Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

GameBoy 20. yaşını kutluyor

0 291

Her ne kadar artık kendi köşesine çekilmiş olsada GameBoy’lar oyun dünyasının unutulmazları arasında, ilk defa 1989 yılında satışa sunulan GameBoy şu günlerde 20. yaşını kutluyor.

15

Artık hiç kullanılmayan GameBoy’ların ilk çıktığı zamanlarda neden çok tutulmuş olduğunu anlamak zor değil, hali hazırda bulunan çok az bilgisayarda hiç oyun oynanamadığı dönemlerde taşınabilir ve yanlızca kalem pille çalışan oyun cihazları mucize gibi geliyordu insanlara.

İlk GameBoy’un piyasaya çıkışının üzerinden 6 yıl geçmişti ki Game Boy Play It Loud piyasaya çıktı böylece GameBoy’ların gelişmesi başlamış oldu.

23

1996 Yılında GameBoy’un görüntü felaketlerini ortadan kaldıran yenilikler getirildi, öncelikle siyah-beyaz olan ekran yeşil bir ekranla değiştirildi ve karanlık ortamlarda da oyun oynanabilmesi için aydınlatma eklendi Game Boy Pocket adını alan bu sürüm iki adet kalem pille 10 saat çalışabiliyordu.

33

GameBoy 2001 ve 2003 yıllarında yeniden güncellendi, bu güncelleştirmelerde cihazın ekran çözünürlüğü ve işlemci gücü arttırılmış ve renkli ekran takılmıştı ayrıca yeni sürüm GameBoy’lar eski sürüm siyah-beyaz oyunları da sorunsuzca çalıştırabiliyodu, yeni sürümlerde ki en büyük yenilikler şekil değişikliklerinde oldu 2003 yılında piyasaya sürülen SP+ sürümü kare şeklinde bir tasarıma sahipdi katlanabilir kapağı sayesinde de daha az yer kaplaması sağlanmıştı.

43

2005 yılında GameBoy’un son sürümü GameBoy Micro piyasaya çıktı ancak gözden düşmeye başlayan GameBoy serisi içerisinde Micro’da fazla rağbet görmedi, yatay tasarımıyla bugüne kadar tasarlanan en küçük ve en kaliteli GameBoy olmakla kaldı. 2007 Yılında GameBoy serileri tamamen piyasadan kaldırıldı.

52

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.