Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

FC Steaua Bükreş Nasıl Bir Kulüptür?

0 500

2347669FC Steaua Bucureşti, Romanya’nın en büyük ve en başarılı kulüplerinden biridir. 7 Haziran 1947 yılında kurulan Bükreş temsilcisi, maçlarını 55,634 koltuk kapasiteli National Arnea’da oynamaktadır. Kulübün sahibi George Becali’dir. Romanya futbolunun ulusal ve uluslararası arenada en başarılı kulübü olan Steaua Bükreş, 25 kez Romanya 1. Liginde mutlu sona ulaşmıştır. Elde edilen 25 lig zaferi, Steaua Bükreş’i Romanya’nın en çok şampiyonluk yaşamış kulübü yapmaktadır. 25 kez ulusal ligde zafer elde eden Steaua Bükreş, 21 kez de Romanya Kupası’nı kazanma başarısı göstererek bu alanda da rakiplerine ciddi anlamda fark atarak rekoru elinde bulundurmaktadır. 6 kez de Romanya Süper Kupası şampiyonluğu bulunan Bükreş temsilcisinin aynı zamanda Avrupa kupası zaferleri de bulunmaktadır.

Romanya’nın UEFA organizasyonlarında en iyi temsilcisi konumunda olan Steaua Bükreş toplam 2 Avrupa kupası kazanmıştır. Bunlar 1986 yılında elde edilen UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Süper Kupası zaferleridir. Bu başarıda özellikle Gheorghe Hagi’nin büyük katkısı bulunmaktadır. Hagi, bu anlamda Romanya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak kabul edilmektedir. 1986 yılında gelen UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Süper Kupa şampiyonluklarının yanı sıra kulüp 1989’da da UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarıfinalde Galatasaray’ı 1-1 ve 4-0’lık skorlarla eleyerek final oynamış ancak final İtalya Serie A ekiplerinden AC Milan’a karşı 4-0’lık bir skorla kaybedilmiştir. Bunun yanı sıra Steaua, Kıtalararası Kupa’da final, UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda çeyrek final ve UEFA Kupası’nda da yarıfinal görmeyi başararak Romanya’nın en başarılı takımı olmayı başarmıştır.

988CF01772F4ED479B8D605ErSteaua Bükreş, hem halkın hem de askeriyenin takımı olarak kabul edilmekteydi. Özellikle Avrupa kupalarında başarılı sonuçlar elde etmesi Romanya Askeriyesinin oldukça memnuniyetini kazanmasına sebebiyet vermekteydi. Ancak 1990’da Romaya’da Çavuşescu yönetimi devrilince ve ülke dünya pazarına açılma imkanı bulunca, Steaua Bükreş ciddi bir düşüş içine girmiş ve bir daha Avrupa kupalarında final görememiştir. Ancak 2005 yılı sonrası ciddi bir sıçrama yakalayan Romanya futbolu, Steaua Bükreş’in UEFA Kupası’nda başarılı sonuçlar elde etmesini sağlamıştır. Bu sayede Bükreş temsilcisi yarıfinale kadar yükselme başarısı göstermiş ancak Middlesboroug karşısında ilk maçı 3-1 kazanmasına karşın rövanşı 4-1 kaybedince kupaya finali göremeden dramatik bir şekilde veda etmek zorunda kalmıştır. 1990’larda fırtına gibi esen Romanya kulüpleri, Romanya milli takımına birçok yıldız oyuncu verirken bu kulüplerin başını Steaua Bükreş çekmekteydi. Bükreş, Gheorghe Hagi, Filipescu, Adrian İlie, Popescu gibi isimlerin dünya futboluna kazandırılmasını sağlamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku