Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Franz Beckenbauer Kimdir?

0 420

Beck-nvoFranz Anton Beckenbauer, 11 Eylül 1945 tarihinde Almanya‘nın Münih şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu ve teknik direktör olan Beckenbauer, şu an itibariyle Bayern Münih yöneticilerinden birisidir. Futbolculuk kariyerinde defans mevkiinde görev yapmış olan Alman oyuncu pozisyonunun gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olarak kabul edilmektedir. Kariyerinde sayısız başarıları bulunan Alman sporcu, hem teknik direktör hem de futbolcu olarak FIFA Dünya Kupası’nı kaldıran tek sporcu konumundadır. ”Der Kaiser” lakaplı Alman oyuncu, Alman futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olarak kabul edilmekte ve bu anlamda da Almanya için oldukça önemli bir marka ve sima olarak görülmektedir. Futbolcuyken defans hattında süpürücü olarak görev yapmış olan Beckenbauer, 3 farklı kulüpte forma giyme şansı bulmuş ve bu sayede sayısız kupa kazanan Alman sporculardan biri haline gelmiştir.

Beckenbauer, 1964 yılında başladığı profesyonel futbolculuk kariyerinde 587 lig maçında görev şansı yakalamış ve 81 kez de fileleri havalandırmıştır. Özellikle Almanya’nın en büyük kulübü olan Bayern Münih’te ciddi başarılara uzanan Beckenbauer, o dönemde Alman milli takımının da vazgeçilmez oyuncu olmayı başararak adından uzun süre futbol efsanesi olarak söz ettirmeyi başarmıştır. 1964’te Başlayan Bayern Münih kariyeri ile gerek ulusal gerekse uluslararası bazda kaldırmadık kupa bırakmayan Beckenbauer, Münich formasıyla toplam 427 lig maçında görev yapmış ve 60 da gol bulmuştur. 13 yıl süren Bayern Münih kariyerini 1977 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Cosmos takımına transfer olarak sonlandıran Beckenbauer, bu dönemde 4 Bundesliga, 4 Almaya Kupası, 3 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 Kıtalararası Kupa, 1 de UEFA Kupa Galipleri Kupası kazanmayı başarmıştır. Franz Beckenbauer, sadece UEFA Süper Kupası’nda mutlu sona ulaşmayı başaramamıştır. Bayern Münih’ 3 yıl üst üste UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu olduğunda Beckenbauer takımın en değerli oyuncusu olarak kabul edilmekteydi.

s-83520cdd8d25a6b75e55ab2aaaab27571e1ff95f1977 Bayern Münih’ten New York Cosmos’a geçen Beckenbauer, 3 kez Amerika Ligi şampiyonluğu yaşamış ve sonrasında Almanya’ya geri dönmüştür. 1980’de Hamburg’a transfer olan ve burada da kupalar kazanan Beckenbauer 1983’te tekrar New York Cosmos ile mukavele imzalamış ve çıktığı 27 maç sonrası emekliye ayrıldığını açıklamıştır. 1984’te Almanya milli takımının başına geçen Beckenbauer, burada 2 kez FIFA Dünya Kupası’nda final görmüş ve bu finallerden 1990’da olanını Arjantin‘e karşı kazanmayı bilmiştir. 1986’da da final gören Beckenbauer’li Almanya, Arjantin’e 3-2 yenilerek kupayı kazanma başarısı gösterememiştir. Ayrıca Beckenbauer futbolcu iken 1972 yılında Almanya ile Avrupa Şampiyonu olmayı da başarmıştır. Teknik direktör olmadan önce Alman milli formasını 103 kez giyen ve 14 de gol atan Beckenbauer, 1974’de futbolcu iken Dünya Kupası kaldırdıktan sonra 1990’da da teknik direktör olarak yine kupayı kazanınca bu alanda bir ilki başarmıştır ve bu rekor halen kırılmış değildir.

Almanya milli takımının başında gelen Dünya Kupası zaferinin ardından görevden ayrılan Beckenbauer, 1990’da Fransa Ligue 1 ekiplerinden Marseille’nın başına geçmiştir. Marseille’da sadece 1 yıl kalan Beckenbauer herhangi bir kupa sevinci yaşamamıştır. Sonrasında 1993’te Bayern Münih’in başına geçen futbol efsanesi, burada 1 yıl kalmış ve 1 Bundesliga şampiyonluğu elde etmiştir. 1996’da tekrar Bayern Münih’in başına yarım dönem için getirilen Beckenbauer, takımına 1 de UEFA Kupası kazandırarak aktif teknik direktörlük kariyerine son noktayı koymuştur.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.