Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hiç Bilmediğiniz 5 Yırtıcı Hayvan

0 2.636

Hiç Bilmediğiniz 5 Yırtıcı HayvanYırtıcı hayvanlar etle beslenir, avladıkları hayvanları dişleri ve tırnakları ile parçalarlar. Dünyanın her yerinde yırtıcı hayvanlar mevcuttur. Yırtıcı hayvanların duyuları çok iyi çalışır. Dişleri çok keskindir. Avlarını avladıktan sonra kolayca öldürür, dişleriyle parçalar ve yerler. En çok bilinen yırtıcı hayvanlar aslan, ayı, çita, kurt, köpek balığı, pirayadır. Yırtıcı hayvanlar çok güçlüdür. Avlarını çok iyi gözler ve dakikalar içinde avlayabilirler. Bilinen yırtıcı hayvanların dışında bilinmeyen yırtıcı hayvanlar da mevcuttur. Yırtıcı hayvanlar genellikle ormanlık ve dağlık alanlarda bulunurlar. Birçoğu gece avlandıkları için pek gündüz görünmeyebilir.
Doğanın kanunu olarak bazı hayvanlar birbirini yer. Bu yaşamlarını sürdürmeleri için gereklidir. Doğanın kendi içinde bir düzeni vardır. Hatta bu yırtıcı hayvanlar insanları bile rahatlıkla yiyebilecek güce sahiptir. Bu yüzden bu tehlikeli hayvanlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.
1- İber Vaşağı: Vahşi bir kedi türüdür. Nesli tükenmek üzeredir. İspanya ve Portekiz‘de yaşar. Tavşan ile beslenir. Özel çabalarla neslinin tükenmesi engellenmeye çalışılmaktadır. Bu vaşağa Pardel vaşağı ve İspanyol vaşağı adı da verilir. Kedigiller familyasına mensuptur. Ortalama 12 kilogram ağırlığındadır. Kuyrukları kısa, bacakları uzun, vücudu kısa ve tüylü kulaklıdır. Bu vaşak oldukça güçlüdür. Dağlık ve yüksek yerlerde yaşarlar. Geceleri dolaşırlar.

Hiç Bilmediğiniz 5 Yırtıcı Hayvan2- Yaguarundi: Puma cinsindendir. Kuyruğu 45 cm civarında olup oldukça uzundur. Vücutları da uzundur ortalama 65 cm’dir. Gri ve kırmızı renkleri vardır. Amerika’nın güney ve kuzeyinde ayrıca Teksas bölgesinde az ağaçlı yerlerde yaşarlar. Geceleri ortaya çıkıp tavşanları, kuşları, sürüngenleri yerler. Yılda iki kez yavrularlar ve gebelikleri 65 gün sürer. Ağaçsız alanlarda yaşamazlar. Soylarının tükenme riski yoktur.

Hiç Bilmediğiniz 5 Yırtıcı Hayvan3- Balıkçı Kedi: Vahşi yaşama uyum sağlayan bir vücutları vardır. Büyük gözlere sahiptir. Balık avlar. Tırnakları uzundur. Güneydoğu Asya’da ve Doğu Hindistan’da yaşarlar. Adından da anlaşılacağı üzere başta balık olmak üzere yengeç, kurbağa ve salyangoz yiyerek beslenir. Bu yüzden bataklık, göl ve nehir kenarlarında yaşar.

Hiç Bilmediğiniz 5 Yırtıcı Hayvan4- Karakulak: Kedigiller familyasına aittir. Step ya da Mısır vaşağı isimleri ile de bilinir. Türkiye’de de bulunur. 9-17 arası kiloya sahiptir. 35 cm’ye yakın kuyruğu 90 cm’ye yakın gövde uzunluğu vardır. Kahverenginde olup üzerinde çizgiler ve benekler vardır. Geceleri dolaşır. Tavşan, fare, antilop, sincap, ceylan, deve kuşu, kümes hayvanları yer. Vahşi yaşamda çok görünmezler çünkü çok iyi gizlenirler.

Hiç Bilmediğiniz 5 Yırtıcı Hayvan5- Yaban Koyunu: Sadece Türkiye’de olan bir hayvandır. Afyon, Konya civarında yaşar. Doğal yaşama bırakılmış ve sayıları da giderek azalmıştır. Kilosu 70 kiloya yakın olup boyu 175 cm civarındadır. Kayalıklarda, derin vadilerde yaşar.

Kaynakça:
www.listebaz.com/Anadolu’da-yasayan-10-vahsi-hayvan
https://emoji.com.tr › Hayvanlar Alemi
https://www.turkcebilgi.com/ispanyol_vaşağı
www.agaclar.net › … › Hayvanlar › Yabani Hayvanlar › Yabani Hayvanlar / Genel

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.