Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelik Döneminde Bebeğinize Müzik Dinletmenin Önemi

0 261

Gebelik Döneminde Bebeğinize Müzik Dinletmenin ÖnemiDünyaya canınızdan, kanınızdan, sizin olan bir canlı getirmenin heyecanı içerisindesiniz. Bu sürecin sorunsuz, hatta mükemmel bir şekilde ilerlemesini istiyorsunuz. Bilinçli bir gebelik süreci ile hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilir, onun gelişimine destek verebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimine iyi beslenerek katkıda bulunuyorsunuz. Sizce bu yeterli mi? Bu dedenle iyi beslenmenin dışında gerçekleştireceğiniz spor, eğlence, hafif yürüyüşler vb. etkinlikler hem size hem de bebeğinize büyük fayda sağlayacaktır. Bu etkinliklerden biri de bebeğinize müzik dinletmek. Gebelik ve doğum sonrasında bebeğinin müzikle iç içe yaşamasının büyük faydalarını gören bir anne olarak, bu konuda yapılan araştırmalardan elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gebelik Döneminde Bebeğinize Müzik Dinletmenin Faydaları :

– Müziğin stres üzerindeki olumlu etkilerinden, gebeliğin ve lohusalık döneminin verdiği sıkıntılardan uzaklaşmak adına faydalanabilir, bebeğinize müzik dinleterek ileride uyku problemi yaşamayan, stressiz bir ortamda büyümenin sakinliğine sahip bir bebek dünyaya getirebilirsiniz.

– Anne karnında müzik dinlemeye başlayan bebeklerde kulak ve dil gelişiminin diğer bebeklere göre çok daha hızlı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

– Anne karnında hareket etmeye başlayan bebeğiniz, müziğin ritmine uyum sağlamaya çalışacak bu da kaslarının daha iyi ve kuvvetli gelişmesine katkıda bulunacaktır.

– Müzikle büyüyen gelişen bebekler, ileride sosyal yaşamlarında başarılı olur, insanlarla iyi iletişim sağlayabilirler.

– Müzik dinlemek bebeklerin beyin kıvrımlarının gelişmesini sağlar. Zihinsel gelişmelerinde büyük katkılar sunar.

– Anne karnındayken müzik dinleyen bebeklerin, doğum sonrasında da aynı müzikleri dinlemelerinin hırçınlıklarını azalttığı, daha sakin olmalarını sağladığı yapılan testlerde görülmüştür.

Gebelik Döneminde Bebeğinize Müzik Dinletmenin ÖnemiAnne Karnında Bebeklere Hangi Tür Müzikler Dinletilmelidir?

Müzik seçimi bebeğin ruhsal, duygusal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Bu nedenle bebeğe rast gele, sadece sizin hoşlandığınız müzikler dinletilmesi yaradan çok zarar verebilir. Bu nedenle hafif ritmleri olan, sakinleştirici etki yapan müzikler dinletilmelidir. Hızlı ritmli müzikle, bebeğinizi de sizi de huzur edecek bir etki yapabilir.

Seçim yapmakta zorlanıyorsanız bebeğinize mutlaka klasik müzik ve vals dinletmelisiniz. Çünkü klasik müziğin ve vals’in ritmleri bebeğinizin duyabileceği tonda, bir dakika içerisinde 70-100 kez atan kalbin atış sesi kadardır. Özellikle Mozart’ın eserleri yapılan araştırmalar sonucunda bebekler için en uygun eserler olarak literatüre geçmiştir. Klasik müzik dinletilen bebeklerde, sayısal zekanın daha iyi geliştiği ve sosyalleşmelerinin daha kolay olduğu gözlenmiştir. Gebelik sürecinde dinlenilen klasik müzik, annenin stressiz bir şekilde doğuma hazırlanmasına olanak sağlamaktadır.

Gebelik Döneminde Bebeğinize Müzik Dinletmenin ÖnemiBebeğiniz, Ne Zaman Sesleri Algılayacak Kadar Gelişir?

Gebelik döneminin 24’üncü haftasından itibaren bebeğiniz çevredeki sesleri algılamaya başlar. Bu dönemde bebeğe müzik dinletmeye başlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda anne karnında müzik dinletilmiş bebeklerden 26-30 haftalık bebeklerin, diğer bebeklere göre sesleri algılama gücünün, göz koordinasyonunun, motor becerilerinin daha gelişmiş olduğu tespit edilmiştir. Müziğin, anne karnında gelişim bozuklukları olan bazı bebekler de olumlu etkisi gözlenmiştir.

Gebelik Döneminde Bebeğinize Müzik Dinletmenin ÖnemiBebeğiniz Sizin Sesinizi Tanımalı!

Gebeliğinizin 32’nci haftasından sonra bebeğiniz duyduğu sesleri hatırlamaya başlayacaktır. Onunla hafif bir ses tonu ile sevgi sözcükleri söyleyin. Tıpkı kucağınızda tutarmışcasına… Annelik güdüsü ile yapacağınız bu konuşmalar bebeğinizi çok mutlu edecek, kendini güvende hissedecektir. Ona kendi sesinizden bildiğiniz ninnileri de söyleyebilirsiniz. Bu ninniler bebeğinizde rahatlatacak ve dünyaya huzurlu bir şekilde merhaba demesini sağlayacaktır.

Tüm anne adaylarının, bilinçli bir şekilde gebeliklerini geçirmeleri ve bebeklerinin sağlıkla dünyaya gelmeleri dileğiyle…

Kaynakça:
www.jinekoloji.com
Eda Şahan’ın Günlüğünden Notlar

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.