikal Başlangıç

1958 yılına gelindiğinde rock roll, İngiliz müzik dünyasında patladı. Clapton 13 yaşındayken bir gitar istedi. Alman yapımı ucuz bir Hoyer aldı ve çelik telli gitarı oynamak zor ve acı verici buldu; kısa süre sonra bir kenara bıraktı. 16 yaşındayken Kingston Sanat Okulu’na bir yıllık gözetim altında kabul edildi; Clapton’un enstrümanı gerçekten aldığı kendi müzik zevklerine sahip gençler tarafından kuşatıldı. Clapton, özellikle Robert Johnson, Muddy Waters ve Alexis Korner gibi müzisyenler tarafından çalınan blues gitarına çekildi.

Clapton gitar olarak hayatı üzerinde neredeyse büyük bir etki yaratacak bir şey keşfetti: Kingston Kingston’da da içki içti. Sarhoşken ilk kez 16 yaşındayken, ormanda yalnız uyanmış, kusacak ve parası olmadığını hatırlıyor. Clapton şunu hatırlıyor: “Tekrar yapmak için sabırsızlanıyordum,” dedi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Clapton ilk yılından sonra okuldan atıldı.

Daha sonra “Sanat okuluna gittiyseniz bile, sadece rock ‘n’ roll tatil kampı değil, herhangi bir iş yapmadığım için bir yıl geçtikten sonra dışarı atıldım.” Okulla biten Clapton, 1963’te Londra’nın West End çevresinde asılı durmaya başladı ve bir gitarist olarak müzik endüstrisine girmeye çalıştı. O yıl ilk kez bir gruba katılan Roosters, ancak birkaç ay sonra ayrıldı. Daha sonra pop odaklı Casey Jones ve The Engineers’a katıldı ancak gruptan birkaç hafta sonra ayrıldı.

West End pub devresinde en çok saygı duyulan gitaristlerden biri olan Clapton, Ekim 1963’te Yardbirds adlı bir gruba katılmaya davet edildi. The Yardbirds ile Clapton, “Good Morning Little Schoolgirl” ve “For Your Love” adlı ilk ticari hitlerini kaydetti ancak kısa süre içinde grubun ticari sesi ile sinirlendi ve grup 1965’te ayrıldı. Clapton’u değiştiren iki genç gitarist Yardbirds, Jimmy Page ve Jeff Beck de tarihin en büyük rock gitaristleri arasında yer almaya devam edeceklerdi.

1965’ten sonra Clapton, sonraki yıl Bluesbreakers adlı bir albümü , çağın en iyi gitaristlerinden biri olarak ününü kuran Eric Clapton’la birlikte kaydeden blues grubu John Mayall & the Bluesbreakers’a katıldı . “What’d I Say” ve “Ramblin ‘in My Mind” gibi şarkılar içeren albüm, tüm zamanların en büyük blues albümleri arasında sayılıyor.

Kayıt başarısına rağmen, Clapton Bluesbreakers’tan ayrıldı; birkaç ay sonra, kaya triyosu Kremasını oluşturmak için basçı Jack Bruce ve davulcu Zencefilli Baker ile bir araya geldi. Clapton, “Crossroads” ve “Kaşık” gibi blues klasiklerini ve “Sunshine of Your Love” ve “White Room” gibi modern blues parçalarını blues gitarın sınırlarını zorladı. Taze Çikolata (1966), Disraeli Gears (1967) ve Tekerlekler Ateşi (1968) gibi üç iyi albüme kavuştuğunun yanı sıra Krem, uluslararası süperstar statüsüne kavuştu. Bununla birlikte, Londra’daki Royal Albert Hall’da egoların çatışmasını gerekçe göstererek iki final konserinden sonra ayrıldılar.

Clapton ayrıldıktan sonra , Blind Faith adlı başka bir grup kurdu ancak grup bir albüm ve felaket bir Amerikan turu sonrasında dağıldı. Daha sonra 1970 yılında Derek ve Dominos’u kurdu ve kaya tarihinin sema albümlerinden Layla ve diğer çeşitli şarkılar derlemeye ve kaydetmeye devam etti. Karşılıksız sevgi ile ilgili bir konsept albümü olan Clapton , Beatles’ın George Harrison’ın karısı Pattie Boyd’a duyduğu umarsız sevgiyi ifade etmek için Layla’yı yazdı. Albüm eleştirmenlerce alkışlandı ama ticari bir başarısızlık oldu ve sonunda üzgün ve yalnız Clapton sonunda 3 yıl kadar eroin bağımlısı oldu.

Clapton nihayet uyuşturucu alışkanlığını atlattı ve 1974’te Londra’da ki Rainbow Theatre’da arkadaşı Pete Townshend tarafından düzenlenen iki konserle tekrar müzik dünyasına başladı. Aynı yıl en popüler singlelarından biri olan Bob Marley’in “Şerif vurdu” başlıklı 461 Ocean Bulvarı’nı piyasaya sürdü. Albüm Clapton’un dikkat çekici derecede üretken solo kariyerinin başlangıcına damgasını vurdu.

Bu yıllardaki mükemmel müzikal verimliliğine rağmen, Clapton’un kişisel yaşamı kederli bir kargaşa içinde kaldı. 1979’da George Harrison’dan boşandıktan beş yıl sonra Pattie Boyd nihayet Eric Clapton ile evlendi. Bununla birlikte, bu zamana kadar Clapton, eroin bağımlılığını alkolizm ile değiştirmiş ve içmesi ilişkilerine sürekli bir yük getirmişti.

Yvonne Kelly ile uzun yıllar bir ilişki 1985’te bir kız çocuğu Ruth’ u doğurdu ve İtalyan model Lory Del Santo ile olan ilişkisi 1986’da oğlu Conor’a sahip oldu. Clapton ve Boyd 1989’da boşandılar. 1991’de Eric Clapton’un oğlu Conor annesinin evinin penceresinden düşerek öldü. Trajedi Eric Clapton’a büyük zarar verdi ve en güzel ve en içten şarkılarından “Tears in Heaven” dan esin kaynağı oldu.

Eric Clapton Kimdir?1987’de, Anonim Alkolikler’in yardımıyla Clapton nihayet içki içmeyi bıraktı. Clapton, yetişkinlikte ilk kez ayık olduğu için daha önce hiç tanımadığı kişisel mutlulukları elde etti. 1998’de bir uyuşturucu ve alkol rehabilitasyon merkezi olan Crossroads Center’ı kurdu ve 2002’de Melia McEnery ile evlendi. Birlikte üç kızları oldu Julie Rose, Ella Mae ve Sophie.

2007’de otobiyografisini yayınlayan Clapton, 2015 yılında Rolling Stone tarafından tüm zamanların en büyük ikinci gitaristi seçildi. 18 kez Grammy Ödülü sahibi ve Rock and Roll of Fame’in birer üyesi olan The Yardbirds Krem üyesi olarak ve solo bir sanatçı olarak, 60’lı yıllar boyunca müzik ve tur kaydetmeye devam ederken, aynı zamanda sadaka çalışması gerçekleştirdi.

2016’da Clapton, üç yıl önce periferik nevropati teşhisi konduğunu açıkladı. 2018 yılının başında bir röportajda gürültü kaynaklı işitme kaybına bağlı olarak kulak çınlamasıyla uğraştığını söyledi.

Kaynakça:
http://listelist.com/eric-clapton-kimdir/
https://www.biyografi.net.tr/eric-clapton-kimdir/

Yazar:Hatice Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku