Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Kaşıntıya Sebep Olan Hastalık : Pupp Nedir?

0 1.136

Gebelikte Kaşıntıya Sebep Olan Hastalık : Pupp Nedir?Hamile kadılar kilo alımı ile birlikte ciltlerinin gerginleştiğini hissederler. Bu gerginlik doğal olarak karın çevresinde, vücudun diğer bölgelerine göre daha yoğundur. İşte cildin yoğun olarak gerginleştiği bu dönemde, yaklaşık olarak gebelerin %1’inde karın çevresinde kırmızı su dolu kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar kaşıntıya neden olur. Bu durum gebeliğin kaşıntılı ürtiker plakları yani “Pupp” olarak adlandırılmaktadır.

Pupp, genellikle gebeliğin son 3 ayında, ilk kez gebelik yaşayan annelerde ve çoğul gebeliği olan hamilelerde görülür. Ayrıca aşırı kilo alımına bağlı geliştiği görülmektedir. Karın çevresinde başlayan kaşıntılı, kırmızı görünümlü döküntüler, giderek vücudun diğer alanlarına, kalçalara, kollara bacaklara, göğüslere be boyuna doğru yayılabilir. Genellikle kişisel veya kalıtımsal atopi , alerjik astım, saman nezlesi veya atopik egzama rahatsızlığı bulunan hastalarda daha çok görülmektedir.

Anne ve bebek için her ne kadar zararsız olsa da bu kaşıntılı döküntüler, anneyi rahatsız edici, uykularını kaçıracak boyutta olabilir. Huzursuz geçirilen bir gebelik bebeği de ister istemez huzursuz edebilir.

Dermatologlar tarafından tanısı konulabilen bu rahatsızlığın tedavisi için rahatlatıcı kaşıntı giderici kremler ve gerekirse alerji ilaçları kullanılmaktadır. Tedaviye cevap vermeyen hastalar için ağızdan alınan steroidler kullandırılabilir. Bu hastalar mümkün olduğunca sıcaktan ve güneşten uzak durmalı, ılık duş ile rahatlamaya çalışmalılar ve sık sık bir dermatolog tarafından takip edilmelidirler.

Gebelikte Kaşıntıya Sebep Olan Hastalık : Pupp Nedir?Pupp, doğum sonrasında kendiliğinden kaybolduğu gibi çok nadir olmak üzere doğum sonrasında da devam edebilir. Gebelikte görülmemesine rağmen gebelik sonrasında, doğumdan birkaç gün sonra da ilk kez görüldüğü vakıaların varlığı da söz konusudur.İlk gebeliğinde bu durumu yaşayan anneler, genellikle ikinci gebeliklerinde Pupp’a yakalanmazlar.Tüm anne adaylarının, bu dönemde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklarla mücadele edebilme ve bu tür durumların üstesinden gelebilme gücüne sahip bir gebelik geçirmesi dileğiyle…

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.