Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Turistik İlçemiz: Urla

0 508

5616_28r3 (1)Tatil ya da dinlenme için akla ilk gelen turistik ilçelerden biri olan Urla, İzmir il merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Urlanın doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batı yönünde ise bir başka turistik ilçe olan Çeşme bulunur. Daha sakin ve tatil için tervih edilebilir yerlerden Karaburun ise, Urlanın kuzeybatı yönünde uzanmaktadır. Urlayı çevreleyen doğal sınır ise, hem kuzeyinde, hem de güneyinde yer alan Ege Denizidir.

Urla ilçesinin toplam yüz ölçümü 704 km�dir. Bunun yanı sıra, 16 köy de bu ilçeye bağlıdır. Hareketli nüfusu aşağı yukarı 55.000 civarındadır. Bu nüfusun çok büyük bir bölümü, ilçe merkezi sınırları içindedir. Çok sayıda ilkokul, lise ve diğer eğitim kurumlarının bulunduğu ilçede, yüksek öğretim kurumları da çeşitli kampüs ve yerleşkeleri ile yer almaktadır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün yerleşkesi, Urlanın simgelerinden biri haline gelmiştir.

5616_7744243 (1)Bunun yanı sıra, Ege Üniversitesinin Su Ürünleri Fakültesi, 9 Eylül Üniversitesinin Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümleri ve ait olduğu yüksek okul kurumları da, ilçede yer alan diğer eğitim kurumlarıdır. Yalnızca turistik anlamda değil, tarihi olarak da muazzam bir derinliğe sahip olan Urlada, özellikle İskele Mahallesinde yapılan kazılarda, Limantepe Höyüğünün M.Ö. 4000li yıllara dayanan bir merkez olduğu tespit edilmiştir. Yine tarihi açıdan oldukça eski olan kent limanı, Ege Bölgesindeki en eski limanlardan biri özelliğindedir. Bu liman bölgesi içinde, antik Klazomenai kenti de bulunmaktadır. Kentin karakteristik özelliklerinden biri, bilhassa Antik Çağda, zeytinyağı ticareti dolayısıyla bir ticaret merkezi oluşudur.

5616_1472833urla-izmir-sahilden-bir-gorunus-kart__145860_0 (1)Urlanın Türk hakimiyeti altına girmesi ise, Aydınoğulları Beyliği zamanına denk gelmiştir. 1300lü yıllarda Türk toprağı olan ilçe, 14. yüzyıl sonlarında da Osmanlı boyunduruğuna girmiştir. Urlada, 15. Ve 16. yüzyıla denk gelen dönemlerinde yapılan ve bugün de tarihi olarak büyük öneme sahip olan Denizli Mahallesi Cami, Kamanlı Cami, Sungurlular Camii, Hacı Turan Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı gibi tarihi eserler bulunmaktadır.

5616_urla1İzmir Körfezi, Urla kıyıları ve Urla açıklarındaki 12 ada, birbirlerini tamamlar nitelikte bir estetiğe ve görselliğe sahiptir. Köyleri ise, tarihten bugüne kadar tiyatroları, seracılığı, zeytinyağcılığı, el işçiliği ve iskeleleri ile hem turist çekim merkezidir, hem de tarihi açıdan birçok dokuya sahiptir. Urlanın doğal güzelliği nedeniyle, günümüzde pek çok başarılı televizyon yapımı ve sinema projeleri, sahnelerinden bazılarını burada çekmektedirler. Dönemlerinin ünlü şair ve edebiyatçılarının, restore edilmiş eski evleri de, ilçeyi kültürel açıdan tamamlayan bir başka öğedir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Urla

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku