Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gianni Versace Kimdir?

0 1.245

Gianni Versace, 1946 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. İtalya’da mimarlık alanında eğitim öğretim hayatını tamamlamış ancak mimarlık mesleğini icra etmeyip moda alanında çalışmalar yapmaya devam etmiştir. Dünyaca ünlü bir modacı haline gelmeden önce daha küçük yaşlardan itibaren annesinin yanında çıraklık yaptı. Çıraklıkla başlayan moda serüveni sırasında tasarımlar yapmaya odaklanan ve bunları annesinin mağazasında satma fikrini düşünen Versace’nin bu fikrini hayata geçirmesi fazla zamanını almamıştır. �Reggio Calabria gibi oldukça küçük bir kasabada hatırı sayılır bir müşteri kitlesini ürünlerini almaya çeken Versace tasarımları, uzun bir zaman geçmeden kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Ancak Üniversite eğitimi için Reggio Calabria’dan ayrılma vaktinin geldiğini anlayan Versace, yönünü Milano’ya çevirmiş ve burada Üniversite eğitimi alırken birçok kıyafet tasarlamış ve bunları Milano’nun orta sınıfa hitap eden bir çok mağazasına satmayı başarmıştır. Bu girişiminin üzerinden çok geçmeden tasarımları birçok modacı tarafından titizlikle incelenen Versace tasarımları, ünlü modacıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Birçok ünlü giyim firmasından iş teklifi alan Versace bunların birçoğunu kabul etmiş ve yeni tasarımlarıyla diğer firmalarında ona olan yönelimini hızla artırmıştır.

gianniversace

Versace kendisine gösterilen ilgiden memnun olsa da işin bu boyuta gelmesinden oldukça şaşırmış bir vaziyetteydi. Bunun üzerinde Gianni Versace, sözleşme akdettiği firmalarla olan mükavele sürelerinin bitimin ardından herhangi başka bir firmayla anlaşma yapmak yerine kendi markasını pazarlayabileceğini keşfetti ve çok geçmeden de bu fikrini hayata geçirdi. Artık kendi markasını yaratan bir iş adamı ve tasarımcı olan Versace, dünyaca ünlü isimler için tasarladığı kıyafetleriyle ününü daha da yaygınlaştırmayı başarmıştı. Versace, adında bir marka yaratan ve bunu bütün dünyaya pazarlamayı başaran Gianni’nin şirket değeri yaklaşık olarak 1 milyar Dolar değerine yaklaşmıştı. Şirketi hızla büyüyen Gianni, birçok filme de kıyafet tedarikçisi ve sponsoru oldu. Ancak iş hayatı yolunda giden Versace’nin sağlık sorunlarıyla boğuşmaya başlaması fazla zaman almadı. Kansere yakalanan ve tedavi görmeye başlayan Versace henüz tedavi sürecini tamamlayamadan, akıl almaz şekilde bir seri katil tarafından öldürüldü. Seri katil ifadesinde, ”Gianni’yi niye öldürdüğümü ben de bilmiyorum ancak ölmesi gerekiyordu.” dedi. Seri katil Andrew Cunanan, 15 Haziran 1997 tarihinde Florida’nın Miami şehrindeki evinden spor yapmak için çıkan Gianni Versace’yi öldürmesi tüm sanat camiasında yıkıma yol açtı. Eşi benzeri görülmemiş düzeyde ve kalabalıkta bir cenaze töreni yapıldı. Versace’nin ölümü sonrası şirketin idaresi ve hisseleri kardeşine geçti.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku