Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

TAROM Havayolu Nasıldır?

0 260

Compania Nationala de Transporturi Aeriene Romane TAROM S.A. ya da kısaca TAROM, Avrupa Birliği’ne 2007 yılında tam olarak üye olan Romanya‘nın en büyük havayolu şirketi ve aynı zamanda da ulusal bayrak taşıyıcısıdır. Bir balkan ülkesi olan Romanya, Avrupa Birliği üyesi olmasıyla beraber havacılık alanında da ciddi anlamda atılımlarda bulunmuştur. Bu atılımlar sayesinde yolcuların bir yerden bir yere gitmek için ödedikleri fiyatlar ciddi anlamda düşüş göstermiş ve Romanyalılar artık karayolu yerine havayolunu tercih eder olmuştur. Bu anlamda ülkemizin en önde gelen şehirleri arasında olan İstanbul’a da tarifeli sefer düzenleyen TAROM, Rumenler ve Türkler tarafından sıkça tercih edilen havayolu şirketleri arasında yer alır. Romanya’nın en önde gelen şirketleri arasında yer alan TAROM, ülke ekonomisinin en önemli markaları arasında kabul edilir ve Romanya’nın Avrupa ve dünya ile bağlantısını yapar. Merkezi Romanya’nın başkentinde yer alan TAROM, filosunu Henri Coanda Uluslar arası Havalimanı’nda tutar.

BTAROM Havayolu Nasıldır?akıldığı zaman Romanya’nın en popüler ve en büyük havayolu şirketi olan TAROM, ülkenin en çok tarifeli sefer gerçekleştiren şirketi olmasının yanı sıra aynı zamanda da en çok destinasyona uçan havayolu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Resmi olarak 18 Eylül 1954 tarihinde kurulmuş olan TAROM, 60 yılı aşkın bir süredir Romanya adına ulusal havayolu şirketi olarak hizmet sunmaktadır. Ancak bakıldığı zaman Romanya’nın havacılık alanında çok yeni bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle en büyük girişimler Avrupa Birliği üyeliği sonrasında gelmiştir. Bu dönemle beraber havacılığa önem veren Romanya, TAROM’a adeta açık çek yazmıştır. TAROM, dünyaca ünlü havayolu ittifakı olan SkyTeam’e de üyedir. Bu sayede SkyTeam üyesi diğer havayolu şirketleri ile ”Code-Share” uçuşu gerçekleştirebilmektedir. Bu ittifaka üye Hollanda, Fransa gibi ülkelerin çok önemli ulusal havayolu şirketleri bulunmaktadır. TAROM, 60 yılı uzun bir süredir kurulmuş olsa da havacılık alanında çok büyük bir ilerleme kaydedememiştir.

Filosunda 23 adet uçak bulunan TAROM, bu uçaklarla toplam 79 adet destinasyona tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu destinasyonların büyük bir çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan şehirlerdir. Özellikle de Romanyalıların çoğunlukla yaşadığı yerlerdir. Şirket merkezi Otopeni’de bulunan TAROM, Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenlemektedir. Türkiye içi seferler sadece İstanbul üzerinden yapılmaktadır. Başka bir ifadeyle TAROM, sadece İstanbul’a tarifeli sefer gerçekleştirmektedir. 60 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan TAROM, tarihi boyunca birçok kazaya karışsa da ölümlü olanı çok azdır. Ölümlü kazalar genel olarak Avrupa Birliği üyeliği öncesinde yaşanmıştır. TAROM, Kuzey Amerika ve Asya seferleri için 2 adet Boeing 777 sipariş etmiştir. Bu siparişlerin teslim edilmesiyle beraber şirket filosunda uzun menzilli uçak da bulunmuş olacaktır. Hali hazırda bulunan uçakların tamamı küçük ve kısa menzilli uçaklardır. Zaten şirket kısa mesafelere uçuş gerçekleştirmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.