Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Tehlikeli Belirtiler Nelerdir?

0 410

Gebelikte tehlikeli belirtiler ortaya çıkabilmekle birlikte hamilelikte bilinçli olmak ve doktor kontrollerini aksatmamak gerekmektedir.
Doğal gebelik belirtileri dışında olan bu tehlikeli durumlar için sürekli kişi kendini dinlememelidir. Elbette vurdumduymaz da olmamalıdır. İlk kez bebek sahibi olacak anne adayları kulaktan dolma bilgilerle etraflarında birçok bayanın yanlış yönlendirmesinden dolayı birçok hatalı, doğru bildikleri yanlışları yaparlar fakat merak edilenler mutlaka bir uzmana danışarak çözümle ulaşılmalıdır.

Gebelik uzun süren bir süreç olmakla beraber sadece gebelikle sınırlı kalmayacak olan bu süreç doğum sonrası yaşanan lohusalıkla devam eder yani tüm bu dönemler boyunca dikkat edilmesi gereken anne adayının sağlığının ve bebek sağlığınız önemi daha da artacaktır.Gebelikte Tehlikeli Belirtiler Nelerdir?

Gebelik boyunca yaşayacağınız normal rahatsızlıklarda dahi hekimle birlikte diyalog kurarak çözme yoluna gidilmesi önerilir çünkü basit bir sorun gibi gelen şikayetler hekim için büyük rahatsızlıklar anlamına gelebilir. Erken tanı her zaman önem taşır. Gebelikte belirtilerin tehlikeli mi? tehlikesiz mi? olacağına hekim karar verir bu sebepten sürekli sormak ve öğrenmek önlem almada oldukça yararlı olacaktır. Gebelikte yaşayacak tehlikeli olarak adlandırılan bazı belirtileri şunlardır.

Vajinada sürekli kanama olması halinde kanama miktarı ve gebelikte kaçıncı haftada olunması gibi birçok soruyla karşılaşabilirsiniz. Gebelikte kanamalar ilk 12. haftasında gerçekleşiyorsa kanama sebebiniz anne karnına düşen cenin nedeniyle oluşan implantasyon kanamasıdır. Kanamalar doğal görünmekle birlikte bir kaç gün içinde geçen kanamalar olarak bilinirler. Bu tür kanamalar birkaç gün sonra kendiliğinden geçmektedir. Bu olağan durumların dışında gebeliğinizin ilerleyen haftalarında artarak süreklilik gösteren kanam durumlarında hekiminize başvurmanız doğru olacaktır. Genellikle bu kanamalar kramplarla birlikte süreklilik göstermeye devam ediyorsa sonucu istatistiklerle açıklanan %70 ‘inde gebeler düşükle karşı kaşıya kalabiliyor.
Gebelikte ateş hamilelik döneminde tehlikeli belirtilerden biridir. Vücut ısısı gebeliklerde değişiklik gösterse de ortalama olarak 37,5- 38 arasında olarak belirtilir fakat bu vücut ısısı artış gösteriyorsa hekime başvurmak gereklidir ateş kontrollerine dikkat edilmelidir. Gebelikte yaşanacak ateş yüksekliği vücutta oluşan enfeksiyon ya da iltihabik bir belirti göstererek tehlikeli olmadan önlem alınmalıdır.

Rahimde sık yaşanan kasılmalar gebelik döneminde genellikle son haftalarda görülmeye başlarken bu da doğumun doğal etkilerinden biridir. Kasılmalar eğer doğum hatalarından önce artıyor ve sıklaşıyorsa erken doğum yapma olasılığını arttırmaktadır bu kasılmaları hissettiğini an hekimle paylaşarak önlem almanız doğru yollardan biri olacaktır.
İdrar yaparken yanma hissi gebelikte sıkça rastlanan bir durumdur. İdrar yaparken yanma hissi genellikle rahmin açık olması sebebiyle idrara yolları enfeksiyonları bazı bayanlarda sıklık gösterir önemsenmeyecek bir belirti değildir mutlaka enfeksiyon tüm vücuda yayılmadan önlem alınmalıdır. Gebelikte kusma doğal görünebilir tabi ki gebeliğin ilk haftaları için geçerlidir fakat gebeliğin farklı dönemlerinde yaşanan kusma şiddetli bir zehirlenme yaşadığınızın belirtileri arsında görülebilir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku