Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sylvester Stallone Kimdir?

1 749

sylvester-stallone-resimleri315-1435615259Sylvester Gardenzio Stallone, 6 Temmuz 1946 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde dünyaya gelmiştir. İtalyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Stallone, aynı zamanda anne tarafından da yarı Alman yarı Fransız’dır. New York’un İtalyan mahallesinde büyümeye başlayan Slyvester Stallone, anne ve babası boşanınca, 16 yaşında Philadelphia’ya Lincoln Lisesi’nde okumak için taşınmıştır. Başarılı bir lise dönemi geçiren Slyvester Stallone, sonrasında askeriye ve okul arasında mekik dokumuştur. Miami Dade College’ye ve Miami Üniversitesi’ne gitmeden önce, Charlotte Hall Military Academy’e gitmiştir.

sylvester-stallone-ramboHollywood, kariyeri başlamadan önce birçok pornografik yapımlarda rol alan ve günlüğü 100$’lık bir ücret alan Sylvester Stallone, sonrasında ciddi anlamda ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Parasız kaldığı dönemde birkaç gün sokaklarda yatan Sylvester Stallone, New York Otobüs Terminali’nde dahi gecelemiştir. Bu dönemde oldukça zor bir yaşam süren Stallone, ”İtalyan Aygırı” adlı bir film senaryosu yazamaya karar vermiştir. Senaryoyu yazan Stallone, bunu film olarak da çekecek bir yapımcıyı bulunca, hayatı baştan aşağı değişmiştir. Stallone, sokaklarda yatan bir adamken artık parası olan ve hatırı sayılır bir kişiliğe dönüşmüştür. İlk film deneyimini 1970 yılında No Place to Hide ile yaşayan Stollone, sonrasında birçok filmde daha oynama fırsatı bulmuştur. 1976’da kendi yazdığı İtalyan Aygırı adlı senaryoyu filme dönüştüren ve Rocky efsanesinin doğmasını sağlayan Sylvester Stallone, canlandırdığı Rocky Balboa karekteri ile de Amerikalıların gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

66ème Festival de Venise (Mostra)
66ème Festival de Venise (Mostra)

Rocky ile oldukça başarılı işler çıkaran Sylvester Stallone, filmin devamı niteliğinde olan Rocky II, Rocky III ve Rocky IV’ü çekerek bütün dünya tarafından tanınan bir film yıldızı haline gelmiştir. Bu yapımlardan oldukça iyi paralar da kazanan Slyvester Stallone, sonrasında ise, Rocky Balboa efsanesi kadar ses getirecek olan Rambo’yu çekmiştir. Rambo’da da ciddi bir oyunculuk performansı ortaya koymayı başaran Sylvester Stallone, bu filmi de kendisi uyarlamıştır. Rocky ve Rambo gibi filmlerin senaryolarını kendi yazan ve aynı zamanda da bunları kendisi çeken Sylvester Stallone, Amerika Birleşik Devletleri’nin gelmiş geçmiş en iyi 10 oyuncusu arasındaki yerini almayı başarmıştır.

Özel hayatı çalkantılarla dolu olan Slyvester Stallone 3 kez evlilik yapmıştır. Bunlardan en dikkat çekeni ise, Brigitte Nielsen’la olanıdır. Nielsen’la yaklaşık 2 yıl evli kalan Sylvester Stallone 1987’de boşanmıştır. İlk evliliğinden olan oğlunu 2012 yılında kaybeden Amerikalı oyuncu, ciddi anlamda bunalım yaşasa da sonrasında rol aldığı yapımlarla bu durumun üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
 1. Muti diyor

  Kardeş bu hikaye yalan inanmayaın
  1-) Sylvester stallone lisede başarılı değildi
  2-) annesi yarı alman yarı fransız degil
  3-) 76 yıldında çekilen filmin adı italyan aygırı değildir lakabıdır
  4-) günlerce değil 3 hafta terminalde yatmıştır
  5-) New york da değil new jersey otobüs terminalinde yatmıştır
  6-) Ve son olarak bir gün tv de tesadüfen muhammed ali vs chuck vepner ın maçını izlemiştir herkez vepner ın hiç sansı olmadığını ve 3 raunta kaybediceginı sanıyordu fakat muhammed aliden ne kadar sert yumruk yerse yesin kaybetmeye niyeti yoktu 15. Rauntun sonlarına doğru vepner kaybetmiştir Sylvester stallone de bu macdan cok etkilenmiş ve 3 günde rocky senaryosunu yazmışdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku