Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ernst Happel Kimdir?

0 268

Happel_colorErnst Happel, 29 Kasım 1925 tarihinde, Avusturya‘nın başkenti Viyana’da dünyaya gelmiştir. 14 Kasım 1992’de 66 yaşında iken Avusturya’nın Innsbruck şehrinde hayatını kaybetmiştir. Emekli bir futbolcu olmasının yanı sıra aynı zamanda da teknik direktörlük yapmış olan Happel, Avusturya’nın en başarılı teknik adamı olarak kayıtlara geçmiştir. Bunun yanı sıra, Happel Avrupa’nın da en iyi 8 teknik adamı arasındaki yerini almıştır. Aktif futbolculuk kariyeri boyunca, Rapid Wien ve RC Paris’te forma giymiş olan Happel, toplam 282 lig maçında görev almış ve 34 kez de fileleri havalandırma başarısı göstermiştir. Ayrıca Avusturya milli takımında da mücadele etmiş olan Happel, 51 kez giydiği milli takım formasıyla toplam 5 kez gol sevinci yaşamıştır. Ancak kendisine şöhreti getirense, teknik direktörlük kariyeri olmuştur.

Ernst-Happel_Trainingsanzug1-300x2271962’de teknik direktörlük yapmaya başlayan Ernst Happel, ilk deneyimini Hollanda Eredivisie ekiplerinden ADO Den Haag’da yaşamıştır. Burada 7 yıl geçiren Happel, burada 1 Hollanda Kupası kazanmıştır. 1962’de geldiği ADO Den Haag’dan 1969 yılında ayrılan Avusturyalı teknik adam, 1969’da Feyenoord’un başında geçmiştir. Feyenoord’da geçirdiği 4 sezonda, 1 Hollanda Ligi, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 de Kıtalararası Kupa kazanarak ciddi bir başarı elde eden Happel 1973 yılında Feyenoord’dan ayrılmış ve aynı yıl İspanya La Liga ekiplerinden Sevilla’nın başına geçmiştir. Hollanda’da başlayan kariyerine İspanya’da devam etme kararı alan Ernst Happel, bu kararından 1 yıl sonra dönmek zorunda kalmış ve 1 yıl süren Sevilla macerasına 1974 yılında son vererek aynı yıl Belçika‘nın köklü kulüplerinden Club Brügge ile sözleşme imzalamıştır.

6382Brügge’ün başında 4 yıl geçiren Happel, 3 Belçika Pro Lig Şampiyonluğu, 1 de Belçika Kupası elde etmiştir. Aynı zamanda 1’er kez de UEFA Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde finaller oynasa da kupaları kazanma başarısı gösterememiştir. 1978 yılında Club Brugge’den ayrılma kararı alan Ernst Happel, 1979 Harelbeke’nin başına geçmiştir. Burada oldukça kısa bir süre kalan Happel, 1979’da Standart Liege ile sözleşme imzalamış ve burada da ciddi başarılar elde etmiştir. 2 yıl kaldığı Liege’de, 1 Belçika Kupası 1 de Belçika Süper Kupası kazanan Happel 1981’de Almanya‘nın en önemli kulüplerinden bir olan Hamburg SV ile anlaşmaya varmıştır. Hamburg ile 2 Bundesliga, 1 Almanya Kupası, 1 UEFA Şampiyonla Ligi kazanan Happel, aynı zamanda da UEFA Kupası, UEFA Süper Kupası ve Kıtalararası Kupa finalleri kaybetmiştir. Sonrasında FC Swarovski Tirol’ün başına geçmiş olan Happel, burada da 2 Avusturya Ligi, 1 de Avusturya Kupası kazanma başarısı göstermiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.