Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Samir Nasri Kimdir?

0 20

Samir Nasri, Marsilya’nın kuzey banliyösü olan Septemes Vallons’da, Cezayir asıllı Fransız vatandaşı olarak 26 Haziran 1987 tarihinde doğmuştur. Annesi Ouassila Ben Said ve babası Abdelhafid Nasri’dir. Anne ve babası da Fransa‘da doğmuştur. Babası Marsilya’da doğup büyümüş, annesi Salon De Provence’de doğmuştur. Nasri’nin büyük babaları Fransa’ya Cezayir’den göç etmişlerdir. Annesi ev hanımıdır. Babasının daha önce otobüs şoförü olarak çalıştığı oğlunun kişisel web sayfasında belirtilmiştir. Futbol kariyerinin başlangıcında, Nasri başlangıçta 16 yaş altı Fransız takımına seçilmesinin ardından babasının soyadı olan Nasri’ye geçmeden önce annesinin soyadı Ben Said altında futbol oynamıştır.] Dört kardeşten en büyüğüdür. Nasri’nin Sonia adlı genç bir kız kardeşi, Walid ve Malik adında ikiz kardeşleri vardır. İngiltere’de Arsenal’e katıldıktan sonra Nasri, Kuzey Londra’nın Hampstead bölgesinde yaşamıştır.

La Gavotte Peyret’te büyürken, Nasri genç bir yaşta futbol sporuna ilgi duymaya başlamıştır. Sporu düzenli olarak birçok yeteneğini öğrendiği sokaklarda oynadı. Onun olağanüstü yeteneğini fark ettikten sonra, ailesi onun memleketi yerel kulüp ile oynamak için sözleşme imzaladı. Nasri, bir sene La Gavotte Peyret’deki kulüple oynayarak geçirdi ve yedi yaşındayken Mirabeau’daki Pennes Mirabeau’ya taşındı. Pennes ile oynarken Nasri, oyuncunun yeteneğini yerel ağızdan duyuran Marsilya avcısı Freddy Assolen tarafından keşfedildi Nasri’nin kişisel yeteneklerini fark ettikten sonra, Assolen oyuncuyu bir grup genç oyuncuyla İtalya’ya Milan ve Juventus’un gençlik akademilerine karşı oynayacağı bir gençlik turnuvasına katılmak üzere davet etti. Nasri turnuvada dikkat çekti. Fransa’ya döndükten sonra Marsilya yetkilileri, oyuncunun babası ile akademi içine girmesine izin vermeyi kabul eden grupla bir toplantı düzenledi.

Freddy Assolen, Nasri’nin dokuz yaşında yeteneklerini fark ettikten sonra Marsilya gençlik akademisine girdiğinde Nasri herkesi çok etkiledi. Kulübün gençlik oyuncuları yerleşme düzeni ve oyun tarzında onun gibi şekil almaya başladı. 2007’de, takımının ayrılmaz bir parçasıydı. Kulübün 18 yaş altı takımıyla oynadığı 2003–04 sezonunun çoğunu sezonun ikinci bölümünde geçirdikten sonra Nasri, şampiyonun Championat de France amatör takımında dördüncü sırada yer aldı.

2004–05 sezonunun öncesinde , birçok kulübün Nasri’yi, özellikle de İngiliz kulüpleri (Arsenal, Chelsea, Liverpool ve Newcastle United) yakın takibe aldı. Spekülasyonu azaltmak için Nasri, başkan Pape Diouf ve yönetici José Anigo liderliğindeki Marsilya yetkilileri tarafından üç yıllık bir profesyonel sözleşme teklif edildi. 13 Ağustos 2004’te Nasri sözleşmeyi kabul etti. Marsilya yetkilileri, Mathieu Flamini’nin çıkışına benzer bir duruma girmemek için Nasri’ye sözleşmeye imzalatmaya istekliydiler. Oyuncu, Marsilya kulübünden herhangi bir tazminat almadan kulüpten ayrıldı. Mesleki sözleşmesinin bir sonucu olarak, Nasri, Anigo’nun üst düzey takımına terfi etti ve 22 numaralı formaya atandı. Sezonun kulüpteki yedek takımında oynamaya başladı.

Nasri, 12 Eylül ‘de Sochaux takımına karşı 2-0’lık lig maçını kazanmakla ilk çıkışını yaptı. 17 Ekim’de ilk profesyonel 90 dakikasını Saint Etienne maçı ile tamamladı. Nasri, Anigo ve daha sonra Philippe Troussier altında takımın içinde sürekli yer aldı. Kış tatilinden sonraki takımın ilk maçında ilk profesyonel golünü Lille’e attı. Nasri çaylak sezonunu 25 maç bir gol ve iki asistle tamamladı.

Samir Nasri, son olarak Türk kulübü Antalyaspor için oynayan Fransız profesyonel futbolcudur. Merkez ortada konuşlandırılmış olmasına rağmen, öncelikle bir orta saha oyuncusu ve bir kanat oyuncusu olarak oynuyor. Şu anda bir doping kullanımı sonrasında lisansı futboldan askıya alınmıştır.

Nasri, top sürme, top kontrolü ve geçme yeteneği ile ön plana çıkmıştır. Haziran 2008’de Nasri, dört yıllık bir sözleşme ile Premier Lig kulübü Arsenal’e katıldı. Üç gün boyunca Profesyonel Futbolcular Derneği taraftarlarının Ayın Oyuncusu ödülünü kazandı. 2010 yılının Aralık ayında, takvim yılı boyunca performansları için Yılın Fransız Oyuncusu seçildi . [8] Ağustos 2011’de, Arsenal ile üç sezonun ardından, Nasri dört yıllık bir sözleşme ile Manchester City’ye katıldı. Kulüple yaptığı ilk sezonda, kulübün 2011-12 yılında Premier Lig’i kazandığı için oyuncu olarak ilk büyük onurunu kazandı.

Doping yasağı
22 Şubat 2018 tarihinde Nasri’ye futboldan altı aylık men yasağı verildi. UEFA WADA kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle doping maddesi kesinleşen oyuncuyu affetmedi. Şuan 6 aylık men cezasını çekmektedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.