Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eski Mısır’da Kedilerin Önemi

0 651

4578_2Eski Mısırda en önemli besin ve gelir kaynağı buğdaydı. Öyle ki, bütün yaşam alanları Nil nehri boyunca buğday üretimi için yapılmış. Hatta Mısırlılar, buğdayı korumak için Nilin sularının yükselme zamanlarını hesaplamış ve astronomiden bile yararlanmışlardır. Peki kediler Eski Mısır için neden önemliydi?

Bast, Eski Mısırdaki kedi tanrıçanın ismidir. Kedilerin tanrıça sayılmasının sebebi ise, en temel gıdaları olan buğdayı farelerden korumalarıdır. Kediler, buğday tarlalarını farelerden korurken bu sayede Eski Mısırda tanrı konumuna gelmişlerdir. Öyle ki, bir kedi öldüğünde tören ile defnedilir veya bir ailenin kedisi öldüğünde tüm aile yaslarını belli etmek için kaşlarını tıraş edermiş. Kedilerin ülke dışına götürülmesi dahi yasaklanmış, aileler çocuklarına kedilerin isimlerini verir hale gelmişler. Kediler yaklaşık olarak beş bin yıl önce evcilleştirilmeye başlandı ve çıkış yerinin de mısır olduğu tahmin ediliyor. Mısırdan Yunanlara, oradan da tüm Akdenize yayılan kediler. Bazı dinlerde de kutsal ilan edilmiştir. Antik bir tanrı olan kedi, Mısırdan diğer medeniyetlere değişik isimler alarak geçmiştir. Sadece yunan kültürüne geçmekle kalmayan kedinin kutsallığı inancı. Kedinin yayılması ile Uzakdoğuda da önem görmüştür. Öyle ki Japonyada kedi öldüren katilin ailesinin 7 kuşak boyunca lanetleneceğine inanılır. Hindistanda insanların öldükten sonra dünyaya kedi olarak geleceklerine inanılır.

Yukarıda da anlatıldığı gibi kedi, tarihte birçok medeniyet için çok kıymetli bir varlık olmuştur. Eski Mısırdan tüm dünyaya yayılan kedi sadece yayılmakla kalmamış aynı zamanda her yerde sevgi ve saygı görmüştür. Günümüze kadar gelmeyi başaran Antik Mısır kalıntılarında da bunu görmekteyiz. Sfenks adı verilen kedi başlı heykeller, hiyerogliflerdeki kedi adamlar gibi şeyler antik mısırda kedinin önemini gösteren şeyler.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bast

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.