Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Genel Ekonomi Nedir, Neden Önemlidir?

1 953

Ekonomi yaşamın kendisidir. İnsanlar ilk zamanlardan beri yaşamlarını sürdürebilmek için sürekli olarak sahip oldukları kaynakları ekonomik olarak kullanmak zorunda kalmıştır. Günümüzde dünya nüfusunun sürekli artması, medeniyet ve kültür seviyesine bağlı olarak insanların ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve miktarlarının artması, buna karşılık mevcut kaynakların hızla tükenmesi, ekonomik problemleri daha ciddi boyutlara ulaştırmıştır. Bugün dünyada binlerce insan açıklıktan ölmekte, milyarlarca insan açlık sınırının altında yaşamaya çalışmaktadır.

Genel Ekonomi Nedir, Neden Önemlidir?Ekonomiyi basit olarak insanların ihtiyaçlarını gidermeye çalışan bir bilim dalı olarak tarif edebiliriz. Peki insanlar bu ihtiyaçlarını nasıl karşılar? İnsanlar ihtiyaçlarını ürettikleri mal ve hizmetler tüketerek karşılarlar. O halde ekonomi, üretim ve tüketim faaliyetleri arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışan bir bilim dalı olarak tanımlanabilir. Ekonominin temel amacı insanların mutluluğunu ve refahını arttırmaktır.

İnsanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için hem üretim hem de tüketim yapmak zorunda olduğundan, ekonomiyi çok iyi bilmek zorundadır. Bu nedenle bireysel ve toplumsal olarak hayatta kalabilmek için ekonomi bilgisine ihtiyaç vardır.

Ekonomi, insanlara kaynakların sınırlı olduğunu, bu nedenle kaynakların israf edilmeden kullanılması gerektiğini öğretmektedir. Buradan şu sonucu çıkarmak yanlış olmaz. Eğer kaynaklar insanların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bol miktarda olsaydı ekonomi bilimine ihtiyaç olmazdı. Maalesef dünyada ihtiyaçlarımızı gidermek için sunulan kaynaklar sınırlıdır (kıttır) buna karşılık insanların ihtiyaçlarının bir sınırı yoktur (sonsuzdur). Ekonominin çözmeye çalıştığı temel problem sınırlı kaynaklar ile sınırsız olan insan ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktır. Bu sorun kıtlık sorunu olarak isimlendirilmektedir.

Bu sorunu biraz daha açar isek, ekonomi aşağıdaki soruların cevaplarını aramaktadır.

– Hangi mal ve hizmetler üretilecek
– Ne kadar üretilecek
– Nasıl ve ne zaman üretilecek
– Nasıl paylaşılacak

Yazar:Oguzhan Sahna

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Patlıyo diyor

    Çok kapsamlı bilgiler öğrendim ekonomi kavramı hakkında. Sitenizdeki her yazıyı beğeniyorum, çok teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku