Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

178 Ülkeye Vizesiz Seyahat İmkanı: Yeni Alman Pasaportu

0 974

178 Ülkeye Vizesiz Seyahat İmkanı: Yeni Alman PasaportuAlmanya,

I. ve II. Dünya Savaşlarında dünyanın en büyük yıkımına uğramış devlet olarak yerini almıştır. Her iki savaştan da yenik ve dolayısıyla borçlu ayrılan Almanya, sonrasında Avrupa Birliği’nin kurucuları arasında yer almış ve de çok kısa bir sürede toparlanarak dünya genelinde hatırı sayılır sanayi devlerinden biri haline gelmiştir. Söz konusu kurucusu olduğu Avrupa Birliği’nin sigortası olarak kabul edilir. Ekonomik anlamda Avrupa’nın en büyük ülke statüsüne sahip olan Almanya, bu duruma hiç de kolay gelmemiştir. Ayrıca ülke, bugünün dünyasını yöneten Amerika Birleşik Devletleri’nin de bu hale gelmesinde önemli bir rol oynar çünkü, 1800’lü yıllar sayıları milyona ulaşan bir Alman nüfusunu Amerika’ya göçmen statüsü altında göndermiştir. Bugünün kayıtlarına göre Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yüzde 19’luk bir kesimi Alman kökenlidir. Bu da her 5 Amerikalıdan birinin aslında Alman olduğu anlamına gelir. Bunlar arasında dünyaca ünlü sinema sanatçıları dahi bulunur. Bazıları şunlardır: Leonardo DiCaprio, Charlize Theron, Sandra Bullock, Bruce Willis, Diana Kruger, David Hasselhoff.

Almanya, Avrupa’da da savaş sonrasında kurulan Avrupa Birliği’nin en büyük devleti haline gelmiş ve de uluslararası anlamda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olmuştur. Almanya’nın vatandaşları, dünya gelinde 178 ülkede herhangi bir vize başvurusu yapmaya gerek duymadan seyahat etme özgürlüğüne sahiptir. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi son derece endüstriyelleşmiş ülkeler de bulunur. Oysa her Avrupa Birliği üyesi ya da Avrupa ülkesi, Almanya kadar imtiyaza sahip değildir. Almanlar, birçok ülkeye de herhangi bir pasaporta gerek duymaksızın seyahat edebilirler. Sadece ulusal kimlik kartı yeterlidir. Bu ülkeler arasında tüm Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri olduğu gibi Türkiye de bulunur. Bunun yanı sıra Almanya 2017 yılının Mart ayında son teknoloji olarak kabul edilen yeni biyometrik çipli akıllı pasaportlarını da tanıtmıştır. Söz konusu pasaportlar, son teknoloji olup, sahtesinin düzenlemesi imkansız olan bir evrak haline gelmiştir. Önümüzdeki 9 yıl içinde eski biyometrik Alman pasaportlarının kullanımı halen geçerli olacaktır. Ancak dileyen de yeni pasaportlarla ücretini ödemek kaydıyla değişiklik yapabilecektir.

178 Ülkeye Vizesiz Seyahat İmkanı: Yeni Alman PasaportuHali hazırda yüksek teknolojiye sahip Alman pasaportları daha da güçlü hale getirilmiştir. Aslında Almanya bunu bir anlamda Avrupa Birliği figürlerine daha çok yer vermek için de yapmış olabilir diyenler de vardır. Çünkü yani pasaportlarda Avrupa Birliği logosu ve de yazıları daha belirgin ve de daha Avrupa Birliği vatandaşlığı vurgusu vardır. Hali hazırda Birleşik Krallık ayrılırken, böyle bir gereksinime ihtiyaç duyan Almanya’yı diğer Avrupa Birliği ülkelerinin izlemesi beklenmektedir. Şubat 2027 yılına dek, eski Alman pasaportları halen geçerli olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku