Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kırmızı Et Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

0 363

Oldukça fazla et tüketiriz. Ülkemizde tüketebileceğimiz pek çok farklı et çeşidini satın almamız mümkün. Bunlardan en popüler olanları ise tavuk eti, balık eti, kırmızı et ve hindi eti şeklinde sıralayabiliriz. Peki kırmızı eti diğer etlerden ayrıcalıklı kılan nedir ve de en önemli soru ise kırmızı et alırken mutlaka dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Özellikle sağlıklı bir yaşama önem veriyorsanız kırmızı et alırken, bekletirken, yemeğini yaparken dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli ipuçları var.

Eti Nereden Satın Alıyorsunuz?

E8095_8ti nereden satın aldığınız en önemli konulardan birisidir çünkü üretim aşamasında özellikle dış etkenlerin bağışıklığının büyük oranda kırmızı etin yapısına emilim göstermesi çok daha kolaydır. Bu yüzden özellikle kırmızı etin kesim aşamasında dış etkenlerin yani ortamın uygun olması önemli bir konudur. Aksi takdirde ete bulaşacak zararlı mikropların, doğrudan vücudumuza emilim göstermesi kolaydır. Bu yüzden dikkatli olun ve güvenmediğiniz yerlerden kırmızı et satın almayın.

Etin Rengine Odaklanın!

Dikkat aradığınız kırmızı et ve eğer gördüğünüz etler renk olarak size farklı geldiyse uzak durmalısınız. Zira söz konusu etlerin muhtemelen ideal tüketim tarihi geçmiş olabilir yada istenilen kalite de uygun kesilmemiş de olabilir. Etin yapısına dikkat edin, arada yağ yolları vardır ancak orjinal rengi daha çok kırmızıya yakındır kimileri koyu pembe olarak da tarif eder ki her iki renk tanımlaması da kırmızı et türü için geçerli bir tanımlamadır.

Sindirim Sisteminizi Yormamalıdır

Bir kırmızı et yeterince dinlendirilmediğinde, siz bu etten ne tür bir yemek yaparsanız yapın, sindirim sisteminizi zorlayacaktır. Çünkü et belkide pişmiş olarak görünecek ancak halen çiğ ve sert olduğundan dolayı sindirim sisteminizi zorlayacaktır. O halde dikkat etmeniz gereken şey etin yeterince dinlendirilmiş olmasıdır çünkü kesildikten kısa bir süre sonra kırmızı etten herhangi bir yemeği yapmaya kalktığınızda başarısız sonuçlanacaktır. Bu yüzden etin dinlendirilmesi önemli bir konudur.

Önce Sağlık!

U8095_9ygun şartlarda kesilmeyen, uygun saklama koşullarında bekletilmeyen, tarihi geçmiş, rengi bozuk ve de kötü kokan bir kırmızı etin insan sağlığına ciddi bir şekilde zarar verebileceğini unutmayın. Amerika ve Avrupada bazı sağlık araştırma merkezlerinde kırmızı etin uygun kalite standartlarında tüketicilere sunulmadığında ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı çoğu zaman bir tartışma konusu olmuştur. Bu yüzden kırmızı eti özellikle satın alma aşamasında dikkatli olmalısınız.

Ayrıca evinizde saklamaya karar verdiyseniz, bunun için de uygun koşulları bilmelisiniz. Çoğu zaman kırmızı etlerinizi sadece buzdolabına koymak yeterli olmayabilir. Öte yandan saklama süresinin çok az olduğu bilinen kırmızı etler, en kolay bozulabilen et türlerinden birisidir. Hatta bu oranı bir tavuk etinin bozulma süresi ile kıyasladığımızda neredeyse yarı yarıyadır!

Kırmızı Eti Büyük Marketlerden Satın Alın

Çevrenizde, adını duyurmuş ve bilinen büyük marketler mutlaka vardır. Bu marketler özellikle etlerin kalite standartları konusunda hassastırlar çünkü denetimleri oldukça sık yapılmakta ve de ilgili marka ve kuruluşların itibarı da son derece önemlidir. Dolayısıyla büyük marketlerden alacağınız etler büyük ölçüde çok daha sağlıklı olacaktır. Burada fiyatını çok fazla önemsememeniz önerilir çünkü hiç bir şey sağlığınızdan daha önemli değildir biraz daha fazla fiyat ödersiniz ancak daha sağlıklı ve akşam evinizde lezzetli bir kırmızı et yiyebileceğiniz yemeğinizi yapabilirsiniz.

Kırmızı et satın alırken nelere dikkat edilmeli genel olarak bir kaç başlık altında açıklamaya çalıştık. Kırmızı eti hem satın alma aşaması hem de saklama aşamasında olsun diğer et türleriyle karşılaştırmak ise yanlıştır. Bu yüzden etler hakkında genel bir görüş yürütmek yanlış olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku