Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ete Alternatif Diyebileceğimiz Doğal Besinler Nelerdir ?

0 408

8094_1Et büyük bir protein kaynağı olması ile ön plana çıkar. Öyle ki bir balık yada biftekte bulunan protein miktarı size günlük ihtiyaç duyduğunuzun büyük bir oranını karşılar. Et sadece bir protein kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda pek çok yemekte eşlik eden önemli bir malzemedir ve pek çok yemeğe lezzet katar. Bir tavuk etiyle yapılabilecek pek çok yemek çeşiti olmakla birlikte, sade olarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bir ton balığı etini sabah kahvaltınızdaki salataya katabilir yada akşam yaptığınız makarnaya ekleyebilirsiniz. Peki et tüketmemeniz gerekiyorsa yada bir vejeteryansanız ete alternatif en iyi besinler neler olabilir? Bu konuda ete alternatif olacak en iyi besinleri derledik, bir kısmı gerçekten de faydalı.

Ete En İyi Alternatif 7 Besin

1. Mantar

Mantar ülkemizde çok fazla tüketilen bir gıda değil ancak mantar ile pek çok yemek yapabilir ve hatta et yerine de kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de doyurucu olması özelliği ile bilinen mantarlar çoğu zaman et için en iyi alternatif olarak değerlendirilir.

Süper marketlerde paket halinde bulabileceğiniz terbiye mantarından alınız ve yemeklerinize katınız. Artık et yerine tüketebileceğiniz bir gıda var ve fiyatı da oldukça uygun.

2. Patlıcan

Evet ete alternatif olarak tüketebileceğiniz oldukça başarılı besinlerden birisi de patlıcandır. Ülkemizde oldukça uygun fiyatlar ile satılan patlıcan, aynı zamanda pek çok yemeğe dahil edilebilir bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde patlıcanın en çok kullanıldığı yemek türleri ise daha çok türlü ve de sote çeşitleri olmaktadır.

3. Kabak

Kabak ile yapabileceğiniz pek çok yemek var! Gerçekten hayatınızda bu yemekleri keşfetmediyseniz, çok şeyler kaçırıyorsunuz demektir. Kabakların pek çok çeşidi mevcut ancak ülkemizde en çok bilinen çeşidini marketlerde, manavlarda, pazar yerlerinde kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Kabak çeşitli yemeklere katılmasından daha çok tek başına ana yemek olarak yapılmaktadır. Öyle ki kabak tatlısı, kızartması, mücveri en popüler tariflerden sadece bir kaçıdır. Ayrıca kabak yemeği yaptığınızda yoğurdu eksik etmeyin çünkü her ikisi mükemmel bir lezzet sunuyor.

4. Karnabahar

Ülkemizde az tüketilen ancak gerçekten et yerine tercih edilebilecek en faydalı besinlerden birisidir. Karnabahar ile yapabileceğiniz yemeklerin sınırı yok diyebiliriz. Aynı zamanda doyurucu içeriği ile ön plana çıkarken, farklı farklı çorba çeşitlerine de havuç ile birlikte dahil edilir ve mükemmel bir lezzete sahip bir çorba yapabilirsiniz.

5. Peynir Türleri

Peynirlerin pek çok türü bulunuyor. Siz, beğendiğiniz herhangi bir peynir türünü yemekleriniz ile birlikte tüketirken, aynı zamanda et yemeye ihtiyaç duymazsınız. Evet belki et için tam olarak alternatif peynir sayılamaz ancak bu konuda etkili olduğunu göz ardı edemeyiz. Öte yandan kaşar peyniri ve diğer bazı peynir türlerinin bazı yemeklere dahil olabileceğini unutmayın.

6. Tatlı Patates

8094_6Ülkemizde patates denilince akla genelde normal patatesler gelir ancak pek bilinmeyen bir alt türü olarak nitelendirebileceğimiz tatlı patates ise tam bir et alternatifidir. Tatlı patates ile yapabileceğiniz kızartmalar, yemekler ile yeni bir lezzet keşfedebilirsiniz. Tatlı patates hem yapısıyla hem de tadı ile et türlerine en iyi alternatifler arasındadır. Bu nedenle mutlaka denemelisiniz.

7. Yumurta

Doyurucu ve protein kaynağı olarak bilinen yumurta, aynı zamanda pek çok yemeğe de katılabilen ve büyük oranda lezzeti sağlayan bir kahvaltılıktır. Sabah kahvaltılarında yenilen en faydalı besinlerden birisi olarak bilinen yumurta aynı zamanda çeşitli yemeklere de katılabilen bir gıdadır. Öyle ki çoğu zaman ete ihtiyaç duymazsınız çünkü yumurtanın kattığı lezzet yeterli olacaktır. Pek çok yemek türünde bunu deneyebilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku