Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocukların Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Önemli Bilgiler

0 352

Çocuğunuzun dişlerinde karşılaşılabileceğiniz acil durumlar karşısında alınacak tedbirler bulunmakla beraber unutmamak gereken en önemi nokta dişlerle ilgili her hangi bir durumda diş hekimine danışmak olacaktır. Çocukların ağız ve diş sağlığında karşılaşılacak durumlar oldukça farklılık gösterebilir çünkü çocuklar çevre faktörlerinden oldukça sık etkilenirler. Genelde diş ağrısı çocuklarda en sık yaşanan diş problemlerinden biridir. Bebeklik döneminde diş çıkarırken oluşacak ağrılar tüm bebeklerde yaşanan durumdur. Fakat diş ağrıları çürük ya da iltihaplanma sebebiyle de oluşabilmektedir. Doktora danışmadan hiç bir ağrı kesici tablet ya da jel kullanımı önerilmemelidir. Çünkü alerjik ve yan etkileri konusunda bilgi sahibi olunmayan ilaçları kullanmak bebeğe ya da çocuğa zarar verebilir.Çocukların Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Önemli BilgilerBunun yanında evde annelerin kulaktan dolma tekniklerle alkol ya da bilinçsizce aspirin kullanımı oldukça yanlıştır.

Diş çürüklerinde çekilme ya da kendiliğinde düşmelerde görülecek kanamalar genelde sızıntılı şekilde devam diyorsa sorun yaratmayacaktır. Ağız dolusu kanamalar dinmek bilmiyorsa steril gazlı bez ya da pamuk tamponlar kullanılarak kanamanın üzerine baskı uygulanarak hekime gidilmelidir. Çocuklarda sıklıkla yaşanan diş kırılmaları genelde kazalara bağlı yani travmalara bağlı gelişir. Bu durumda kırılma esnasında parçada alınarak hekime gidilmelidir. Kırık parça yapıştırılabilir ve diş olumsuz etkilenmeden dişe görülmeyecek şekilde yapıştırılır. Diş tamamen canlı bir yapıdır. Dişi bu sayede kurtarmak mümkündür. Küçük kırıklarda ya da darbe alan dişler için hekime gidilmelidir darbenin damağa vereceği zararla çocuk tüm dişlerini kaybetme gibi riskler taşıyabilir. Belli nedenlerden yerinden çıkan dişleri tekrar yerine yerleştirerek yaşatmak mümkündür oldukça ilginç yapılara sahip olan dişler çıktıkları anda çocuğun tükürüğü içinde, süt ya da serum fizyolojikle içinde taşınarak hekime başvurulmalıdır.

Çocukların yanak ve dudak yaralanmalarında öncelikle kesilmeden ya da darbeden dolayı açılan bir lezyon söz konusuysa kanama izleniyorsa öncelikle kanamanın durdurulması enfeksiyona karşı önlem alınması gereklidir kanı durdurmak için tampon kullanılarak baskı uygulanmalıdır darbe olarak görülen bölge buz yardımıyla şişmesi ve morarması önlenmelidir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku