Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar

0 371

Dış görünümün en önemli parçası olan saçların değeri yıpranıncaya kadar bilinmez. Saçlar her zaman sağlıklı, parlak ve yumuşak kalmazlar. Fakat insanlar her ne olursa olsun saçlarının canlı ve sağlıklı olacağını düşünerek çok fazla işlem uygulamaktan kaçınmazlar. 30’lu yaşlara girildikten sonra saç 20’li yaşlardaki canlılığını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Saçlar eskisi kadar canlı ve dolgun bir durumda olmaz. Durum böyle olunca saçları canlandırmak ve tekrar o dolgun görünüme ulaşmak için çareler aramaya başlanır. Saçların yaşlar ne olursa olsun parlak ve güçlü olması için saç bakımlarının düzenli olarak yapılması ve saçlara zarar veren işlemlerin en aza indirilmesi gerekir. Saç sağlığına en çok etki eden kişinin yaşan alışkanlıkları ve beslenme şekli olur. Sağlıksız beslenen insanların bu alışkanlıklarını sağlıklı yönde değiştirmesi ile daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olması mümkündür. Saçlara zarar veren alışkanlıklar aşağıda verilmiş.

Spor Sonrası Saçları Yıkamamak

İnsanlar spor yaptıktan sonra bitkin düşerler ve dinlenmek için yatarlar. Ancak bu saçlara çok zarar veren bir durumdur. Spor sonrası saç diplerinde biriken ter saçlara çok zarar verir. Ter saç köklerini kopararak saç diplerinin nefes almamasına sebep olur. Saçların sağlıklı ve güçlü görünümünü kaybetmemek için spor yaptıktan sonra duş almak çok önemlidir.

Sık Sık Saç Şekillendirici Kullanmak

Herkes saçlarının her zaman çok bakımlı ve kuaförden çıkmış edasında olmasını ister. Fakat fön makineleri, maşalar ve düzleştiriciler saçı her anlamda yıpratan faktörlerdir. Saçın canlılığını korumak adına bunları hiç kullanmamak gerekirken şart olduğu durumlarda haftada 1 kez kullanılabilir. Saç şekillendirici ürünleri kullanmadan önce saçlara mutlaka ısı koruyucu kremler ya da spreyler kullanmak gerekir.

Saçları Sıcak Suyla Yıkamak

Saçlara Zarar Veren AlışkanlıklarSaç yelleri ve kafa derisi kurumasına sebep olan sıcak su saçların dökülmesine ve saçların kırılıp, yıpranmasına neden olan etkenler arasında yer alır. Hava soğuk olduğunda dahi saçların ılık su ile yıkanması gerekir. Duştan çıkmadan önce ise saça soğuk su ile son dokunuşu yapmak saçların canlılığı ve sağlığı açısından çok önemli bir faktördür.

Saçlara Kalıcı Şekil Vermek

Brezilya fönü ya da perma gibi saçı kalıcı olarak şekillendiren işlemler pek çok insana cazip gelse de kafa derisine ve saça çok fazla zarar verir. Brezilya ve perma işlemleri yapılırken kimyasal solüsyonlar kullanılır. Bu kimyasallar saçlara çok fazla zarar verir. Sağlıklı saçlar için bu işlemlerin yapılmaması gerekir.

Saçı Sık ve Sert Taramak

Saçları ıslakken ve sert bir şekilde taramak saça en çok zarar veren hatalardan bir diğeridir. Saçlar duştan sonra en hassas halini alır bu sebeple saçları taramadan önce biraz kurumasını beklemek gerekir. Saçları sık sık taramakta saçların kırılmasına ve dökülmesine sebep olur. Sadece duştan sonra saçlar kuruduktan sonra tarayıp diğer bir duşa kadar yıkamamak en idealidir.

Sağlıksız Beslenme Alışkanlığı

Beslenme alışkanlığı tüm vücudu etkileyen bir faktördür. Bu sebeple saçı da fazlasıyla etkilemektedir. Sağlıksız besinleri düzensiz bir şekilde tüketmek saçların dökülmesine, canlılığını yitirmesine sebep olur. Aynı zamanda kepek ve kuruluk gibi problemleri de yanında getirir.

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.