Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

23 Yılın ardından Microsoft düşüş yaşıyor

0 240

Firmalar yılın ilk çeyreğine dair gelir tablolarını açıkladı, tabloda ki ilk şaşırtıcı gelişme Microsoft’un 23 yıldır ilk defa düşüş oldu.

microsoftvsapple

Microsoft yılın ilk çeyreğinde yüzde 6 lık bir düşüş yaşadı ve gelirleri 3 milyar dolar seviyesine düştü, Microsoft’un rakibi Apple ise bugüne kadar ki en büyük net karını 1.66 milyar dolar olarak açıkladı.

Microsoft tarafından yapılan açıkmalada düşüşün nedeni minidizüstü bilgisayarlarda Windows Xp kullanılması olduğu belirtilmiş, Windows Vista’ya oranla daha hafif olan Windows Xp işletim sistemi Microsoft’un bu sektörde ki beklentilerini boşa çıkarttı. 3 Milyar dolarlık gelirle hala sektörde çok büyük bir yere sahip olan Microsoft’un Windows 7’nin satışıyla birlikte kaybettiği parayı geri kazanması bekleniyor.

Global ekonomik krize rağmen 1,66 milyar dolar kar ilen eden Apple ise bu karını iPhone ve Mac satışlarına bağladı, tabi bu ürünler için sağlanan yazılımları göz ardı etmemek gerekiyor henüz açılalı 1 yıl bile olmamasına rağmen AppStore’den indirilen yazılım sayısı 1 milyara yaklaşmış durumda.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.