Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebeklerde Zeka Geriliği Neden Görülür?

0 91

8882_1636Doğum öncesi ve doğum sonrası durumlarda ortaya çıkan bazı sorunlar bebeğin yaşantısını olumsuz bir şekilde etkiler. Bunun ilk belirtisi bebeklerde görülen davranış bozukluğu, zeka geriliğidir. Bu durum bir anne adayı için üzücüdür. Fakat bebeğin daha sonradan iyileşme olasılığını da göz önünde bulundurmak ve bunun nedenlerini araştırmak en doğrusudur. Anne adayının yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmemesi bu durumu daha fazla tetikleyerek, sağlıksız bir gebelik sürecine davetiye çıkartır. İşte o süreçte bebekte çıkan zeka geriliği doğum sonrası anormal davranışlar ile seyreder. Anne bunu hemen anlamaz. Fakat bebeğin gelişim sürecinde bebek sağlıklı bir şekilde gelişime cevap vermez. Anneye anlamsız boş bakmalar, algılama sorunları gibi durumlar ortaya çıkar. Bebeğin en çok riskli olduğu an doğumun gerçekleştiği andır. Anne bebeği doğururken bebeğe oksijen gitmez ve bu yetersiz oksijen durumu bebeğin bütün hücrelerine zarar verir. Epilepsi durumlarını en çok zeka geriliği geçirenler yaşar. Burada hakimiyet söz konusu değildir. Davranış bozukluğu, dikkat eksikliği, kendini kontrol edememe durumları başlar.

Zeka Geriliğin Başlıca Nedenleri

– Doğum öncesi annede yüksek ateşin ve enfeksiyonun baş göstermesi,

– Daha önce anne adayının düşük yapması ve hemen ara vermeden hamile kalması,

– Sürekli üzüntü ve mutsuzluğun gebelik süresince devam etmesi,

– Yanlış beslenme ve sağlıksız uyku, uykuda düzensizlik,

– Anne adayı gebelik öncesi aşırı zayıf olması ve gebe kalması,

– Down sendromu gebelikte oluşması yani bebeğin oksijensiz kalması gibi.

– Kan uyuşmazlığı sorunları, kansızlık sorunları, Akdeniz anemisi,

– Geç evlenme, geç çocuk sahibi olma,

– Tüp bebek yöntemi ile gebe kalma sırasında ortaya çıkan sinir zedelenmeleri, stres, yanlış beslenme,

– Prematüre doğan bebeklerin çocuklukta gelişim eksikliği, zeka geriliği olası bir durumdur. Erken doğum, kese suyunda aniden meydana gelen suyun azalması, bebeğin oksijensiz kalması kalıcı bir şekilde zeka geriliğine sebebiyet verebilir.

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku