Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Zararsız Görünen Fakat Ölümcül Olabilen Hayvanlar

0 1.039
Zararsız Görünen Fakat Ölümcül Olabilen Hayvanlar

Hayvanlar her zaman görünüşlerinden, renklerinden veya komik karakterlerinden dolayı insanların dikkatini çekmektedir. Fakat bazen hayvanların o sevimli ve ilginç görüntüleri gerçekleri yansıtmayabilir. Çünkü sakin ve oldukça sevimli olanları en tehlikeli hayvanlar olabilir. Zararsız gibi görünen fakat ölümcül olan birçok hayvan vardır ve bu hayvanlardan ilk 10 tanesi aşağıda aşağıdaki gibidir:

1) Zehirli Ok Kurbağası

Zehirli ok kurbağası çeşitli renk kombinasyonlarıyla çarpıcı bir amfibi türüdür. Bu güzel görünümlü kurbağalar hakkında daha fazla gözlem yapılması gerekir ve bu araştırma esnasında da dikkatli olmak şarttır. Çünkü kurbağalar dikkat edilmediğinde dünyadaki en zehirli hayvanlardan biri olabilir. Bu küçük kurbağalar bir insanı öldürmek için yeterince zehre sahiptirler. Amerikalılar bu kurbağaların bu zehrine üfleme zehir silahı ismini vermişlerdir. Bu amfibiler, Kolombiya’nın yağmur ormanlarında yaşamaktadırlar. Ayrıca beş santimetre uzunluğunda ki altın kurbağa bile aynı anda on kişiyi öldürebilme yeteneğine sahiptir.
En hassas gerçek, bu kurbağaların tek dokunuşlarının veya ısırmalarının ölümcül için yeterli olmasıdır. Sarı, yeşil, kırmızı ve turuncu arasında değişen birçok renktedirler. Bütün bu renkler, avcılarını tehlike konusunda uyarırlar. 100 ok kurbağası türünden altın ok kurbağası en tehlikeli olanıdır. Bilim adamları bu kurbağaları kurtarmakla ilgilenirler çünkü bazı tıbbi uygulamalarda kullanışlıdırlar. Kurbağalar asla zehri kendiliğinden sentezlemezler. Antropoid av tiplerinin kimyasallarındandır, bu yüzden ok kurbağası türleri tüm organizmalar için bir tehdide sahiptirler ve bu zehirden yalnızca birkaçı hayatta kalabilirler. İnsanların sayısız parlak renklerden uzak durması için uyardıklarını anlamaları daha iyidir. Bu kurbağa türünün sırrı avını öldürürken zararsız görünen ilk hayvan olarak popüler olmalarından kaynaklanmaktadır.

2) Mavi Halkalı Ahtapot

Zararsız Görünen Fakat Ölümcül Olabilen HayvanlarMavi halkalı ahtapotlar, üzerlerinde mavi renkli halkalar bulunan sevimli, ilk bakışta masum ve çekici bir görünüme sahiptirler. Bu ahtapot türleri Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerinde yaşarlar ve sadece yaklaşık 12 ila 20 cm uzunluğundadırlar. Okyanusta ki en iyi zehirli hayvanlardan biri olarak kabul edilirler ve insanlar için tehlikelidirler. Provoke edildiklerinde veya kullanıldığında bile, güçlü toksinleri insan vücudu üzerinde önemli etkilere neden olabilmektedir. Mavi halkalı ahtapot, bu zehri avlarında kullanırlar. Isırıkları bazen ağrısız olduğu için fark etmek zordur. Ancak daha sonra toksin şiddetli ağrı ve uyuşukluğa neden olmaktadır. Bazı durumlar da hemen solunum sorunlarına ve felce neden olabilmektedir. Böylece mavi halkalı güzel görünümlü ahtapotlar bilinçsizliğe ve ölüme neden olmaktadırlar.
Tetrodotoksin, bu ahtapotun zehrinde bulunur ve siyanürden bile daha güçlü olduğu düşünülmektedir. Bu küçük boyutlu hayvanlar vücuda enjekte ettiğinde birkaç dakika içinde yaklaşık 26 kişiyi öldürebilen toksin içermektedirler. Genellikle kendilerini tehlike altında hissettiklerinde ve insanlar tarafından rahatsız edildiğinde saldırırlar. Bu yüzden mavi halkalı ahtapot görüldüğünde elleri yanda tutmak ve bu tehlikeli güzellikten dehşete düşmekten kaçınmak en iyisidir.

3) Leopar Foku

Leopar foku, deniz dünyasında en büyük ikinci fok türüdür ve katil balinaların hemen yanında yer almaktadır. Bu mühürler Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’nın daha sıcak bölgelerinde bulunurlar. Görünüşe göre sevimli ve masum bir görünüme sahiptirler, fakat insanlara karşı oldukça saldırganlardır. Saldırdıklarında ısırırlar ve buza veya suya sürüklerler, hatta saldırılarından mustarip birçok biyolog ve gezgin vardır. Ayrıca bu foklar saldırgan bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle saldırgan foklar, araştırmacıların suda seyahat etmelerini ve araştırma yapmalarını zorlaştırmaktadır. Her zaman gruplar halinde olmayı tercih ederler ve bir foku yalnız görmek nadir bir durumdur. Ayrıca fokların diyeti sudaki maddeleri içermektedir. Bu hızlı hareket eden avcıların onları yakalaması kolay olduğu için penguenleri yemeyi tercih ederler. Foklar için avın karada veya suda olması önemli değildir; leopar fokları avlarını ayaklarıyla tutar ve fırlatıp parçalanmalarına neden olurlar. Öğeleri yutabilir veya büyük bölümleri koparabilirler. Bu organizmaların agresif doğası, foklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı zorlaştırmaktadır. Bir gerçek vardır ki oda zararsız göründükleri kadar gerçekte çok saldırgan olduklarıdır.

4) Avustralya Kutu Denizanası

Kutu Denizanası, küp şeklindeki gövdeleri ile bilinen bir deniz canlısıdır. Genellikle kuzey Avustralya ve Hint Pasifik bölgesinde bulunurlar. Çekici bir mavi renge sahiptirler ve bu yüzden insanlar dokunmak isterler. Ancak bu balıklar deniz dünyasında en zehirli yaratık olarak kabul edilmektedirler. Ve birkaç türü insan ölümüne de neden olurlar. Avustralya kutu denizanaları vücudunda yaklaşık 60 dokunaca ve yaklaşık 15 metre uzunluğunda, 60 kişiyi öldürebilecek zehir içeriğine sahiptirler. Görüşte asla zararlı gözükmezler, ama onlardan gelen acı zararlı etkilere neden olmaktadır, felç, kalp durması ve hatta ani ölüme sebep olurlar.
Bir vücut kısmının üç metre dokunaçlara maruz kalması bu hayati konular için yeterlidir. İğneden gelen ağrıya dayanmak çok zordur ve mağdura şok verebilir. Vakaların ciddiyeti, ilgili dokunaç sayısına ve kurbanın derisinin hassasiyetine bağlıdır. Bu hızlı yüzücüler vücudu daha güçlü kılan yaklaşık 24 göze sahiptirler ve bu ahtapotlarla aynı ortamda olmak daha zordur. Bu nedenle, yüzücüler için daha iyi kıyafetler giymek her zaman daha iyidir. Ayrıca Avustralya kutu denizanaları ölümcül hayvanlar listesinde zararsız gibi görünen fakat zehirli bir konumda yer almaktadırlar.

5) Kunduz

Zararsız Görünen Fakat Ölümcül Olabilen HayvanlarKunduzlar en kemirgen memelilerdir. Bu sevimli hayvanlar genelde gececildir, Kuzey Amerika ve Avrasya’nın yerlisidir. Bu hayvanların kendine özgü doğası kanal, zâviye ve baraj biçiminde evler inşa etmeleridir. Kunduzlar koloniler inşa ederler ve avcılardan kaçmalarına fırsat tanıyan kanallar inşa etmektedirler. Yiyecek ve yapı malzemelerini yüzdürmelerini kolaylaştırır. Bazı kişiler kunduzlar evcil hayvan olarak yetiştirmeyi tercih etmektedirler. Kunduz saldırılarını duymak oldukça yaygındır. Çünkü birileri doğal ortamlarını bozarken genellikle saldırgan olurlar. Ayrıca, kuduzdan mustarip olduklarında insanlarda yaralanmalara neden olmaktadır. Korku nedeniyle gündüz saatlerinde insanlara saldırırlar. Önemli bir faktör ise, hem karada hem de suda insanlara saldırabilmeleridir.
Kunduzlar, kurbanların uzuvlarından geçebilen keskin ön dişlere sahiptirler. Ve ısırdıklarında ağır kanamaya ve ciddi sorunlara neden olurlar. Isırıkları bazen atardamarlara zarar vererek ölüme neden olabilirler. Ayrıca, insanlara ve hatta evcil hayvanlara yönelik saldırılarına karşı bildirilen bazı vakalar vardır. Böylece bu sevimli hayvanları herhangi bir şekilde kışkırtmak ölümcül sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle kunduzları doğal ortamlarında sakin bırakmak en iyisidir.

6) Ateş Salamander

Ateş Salamander, çoğunlukla Avrupa bölgelerinde bulunan ünlü bir kertenkele türüdür. Siyah ve sarı kombinasyonlarında ki mükemmel görünümleriyle ünlüdürler. Bazı çeşitler kırmızı ve turuncu renklerde de görülür. Güzel görünüme göre, genellikle evcil hayvan olarak kabul edilirler ve yaklaşık 50 yıl ömürleri vardır. Bu güzel görünümlü kertenkeleler tepelik bölgelerde bulunurlar, akşam ve gece saatlerinde daha hareketlidirler. Ancak bu küçük kertenkeleler zehirlidir ve ciddi etkilere neden olabilirler. Bu kertenkelelerin tehdit edildiğinde kurbanların merkezi sinir sistemine saldırabilecek toksinler püskürtebileceğini bilmek önemlidir. Bu şekil de kurbanın mukoza zarını ve daha sonra vücudun tüm dolaşımını tahriş edebilirler.
Bu salamander toksininin yüksek bir dozu organizmalara derinden zarar vermektedir. Alkaloid samandalina denilen birincil toksin, hipertansiyon ve kas kasılmaları gibi sorunlara neden olurlar, kertenkele vücut bölgelerinde bulunan bu zehri üreten bezlerdir. Vücutlarının renkli bölgeleri ve bezleri genellikle ilişkilidir. Bu kertenkelelerin salgılaması insan hayatına zararlıdır. Kertenkelelerin parlak renkleri diğer organizmalar için zehirli olduğuna dair bir uyarı olarak değerlendirilir. İnsanların bu güzel kertenkeleyle temas etmesi tehlikelidir. Tabii ki nu durum göründüğü kadar hoş değildir.

7) Yavaş Loris

Sevimli ve tehlikeli olan Lorisler, iri ve güzel gözlerinden dolayı insanları kendilerine aşık ederler. Bunlar Güneydoğu Asya’da ve daha yakın bölgelerde bulunan bir tür gece hayvanıdır. Yavaş Loris büyük yuvarlak gözleri ve yumuşak tüyleriyle çekicidirler. Fakat dikkat edilmelidir, çünkü dünyada ki zehirli memelilerden biridir. Yavaş Lorisler dirsek yanlarından bir tür zehir salgılama özelliklerine sahiptirler. Salgılanan zehir, tükürükleriyle karışınca çok toksik bir madde haline gelmektedir. Bu hayvanlar kendilerini tehdit altında Zararsız Görünen Fakat Ölümcül Olabilen Hayvanlarhissettikleri zaman, zehri ağzına bırakırlar ve daha sonra ısırıkla zehrini akıtırlar ve böylelikle bu zehir ölüme neden olmaktadır.
Yavaş lorisler endüstri de, yasadışı evcil hayvan olarak satılmaktadır. İnsanlık dışı koşullarda avlanırlar ve yakalanırlar. Zehirli ısırıklardan kaçınmak için bazı insanlar dişlerini de bile sökmektedirler. Gece hayvanları oldukları için, doğal davranışlarını ifade edemedikleri odalarda çok acı çekerler ve yeterince dengeli beslenme olmadan, sağlık sorunlarından da zarar görebilirler. Dişlerin onlardan alınması zehirli etkilerden tamamen kurtulmanın bir yolu değildir. Bunlar insanlar da anafilaktik şok sebep de ölüme yol açmıştır. Bu yüzden evcil hayvan olarak seçmek büyük bir hatadır çünkü nesli tükenmekte ve insanlara zarar vermektedir. İyi görünümlü loris, insanı sadece bir ısırıkta bitirebilir. Ayrıca masum bir görünüme sahip ölümcül bir hayvan olarak kabul edilmiştir.

8) Koni Salyangoz

Hint Pasifik bölgelerinin resifinde yaşarlar ve genellikle küçük balıkları avlarlar. İnce kabuk pembe, kırmızı veya beyaz renklerindedir, iplik benzeri iplerle kaplı kabukları bulunmaktadır. Fakat bu güzel yapının altında, şok edici bir gerçek vardır. Koni salyangozu, yakınlarda yüzen avları tespit etmek için inanılmaz bir yeteneğe sahiptirler. Avlarını gördüklerinde, hemen ağzından iğneye benzer bir büyüme kullanırlar ve bir çeşit zehir enjekte ederler, böylelikle avlarının vücutlarını felç ederler. Bu zehir oldukça toksiktir ve bazı ağrı kesici özelliklere de sahiptir. Zehrin ağrısız özelliği en tehlikelidir çünkü etkilenen bile tespit edemez. Bu öldürücü salyangozlar insanları pek zehirlemezler. Ama bu güvende olunduğu anlamına gelmez, genellikle dalgıçlar için bir tehdittir. 2004 yılında koni salyangozlar nedeniyle yaklaşık otuz kişinin ölümü rapor edilmiştir. Çok az miktarda toksin bile on kişiyi öldürebilir. Bu çok hoş görünümlü salyangozlar, altı inçlik gövdesinde 100’den fazla toksin türü barındırmaktadır. Bu zehirli karışım nirvana kabal olarak adlandırılır. Koni salyangozunu eldivenle almak bile tehlikeli etkilere yol açabilmektedir. Bu nedenle parlayan güzellik salyangozları zararsız görünürler, ancak ölümcüldürler.

9) Wolverine

Wolverine oldukça sevimli görünüme sahiptirler ve ilk bakışta sakin bir görünümleri vardır. Kuzey Kanada ve Alaska’da çok sayıda bulunurlar, ancak, göründükleri kadar sevimli değildirler. Güzel kürklü kaslı etoburlar, saldırganlardır ve güçlü pençelere sahiptirler. İnsanlarda dâhil büyük organizmalara saldırabilirler. Çeneleri ve keskin pençeleri avlarını hızlıca yakalamalarına yardımcı olur. Bir şeylerle beslenirlerken daha şiddetli görünürler. Küçük sincaplardan, tavşanlardan ve geyiklere kadar çok çeşitli avlarla beslenirler. Eğer insanlar tarafından kızdırılırlarsa saldırabilirler.
Bu hayvanların evcil hayvan olarak seçildiği ve daha sonra insanlara saldırdığı belirli olaylar vardır. Ancak, habitatlarında küçük avlarla mutludurlar, fakat İnsanlar için tehditleri olmadığı anlamına gelmez. Bu vahşi hayvanlarla etkileşime girilmemeye özen gösterilmemelidir. Yumuşak kürklerinden gelen masum bakışlar kimseyi yanıltmasın çünkü hemen saldırabilirler. Wolverine, vahşi avlanma sonucunda birçok bölgede neslinin tükenmesine rağmen, vahşi gezginler ve hayvan severler için gizli bir tehdittir. Böylece zararsız bir görünüme ve zararlı bir etkiye sahip olan hayvanlar listesine dâhil edilmişlerdir.

10) Geyik

Zararsız Görünen Fakat Ölümcül Olabilen HayvanlarGeyikler görünüşte oldukça uysal bir görüneme sahiptirler. Hatta bazı geyiklerin yüzünde çekici bir gülümseme olduğu hissedilir. Geyik ailesindeki en büyük ve en ağır hayvanlardır. Geyiğin veya erkeklerde geniş çekici boynuzları bulunmaktadır ve genellikle ılıman iklim bölgelerinde yaşarlar. Çoğu Kanada, Rusya ve Alaska bölgelerinde görülmektedir. Diyeti, hem kara hem de denizin bitki örtüsünü içermektedir. Anneleri ve yavruları arasında her zaman güçlü bir bağ vardır. Ancak her zaman geyiklerle bir mesafe tutmak en iyisidir. Çünkü geyikler insanlara karşı saldırgan olmasalar da aynı olayların kendine özgü olayları vardır.
Korktuklarında tehlikeli olabilirler en önemli kısım, geyiklerin ayılar ve kurtlardan çok sayıda insanlara saldırmalarıdır. Ayrıca köpeklerin varlığı da geyikleri şiddetli hale getirebilmektedir. Yeterince yiyecek sağlayamadıkları durumlar da agresif hale gelirler. Bunun dışında bu hayvanlar, çiftleşme mevsimlerinde daha agresiftirler. Genç yavrulara sahip geyikler genellikle koruyucu bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden, eğer yaklaşırlarsa saldırma eğilimi gösterirler. Tabii ki, bu hayvanlar hiçbir zaman insanları yiyecek olarak görmezler, ancak insanlara saldırırlar ve büyük yaralanmalara neden olabilirler. Böylece zararsız görünen fakat hatta ölüme neden olan hayvanlar listesinde yer almayı hak ediyorlar.

Kaynakça:
listverse.com
list25.com
favrify.com
allthatsinteresting.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku