Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bükreş Nasıl Bir Şehirdir?

0 252

Avrupa Birliği’ne 2007 yılında tam üye olan Romanya‘nın başkenti olan Bükreş, Avrupa’nın ve Balkanların en önde gelen şehirleri arasında kabul edilmektedir. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde de kalmış olan Romanya’nın en önemli merkezleri arasında sayılan Bükreş, çok köklü bir geçmişe sahiptir. Romanya’nın 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olması şehre olan ilginin de artmasına yardımcı olmuştur. II. Dünya Savaşı’nda Almanların kalelerinden biri olarak kabul edilen Bükreş bu dönemde ciddi bir Sovyet işgali altında kalmış ve sonucunda yıkıma uğramıştır. Ancak savaş sonrasında şehir Rusların ya da başka bir ifadeyle Sovyetlerin gözetimi altında yeniden inşa edilmiştir. Bunda o dönem için Romanya toprakları içinde görülen komünizm akımının da etkisi yadsınamaz. Şehirde günümüzde var olan birçok yapı o dönemde inşa edilmiştir. Romanya’nın başkenti olan şehir aynı zamanda da ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezi olma özelliğini de haizdir.

Bükreş Nasıl Bir Şehirdir?Şehrin altyapısı Avrupa Birliği fonları sayesinde tamamen baştan dizayn edilmiştir. Bu da şehre ayrı bir hava katmıştır. Oldukça sakin bir atmosfere sahip olan Bükreş, Avrupa Birliği vatandaşlığına sahip birçok kişi için cazip bir bölge haline gelmiştir. Özellikle de ucuz bir şehir olması bu anlamda ilginin artmasına yardımcı olmaya yetmiştir. Bükreş sahip olduğu sıra dışı mimari ile birçok Avrupa şehriyle yarışır vaziyettedir ve yarışmaktadır da. Özellikle şehrin doğal güzelliklerinin oldukça ön planda olması ve hava kirliliğinin neredeyse sıfır düzeyinde olması Bükreş’i oldukça değerli kılmaktadır. Şehir ülkenin eğitim seviyesi en yüksek nüfusa sahip olan yerleşim yeri olarak kabul edilir. Romanya’nın modern yüzü olarak lanse edilen Bükreş, oldukça büyük bir havalimanına da sahiptir. Buraya birçok ulusal bayrak taşıyıcısı iniş yapabilmektedir.

Bükreş, 15. yüzyılda oldukça küçük bir şehirdi. Hatta o kadar küçüktü ki, kale olarak lanse ediliyordu. Şehir, bundan 200 yıl önce bugünkü durumuna gelmeyi başarmıştır. Tarih boyunca Romanya’nın en önemli şehirleri arasında kabul edilen Bükreş’in tek dezavantajı, şehrin, Köstence’nin aksine Karadeniz ile bağlantısı bulunmamaktadır. Her ne kadar, Bükreş Romanya’nın başkenti olsa da Köstence ile, ekonomik bir bağlantıya sahiptir ve Bükreş’ten ihracat edilecek ürünler doğrudan Köstence’ye ulaştırılıyor. Şehre ulaşım, havayolu, karayolu ve demiryolu ile mümkündür. Özellikle Türkiye ile de demiryolu bağlantısı bulunan Bükreş’e her gün sefer düzenlenmektedir. Bu seferler TCDD tarafından tarifeli kapsamında olup, sefer süresi yaklaşık olarak 12 saat sürmektedir. Bu anlamda Türk turistlerinde rağbet gösterdiği şehir, yaz aylarında turist akınına uğramaktadır. Türklerin yanı sıra, şehre Avrupalı gezginlerin de sık sık uğradığı bilinmektedir. Bunun neden Bükreş’in interrail güzergahına dahil edilmesidir.

Kaynakça:
Bucharest Almanach

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.