Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evinizdeki Örümcekleri Neden Öldürmemelisiniz?

0 179

İnsanlar, evinde bir örümceği gördüğü zaman genellikle onları öldürmeyi tercih ederler. Yakalayıp doğaya bırakmaya çok az insan cesaret eder ya da bunu gerçekten yapmak istemez. Çoğunluk için örümcek görmek ürkütücü bir görüntüdür ve elbette çocuğunun odasına girme riskini kimse düşünmek bile istemez. Peki, “Bu canlıları öldürmek gerçekten doğru çözüm yolu mu?” diye bir soru yöneltilmiş olsa cevabın ne olduğu hakkında kaç kişinin gerçekten bir fikri vardır.

Sekiz Bacaklılar Tehlikeli midir?

Önce bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerekir. Gerçekten örümcekler çoğu düşmanlardan çok daha sıkı insan dostudurlar. Dünyada bilinen 40.000 örümcek türünün çok azı insanlara zarar verebiliyor. Batı Hint Adaları Üniversitesi’nden örümcek uzmanı Jo-Anne Sewlal’in National Geographic’e verdiği röportajda örümceklerin insanlarla bir ilgisinin olmadığını, yani insanlara yönelik bir faaliyetlerin olmadığı bildirilmiştir. Böyle bir açıklamadan yola çıkılırsa örümcek ısırıklarının son derece nadir olduğunu söylemeye gerek yoktur.Fakat bu demek olmuyor ki tehlikeli örümcekler de yok. Bulunduğunuz bölgedeki zehirli örümcekleri öğrenerek ve onları tanımaya çalışarak korunma yolları öğrenile bilmeniz mümkündür. (Mesela karadul örümceği, kahverengi münzevi gibi örümcek türleri bulunduğunuz bölgelerde var mı?)
North Carolina State Üniversitesi’nden entomolojist Matt Bertone’in yaptığı bir anket çalışmasında pek çok kişinin evinde bu eklembacaklıların olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu şaşırtıcı bir anket sonucu değildir aslında. Yaygın olarak evlerde görülen örümcekler, örümcek ağı örümcekleri ve mahzen örümcekleridir. Bu bulgu insanları korkutmamalıdır ve tamamen normal bir durumdur. Örümcekler, iç mekân ekosisteminin oldukça tipik üyeleridir ve yaşam alanlarımızı çok iyi hale getirmek için çalışırlar. Genel olarak, insanlardan uzak durmayı, av olarak beklenmedikleri karanlık yerlerde saklanmayı severler. Hamam böcekleri ve kulak kurtları gibi rahatsız edici zararlıları yakalarlar ve yerler. Sivrisinekler ve sinekler gibi hastalık taşıyan böcekleri bile yakalarlar. Bazen düello yaparlar ve diğer örümcekleri de öldürürler. Örneğin, insan dostu olarak tanımlanan mahzen örümceğinin, zehirli karadullar örümceklerini öldürdüğü bilinmektedir.

Örümceklerin Sağladığı Yararlar

Evinizdeki Örümcekleri Neden Öldürmemelisiniz?Evinizde bulduğunuz örümcekler, çok düşük bir ihtimal dahi olsa tehlikeli örümceklerden biri değilse öldürerek hiç iyi bir şey yapmıyorsunuz. Çünkü bu örümcekleri öldürerek evinizi daha tehlikeli zararlılara karşı daha çekici hale getiriyor olabilirsiniz. Şayet, içeride bir örümceği görmeye dayanamıyorsanız, tuzağa düşürmeyi, yakalamayı ve yavaşça dışarıda bırakmayı denemelisiniz. Fakat bilmelisiniz ki bulunduğu yerde bırakmak aslında en iyisidir. Çünkü bazı örümcekleri dışarıya bırakmak ölüm cezası kadar kötüdür onlar için. Bir örümcek evinizde yaşıyorsa, yaşamını sürdürebilmesi için başka besin kaynaklarına ulaşabiliyor demektir ki bu da evinizde başka haşerelerin varlığını işaret eder. Evinizde bulunan örümcekler, sizi farklı haşerelerin saldırılarından ya da evinizi mesken tutmalarından koruyorlar. O yüzden kesinlikle öldürülmemeleri gerekir ve mümkünse bulundukları yerde kalmaya devam etmelilerdir.
Yalnız küçük bir bir ihtimal de olsa mesela marketten aldığınız muz koçanının içinde ya da tropikal bir meyvenin içinde örümcek çıkarsa, üzücü de olsa onu öldürmeniz gerekebilir. Çünkü sizin bölgenize ait bir örümcek olmadığı için farklı hastalıkları taşıyabileceğinden öldürülmesi en doğru yol gibi görünüyor. Çünkü böyle bir örümceğin doğaya salınması yeni hastalıkların habercisi olabileceği gibi bitki ve diğer canlılar içinde zararlı olabilir. Örümcekler; evinizdeki diğer haşereleri bertaraf ederek sadece onların çoğalmasını değil aynı zamanda onlarla yayılabilecek hastalıkları da önlemektedirler.
Görüldüğü zaman korku, tiksinme gibi duyguları tetikleyen örümceğinde, ekosistemdeki her canlı gibi faydaları vardır. Elbet bazı korkularla Evinizdeki Örümcekleri Neden Öldürmemelisiniz?mücadele etmek zordur ve bu yadsınamaz bir gerçek. Evinizde ya da ofisinizde bir örümceğe rastlarsanız; aklınıza gelen ilk onun avladıkları haşereler olsun. Ya zehirli olmayan bu örümcek olmasaydı onlarla karşılaşmak mecburiyetinde kalsaydınız. Eminim fikriniz değişecektir.

Kaynakça:
animals.howstuffworks.com

researchgate.net

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.