Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Genç Osman Kimdir, Nasıl Öldürülmüştür, Yaptığı Seferler Nelerdir?

2 1.521

Osmanlı İmparatorluğunun en başarılı ve en genç padişahlarından biri de Genç Osman olmuştur. Tarihi arşivlerde II.Osman ismiyle de bilinen Sultan Genç Osman Osmanlı Devleti’nin 16.padişahı ve 95. İslam Halifesi olarak tahtan çok genç yaşta geçmesinden dolayı ”Genç” lakabını kazanmıştır.

Genç Osman Kimdir?

A8121_56sıl adının II.Osman olan Sultan Genç Osman 3 Kasım 1604 tarihinde dünyaya geldi. Babasının ismi I.Ahmed annesinin ismi ise Mahfiruz Haseki Sultan hanım olan Genç Osman’ın annesinin kökeni ise Rum ırkına dayanmaktadır. Sultan Genç Osman henüz çocuk yaşlarda yani henüz 14 yaşlarındayken amcası padişah I. Mustafa’nın tahttan indirilmesiyle yerine tahta oturdu. Genç ve tecrübesiz olmasından dolayı eğitimi boyunca annesi tarafından sıkı ve titizlikle takip altına alınan Genç Osman bununla birlikte çok iyi bir aile ve medrese terbiyesi alarak tüm eğitimlerini yine çok genç yaşlarda üstün derecelerle bitirdi. Arapça, Farsça, Latince gibi birçok yabancı dilde çeviri yapabilen padişah Genç Osman dönemin şeyhülislamı olan Esad efendinin ve Pertev Paşa’nın kızlarıyla dünya evine girdi. Osmanlı İmparatorluğu tarihinde eşine az rastlanır bir şekilde tahttan indirilerek Yedi kule zindanlarında öldürülen Genç Osman saray dışında evlenen ilk padişah olmasından dolayı kendisine yardımcı olabilecek Sadrazam bulamadı.

Genç Osman’ın Yaptığı Seferler

Otuz yıl savaşları
İtalya ve Akdeniz seferleri
Lehistan seferi

Genç Osman’ın Yaptığı Yenilikler

Devlet bütçesine gereğinden fazla ekonomik zararlar veren yeniçeri askerlerinin maaşını kesti.
Anadolu dışından gelen askerlerden yeni ve güçlü bir ordu kurmak istiyordu.
Sarayda özel bir ilmiye sınıfı kurdu.

Genç Osman’ın Özellikleri

– İsminden de anlaşılacağı gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun en genç hükümdarlarından biri olan padişah Genç Osman çok iyi bir aile ve medrese eğitimi aldı.

– Osmanlı İmparatorluğu’nun en yenilikçi padişahlarından biriydi.

– Çok kibar ve zarif bir kişiliğe sahipti.

– Osmanlı İmparatorluğunun belkide en çok savaşa karşı olan hükümdarlarından biriydi.

– Yönetimde dahi çoğu zaman duygularına yenik düşebiliyordu.

– Osmanlı İmparatorluğu’nun en kısa süreli tahtta kalan hükümdarı oldu.

Genç Osman’ın Öldürülmesi

Genç Osman sarayda tahtında oturduğu bir sırada yeniçeriler büyük bir ayaklanma başlatarak Süleymaniye’de toplandılar. Süleymaniye’de toplandıktan sonra saraya girerek burada bulunan birçok devlet adamını linç eden yeniçeriler padişah Genç Osman’ın tüm ikna çabalarına karşın durmayıp liderlerinin emir vermesi üzerine Sultan Genç Osman’ı saraydan çıkarıp Yedi Kule zindanlarına götürdüler. Burada acı bir şekilde öldürülen Genç Osman’ın yerine amcası I.Mustafa 2.defa padişahlık tahtına oturtuldu. Yedi Kule zindanlarında gaddarca katledilen Genç Osman’ın naaşı ertesi sabah Sultan Ahmet Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından yine burada yer alan babasının yanındaki türbeye defnedildi. Genç Osman’ın öldürülmesiyle birlikte Anadolu ve çevresinde bazı isyanlar çıktı ancak çok kısa süreli olan bu isyanlar padişahın emriyle askerler tarafından çok kısa sürelerde bastırıldı.

Yazar:Ensar Türkoğlu

2 Yorumlar
  1. talha ekecik diyor

    en kısa süre tahtta kalan beşinci murattır doksan üç gündür

  2. taner diyor

    Bu kadar zeki bir insan, nasıl olurda tecrübe edinmeden tahta geçer. Bunuda hesab etmiştir muhakkak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.