Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyaca Ünlü “Madrid Kraliyet Sarayı”

0 650

Madrid Kraliyet Sarayı, Avrupa Birliği’ne 1986 yılında tam üye olan İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan son derece önemli bir yapıdır. İspanya’da her ne kadar Kraliyet ortadan kaldırılmasa da günümüz için sembolik bir önemi kalmıştır. Sembolik de olsa Kraliyet Ailesi’nin son derece ilgi ve saygı gördüğü İspanya’da Kraliyet Ailesi’ne özel olarak bir yapı tasarlanmıştır. Bu yapı resmi kayıtlara göre İspanya Kraliyet Ailesi’nin yasal yerleşim yeri ya da başka bir ifadeyle ikamet adresi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en önemli yapıtları arasında sayılan Madrid Kraliyet Sarayı, 6. Felipe tarafından inşa ettirilmiştir. Burada 6. Felipe, söz konusu yapıyı Kraliyet Ailesi’ne ev sahipliği yapması amacıyla inşa ettirmiştir. Kral Felipe bunu amaçlasa da günümüz itibariyle İspanya Kraliyet Ailesi söz konusu mekanda ikamet etmek yerine buna nazaran daha az ihtişamlı olan Zarzuela Sarayı’nda ikamet etmektedir. İspanya toprakları üzerinde yer alan en değerli yapıtlar arasında sayılan Madrid Kraliyet Sarayı, günümüz itibariyle müze olarak hizmet vermektedir.

MDünyaca Ünlü "Madrid Kraliyet Sarayı"adrid Kraliyet Sarayı’nın inşasına 18. yüzyılda başlanılmıştır. Bu dönemde dünyayı kasıp kavuran İspanyol Kraliyeti, söz konusu yapıyı Kraliyet’in evi olması sebebiyle tasarlamıştır. Yapıyı yaptıran kişi Kral 6. Felipe’dir. Barok tarzda inşa edilmiş olan Madrid Kraliyet Sarayı, döneminin en önemli şaheserleri arasında yer almayı başarmıştır. Uzun bir süre Kraliyet Ailesi için hizmet veren Madrid Kraliyet Sarayı, günümüz itibariyle müze olarak kullanılmaktadır. İspanya’nın Madrid şehrinde bulunan Madrid Kraliyet Sarayı’na girişler 11 Avro’dur. Çok sayıda yerli ve yabancı turist Madrid Kraliyet Sarayı’na yoğun ilgi göstermektedir. Madrid Kraliyet Sarayı’nın yapımına 7 Nisan 1735 tarihinde başlanılmıştır. İç mekanının büyüklüğü 135 bin metrekare olan Madrid Kraliyet Sarayı, mimar Filippo Juvarra tarafından dizayn edilmiştir. Madrid Kraliyet Sarayı’na Madrid’in hemen hemen her noktasından ulaşmanız mümkündür. Bu anlamda Madrid Kraliyet Sarayı’nın bulunduğu Bailen Caddesi’ne metro, otobüs gibi toplu ulaşım araçları konulmuştur.

Giriş her ne kadar 11 Avro olarak belirlense de kimi önemli günlerde Madrid Kraliyet Sarayı’na girişler herhangi bir ücrete tabi olmayabiliyor. Bu anlamda kimi zamanlar girişlerin ücretsiz olduğu Madrid Kraliyet Sarayı’nda toplam 3,418 adet oda bulunmaktadır. Bu da söz konusu sarayı Avrupa’nın en büyük sarayı yapmaktadır. Bu da Madrid Kraliyet Sarayı’nın gezilmesinin oldukça uzun bir süre aldığını ortaya çıkarmaktadır. Madrid Kraliyet Sarayı, her ne kadar müze olarak kullanılsa da kimi zaman halen Kraliyet Ailesi’nin hizmetinde bulunmaktadır. Son olarak Madrid Kraliyet Sarayı’nın Prens Felipe ile eşi Letizia Ortiz’in 22 Mayıs 2004 tarihinde gerçekleşen düğünlerine ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir. İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Madrid Kraliyet Sarayı’na Türk Havayolları, Iberra, Pegasus gibi havayolu şirketleri ile ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku