Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Montreal’e Ulaşım: Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı

0 339

Montreal'e Ulaşım: Pierre Elliot Trudeau Uluslararası HavalimanıMontreal,

Kuzey Amerika’da yer alan Kanada‘nın en büyük ve de en gözde şehridir. Her ne kadar kimi zaman diğer Kanada şehri Toronto ile çeşitli konularda mukayese edilse de yine de istatistiki veriler, Montreal’i her zaman biraz daha öne çıkarır. Montreal her ne kadar oldukça önemli bir yerleşim yeri olsa da ülkenin başkenti değildir. Aslında ne Toronto ne de Montreal ülkeye başkentlik eder. Kanada’nın başkenti bu iki metropole nazaran daha silik bir şehir olan Ottowa’dır. Buna rağmen Montreal yine de en çok ziyaretçi trafiğini alan Kanada şehri olarak bilinir. Bu anlamda son derece önemli bir ziyaretçi trafiğine sahip olan Montreal, sınırlarında birçok hava meydanı barındırır. Bunlar arasında en önemlisi şüphesiz ki ülkeye ve de şehre çok uzun yıllar hava meydanı görevi görmüş olan Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı’dır. Bu tesisin adının bu kadar uzun olması sizi korkutmasın sadece dikkatli bir şekilde hangi hava meydanı olduğuna bakmanız yanlış bir hava meydanına gitmenize nazaran oldukça önemlidir. Her ne kadar günümüzde tesis Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı olarak bilinse de bu yerin eski adı, ”Montreal Dorval Uluslararası Havalimanı” idi Ancak daha sonra isim değişikliğine gidilmesi kararlaştırıldı. Ancak bazı yaşlı insanlar bu yere halen Dorval olarak hitap etmektedirler.

Kanada’nın Montreal Adası‘nda yer alan Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı, bu anlamda şehir merkezine oldukça yakın kabul edilebilecek bir mesafede yer alır. Bu mesafe şehir merkezinin başladığı noktaya 20km’dir. Ülkenin en işlek hava meydanı olarak da bilinen Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı, bu anlamda Kanada geneline de çok büyük bir hizmet sunar. Nüfusu 35 milyon seviyelerinde olan bu kuzey ülkesi her yıl nüfusundan çok daha fazla sayıda ziyaretçinin uğradığı çok önemli turizm destinasyonları arasında sayılır. Bu da doğal olarak bölgede yer alan hava meydanlarının uçak ve yolcu trafiğine olumlu bir etki eder. Söz konusu hava meydanı bulunduğu coğrafya sebebi ile aslında sadece Montreal şehrine hizmet etmez. Öyle ki, civarda bulunan diğer Kanada şehirlerinin yanı sıra aynı zamanda da komşu ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’ne çok ciddi bir hizmet sunar. Her ne kadar Amerikan şehirlerinin kendi bünyelerinde çok sayıda uluslararası hava meydanı bulunsa da kimi zaman Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı ucuz uçak biletleri sebebiyle gerek Amerikalılar gerekse de Amerika’ya seyahat edecek yabancılar tarafından tercih edilebilmektedir.

Montreal'e Ulaşım: Pierre Elliot Trudeau Uluslararası HavalimanıKanada’nın neredeyse tüm hava meydanları uluslararası uçuşlara açık olup, birer kamu iştiraki görevi görürler. Söz konusu hava meydanının ana kullanıcısı ülkenin ulusal hava yolu olan Air Canada’dır. Bu bağlamda Air Canada, gerçekleştirdiği tarifeli uçuşların çok büyük bir kısmını Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı üzerinden yapar. Bölgeye ayrıca İstanbul üzerinden ulaşmak da son derede kolaydır. Dilerseniz Türk Hava Yolları ya da Air Canada ile herhangi bir aktarma yapmaksızın Montreal Pierre Elliot Trudeau Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Ortalama seyahat süresi 10 saat kadardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.