Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahve Dükkânı Nasıl Açılır?

0 204

Kahve dükkânında iyi paralar kazanabilecek mecralar bulunur. Özellikle kahve kupaları, kahve öğütücüleri ve kahve çekirdekleri satarak bile yüksek paralar kazanmak mümkündür. Kahve dükkânı zincirlerinde yapılan kahvelerin daha iyisini ve daha uygununu yapabileceğini düşünen kişilerin kahve dükkânı açmasında hiçbir engel bulunmaz. Yapılan bir takım araştırmalara göre kahve dükkânı oranında yaklaşık % 6 oranında bir büyümenin söz konusu olduğu ortaya konmuştur. Yaklaşık 1200 kişi ile yapılan araştırmalar üzerinden % 81’inin kahve tükettiği anlaşılmıştır. Kahvenin bu kadar tüketildiği bir ülkede kahve dükkânı açmak hiçte yanlış bir düşünce değildir. Kahve dükkânlarına olan ilgi her geçen yıl daha da artmaktadır.

Kahve Dükkânı Açmak İçin Neler Gerekir?

Kahve dükkânlarının daha çok trafiğin yoğun olduğu ve daha çok insanın geçtiği yollara yapılmasının sebebi insanların uğrak yerlerinden olmasını sağlamasıdır. Kahve dükkânı açmak için gerekenler ilk olarak açılacak yerin konumuna karar vermek olacaktır. En ideal yerler iş yerleri yakınları, üniversite civarları ve alışveriş merkezleri yanları olmaktadır. Dükkân önüne masalar konabilecek yerler seçmek daha iyi olacaktır. Renkli masalar ve sandalyeler insanların dikkatini çekip o mekâna girme isteği uyandıracaktır. Aynı zamanda masa sandalye seçiminde rahat olmasına da dikkat etmek gerekir. İnsanlar rahat edemedikleri bir yere bir daha gelmezler. Aynı zamanda yoğun trafikli yerlerde insanlar trafikte beklerken kahvelerini alıp gidebilirler. Kahve dükkânı açarken ruhsat ve izinleri tamamlamak gerekir. Aynı zamanda gıda üretimi iznini de almak gerekir. Kahve dükkânı açarken mutlaka yapılması gereken şey Gıda Sicil Belgesi almak gerekir.

Kahve Dükkânı Açarken Kahve Trendlerinin Önemi Nelerdir?

Kahve trendlerini yakından takip etmek ve insanların en çok hangi kahveyi tercih ettiğini belirlemek kahve dükkânı açmak isteyen kişiler için son derece yararlı bir araştırma olacaktır. Çok yüksek fiyatlara da kahve makinesi alınırken daha uygun fiyatlara da kahve makinesi bulmak mümkündür. Bu sebeple piyasayı çok iyi bir şekilde araştırmak gerekir. Aynı zamanda insanların daha çok hangi kahveleri tükettiğini internet üzerinden ya da yerine giderek öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda yurt dışından da araştırmalar yapmak mümkündür. Kahve dükkânı açarken en iyi şekilde fiyat belirleme sistemi yapılmalıdır. Piyasaya yeni giren kahveciler için daha uygun fiyatlar belirlemesi insanları çekmesi açısından daha ideal olacaktır. Günümüzde bulunan çok yüksek fiyatlı kahve zincirlerindense daha uygun fiyatlı ve aynı lezzete sahip ürünleri yakalamak gerekir. Böylece insanlar aynı lezzete daha uygun fiyata ulaşabilecekleri için uygun olan kahveyi tercih eder.

Kahve Dükkânı Tasarımı Nasıl Olmalıdır?Kahve Dükkânı Nasıl Açılır?

En önemli etkenlerden biri olan kahve dükkânı tasarımı iyi araştırıp ona göre yapılması gereken bir konudur. İlk olarak nasıl bir konsept ile yapılacağına karar vermek gerekir. Konsepte uygun olarak tasarım işlerine başlanır. Kahve dükkânlarında rahatlık en önemli unsurlardan biridir. Kahve dükkânında ders çalışan ya da işlerini halleden insanlara uygun olarak bir bölümün hazırlanması daha uygun olacaktır. Böylece ders çalışmak isteyen ve işlerini yapmak için gelenlerin daimi yerlerinden biri olmayı başaracaktır. Rahatlıktan sonra göze ilk çarpan şey aksesuarlar olur. Şık bir kahve dükkânı hazırlayan kişilerin daha çok gold ya da gümüş tonlarını tercih etmesinde fayda vardır. Buna ek olarak ışıklandırmanın da yüksek seviyelerde tutulması gerekir. Fakat daha salaş bir kahve dükkânı tasarımı yapan kişiler daha fazla renk ve desen kullanabilir. Aynı zamanda renkli minderlerle de görselliği daha da arttırabilir.

Kahve Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kahve hakkında gerekli olan şeyleri tam olarak öğrendikten sonra kahve dükkânı açmak gerekir. Çünkü yeni bir kahve dükkânı açılacaksa bu dükkânı açan kişinin baş barista olması çok önemlidir. Son yıllarda çok popüler olan kahveler herkesi etkisi altına almış durumdadır. Kahve hazırlarken elbette ki karışımlar ve görsellik önemli fakat gözden kaçan en önemli şey kahvenin tadıdır. Çok göz ardı edilen bir durum haline gelmiştir. Günümüzde daha çok bir şeylerin dış görünüşü ile ilgilenmeye başladığımız için görüntüsünün güzel olması ya da o kahvenin pahalı olması o kahve güzelmiş algısı yaratıyor. Bu algıyı kırarak en lezzetli kahveleri hazırlayıp, lezzet ile müşterileri kahve dükkânına bağlamak gerekir. İyi bir kahve dükkânı ve başarılı bir gelecek için mutlaka azimli ve yetenekli olmak gerekir. En iyi baristalardan ders alarak işe başlamak mümkündür. Daha sonra ise bol pratikle bu iş hemen hallolur. Her kahve çeşidi ile ilgili bir fikir sahibi olmak gerekir. Aynı zamanda değişik karışımlar ile kendi kahvenizi yaratmanız da mümkün. Yurt dışında çok beğenilen fakat ülkemizde yapılmayan kahveleri de yapmak çok etkili olacaktır.

Kahve Dükkânı Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Yeni bir işe atılmak isteyen kişiler son zamanlarda daha çok kahve dükkânı açmaya yönelmektedir. kahve dükkânı açmak için gerekli malzemeler en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alır. Bunun için ilk olarak bu kahve dükkânının nasıl bir tasarıma sahip olacağına karar vermek gerekir. Eğer her ayrıntı düşünülerek ve en iyi ekipmanlar kullanılarak bir kahve dükkânı açılacaksa bu biraz yüksek fiyatlı olabilir. Fakat daha minimal ve salaş bir tasarıma sahip olmasını isteyen kişiler için daha uygun fiyatlar ile bir kahve dükkânı açmak mümkündür. Tahmini olarak bir kahve dükkânının maliyeti 60 bin ile 120 bin arasında değişiklik gösterir. Bu değişiklik kullanılan malzemelerin kalitesine ve çeşidine bağılıdır. Masa ve sandalye en gerekli malzemelerden biridir. Yol üzerinden kahvelerini alıp gidecek kişiler için de kâğıt ya da plastik bardaklar almak gerekir. Aynı zamanda bir de şeker ve tatlandırıcıları da almak gerekir. Yapılan kahveyi beğenen müşteri tekrar aynı mekâna gelip ve bir de arkadaşlarına tavsiye edecektir. Masa ve sandalyenin yanı sıra kanepe, koltuk gibi rahat mobilyalarda eklenebilir. Aynı zamanda mekânlarda oluşturulan yöresel esintide insanların çok hoşuna gitmektedir.

Kaynakça:
https://www.sevenmiles.com.au/editorial/how-to-open-a-cafe/
https://parasalcozumler.com/kahve-dukkani-kar-marji/

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.