Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnci Tozunun Sağlığa Faydaları

1 1.297

İncilerin takıdaki parlak ve ihtişamlı görüntüsünün yanında sağlık alanında iyileştirici özelliklere sahip olduğunu çok az kişi bilir. Bunların çoğu takı veya değerli taş olarak düşünülmekle birlikte, sağlık için kullanılmak üzere ince bir toz haline getirilebilir. Çin halkında eskiden beri, tipik süs kullanımları haricinde, sağlık alanındaki kullanımları da bilinen bir sırdır.

Eski Sağlık Sırrı

Hemen hemen her eski uygarlıkta, inci tozunun yararları iyi bilinmektedir. Hem ilaç hem de kozmetik olarak Çin’deki kullanımları, en az MS 320’ye kadar uzanır ve burada imparatorlar tarafından aranılan bir şifa kaynağıdır. Hatta bulunması için imparatorlar baskı bile yapıyordu. Ming hanedanının tıp kitaplarında da belirtildiği gibi, cilt yenilenmesini ve iyileşmesini teşvik etmek, toksin atmak, güneş hasarı ve yaşlılık lekelerini gidermek için kullanılırdı. Hindistan’da, inci tozu Ayurveda tıbbında da kullanıldı. İncinin genel gücü ve sağlığı arttırdığı bilinmekte olup, sık sık aşk iksirlerinin bir bileşeni olduğu da detaylar arasındadır. Ayrıca Orta çağ Avrupa’sında da inci tozunun terapatik niteliklere sahip olduğu yaygın olarak anlaşıldı. On yedinci yüzyıl Alman ve İngiliz eserleri, çeşitli fiziksel ve zihinsel koşullarda etkinliğini iddia etmiş, ayrıca ünlü bilim adamı ve aynı zamanda filozof olan Francis Bacon, ömrü uzatmada bir aracı olarak önermiştir.

İnci Tozu Sağlık Faydaları

1.Ömür Uzatma: Hem insan hem de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, inci tozunun insan ömrünün uzamasında etkili olan çeşitli antioksidanlar ve biyokimyasalların üretimini teşvik ettiği konusunda umut verici sonuçlara varmıştır.
İpekböceklerinin, farelerin, nematodların (yuvarlak solucan) ve meyvelerin diyetlerinin sedef tozu ile takviye edilerek yapılan çalışmalara göre, bazı durumlarda % 50 veya daha fazla olan yaşam süresini önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. Hayvanlarda ve insanlarda çalışma şekli karmaşıktır ve ömrünü uzatan özelliklerinin, özellikle süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatiyonu (özellikle süperoksit antioksidanlarından ikisi) güçlendirme yeteneğinin bir sonucu olduğuna inanılmaktadır. Bu antioksidanların her ikisinin de vücutta uzun ömürle bağlantısı güçlüdür. Özellikle birçok hastalığın seyrinin geriye dönmesinde etkili olan, DNA korunmasına ve onarımına yardımcı olduğu yapılan çalışmalarda tespit edilmiş ve ömrü uzattığı bulunmuştur. Ayrıca ölçülebilir yaşamı uzatan ve sağlık arttırıcı etkilerle ilişkili olan MAO-B enzimini de inhibe ederler.
İnci Tozunun Sağlığa FaydalarıBu tozun çeşitli bileşenleri ayrıca DNA ve RNA metabolik aktivitelerini de etkiler, böylece hücre yenilenmesini ve büyümesini destekleyebilir. Erken dönem insan klinik araştırmaları genel olarak çok olumlu ve gelecek vaat eden sonuçlar gösterse de bu konuda daha çok çalışma yapılasına ihtiyaç duyulmaktadır.
2.Cilt Sağlığı ve Kemik Yenileme:
İnci tozunun sağlığa olan faydalarını inceleyen bilim insanları, sedef olarak adlandırılan özel bir maddenin yeni cilt, kolajen ve kemik dokusu oluşumu için gerekli olan fibroblast ve osteoblastların yenilenmesine neden olabileceğini bulmuşlardır. Fibroblastlar, kaslarımızı, cildimizi ve organlarımızı çevreleyen bağ dokusunda bol miktarda bulunan “yapıcı kök hücrelerdir.” İnci sedefİ aslında, fibroblast yenilenmesini geliştirerek, vücudunuzu formda tutmaya, kaslarınızı ve organlarınızı kuvvetlendirmenize yardımcı olabilir. Fibroblastlar, hızlı yara iyileşmesini ve cilde genç parlaklığını geri kazandıran bir maddedir. Ayrıca; ciltteki kırışıklıkları, güneşin zararlı etkilerini ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltırken, ciltte esnekliği artırarak sarkmayı önleyen ve cilt sıkılığına neden olan yeni cilt ve kolajen hücrelerinin oluşumunu uyarır.
Osteoblastlar yeni kemik oluşumundan ve büyümesinden sorumlu kök hücrelerdir. 1992’de Paris’teki D’Histoire Naturelle Müzesi, sedef içeren osteojenik özellikleri incelemiştir. Yapılan çalışma sırasında sedef çipleri insan osteoblastlarının bir katmanına yerleştirilmiştir. Sedef çiplerine yakın olan osteoblastların çoğaldıklarını ve daha sonra kendilerini çiplere bağladıklarını bulmuşlardır. Daha da şaşırtıcı olansa, osteoblastlar sedefin varlığında tam bir yeni kemik dizisi oluşturmuştur. Buna neden olanın sedef olduğunu nasıl anlayabiliriz diye merak edenler içinse, sadece sedef çiplerini çevreleyen osteoblastlar bu tür mineralleşmeye neden olmuştur.
2003 yılında aynı grup Fransız bilim adamları, inci dolguları araştırmaya karar vermiştir ve koyun bel omurgasındaki deneysel boşluklara sedef parçaları yerleştirmişlerdir. Bu sedefin yerleştirilmesinin, implante sedef dolgusuna bitişik yeni oluşturulan kemik katmanlarının üretimini indüklediğini bulmuşlardır. Ayrıca, sedefin yerleştirilmesinin koyun kemiğinin mineralizasyonunda artışa neden olduğunu keşfetmişlerdir.İnci Tozunun Sağlığa Faydaları
İnci tozlarının yararlarından bir diğeri, gezegendeki en zengin kalsiyum kaynaklarından biri olmasıdır ve ağırlığının %80 veya daha fazlası kalsiyumdur. Sadece bu değil, aynı zamanda bir insanla yapılan klinik çalışmada, sedefin diğer kalsiyum takviyelerinin biyo yararlanımını karşılaştıran insan ve hayvan çalışmaları, inci tozunun geleneksel kalsiyum karbonat takviyelerinin iki katı kadar emildiğini göstermektedir. Bunlar diyetin en yaygın kalsiyum formu takviyeleridir. Bilimsel testler, incideki kalsiyum ve doğal olarak oluşan temel iz minerallerinin insan vücuduyla biyolojik olarak uyumlu ve yeni kemik gelişimini teşvik ettiğini belirtmişlerdir.
3.Sakinleştirici ve Rahatlatıcı Özelliği: Belki de, inci tozunun en iyi bilinen ve aranılmasına sebep olan sağlık yararlarından biri sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği olmasıdır. İnci tozu, binlerce yıl boyunca stresi azaltmak, sinir sistemini yatıştırmak, ruh halini iyileştirmek ve uyku kalitesini arttırmak için kullanılmıştır. Ve bilim adamları bunun nedenini keşfetmişler ve bilimsel kanıtlar sunmuşlardır. Kalsiyumun vücuttaki genel sakinleştirici etkilerinin yanı sıra, beyindeki ve vücuttaki GABA seviyelerin yükselttiği bu kanıtlar arasındadır. GABA, endişe ve kronik stresi olan kişilerde sıklıkla eksik olan sakinleştirici bir nörotransmiterdir. Araştırmacılar ayrıca inci tozunun hem hayvanlarda hem de insanlarda serotonin üretimi ile ilgili vücuttaki çeşitli reseptörlerde yararlı olduğunu ve uyardığını da bulmuşlardır. Bu nedenle, birçok insan inci tozu sakinleştirici ve dengeleyici bulmaktadır. Bu özelliği ile inci tozu, hala Ayurvedik ve Çin tıbbında temel madde olarak kullanılmaktadır ve aynı zamanda hızlı ve tempolu günümüz yaşantısına da bu anlamda en büyük fayda sağlayıcılardandır.
4.Ruhsal Olarak Etkinleştirme: Aynı dönemde inci, Geleneksel Çin Tıbbında efsanevi shen tonik olarak saygı görüyor. Shen, vücuda nüfuz eden üç “hazine” veya enerjiden biridir. Shen, Mandarin dilinde “ruh” veya “tanrı” anlamına gelir. Ve aklı, duyguları ve kişinin vücudundaki enerjisi veya ideal bir ilkesi olduğuna inanılır. Shen tonik olarak, tozun bu enerjiyi uyumlulaştıracağı ve güçlendirdiği düşünülmektedir. Bu nedenle, uzun, tarihi boyunca bir bilinç artırıcı ilaç olarak kullanılmıştır. Fakat inci tozu pratikte ne işe yarar diye soranlar için şu şekilde açıklanabilir. İnci tozu içsel huzur ve sükûnet hissine yol açan uzun süreli kullanımla, duygusal olarak yatıştırıcı ve dengeleyici olduğu fark edilmiştir. Bu nedenle birçok kişi ayrıca incinin gözle görülür bir ruh hali artışı yarattığını ve meditasyonu geliştirdiğini de bildirmişlerdir.
5.Zekâ geliştirir: İnci tozlarının en büyük yararı, zihin ve beyni de inanılmaz şekilde etkilemiş olmasıdır. Çinli bilim adamları, inci tozunun çocukların IQ’sunu geliştirebileceğini keşfetmişlerdir. Bir çalışmada, zihinsel engelli 200’den fazla çocuk her gün 750 ila 1500 mg inci toz almış ve üç ay sonra, çocukların% 92’si IQ’da% 80’den fazla bir artış göstermiştir. Oluşan bu artışta, normal aralıklarda gerçekleşmiştir. Çin Tıp Üniversitesi’ndeki bir başka çalışmada, inci tozu ilavesinin fareler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu tozu 12 gün boyunca alan farelerin labirent testlerinde daha iyi olduğunu ve yapmayan farelerden daha fazla bağışıklığa sahip olduklarını bulmuşlardır. Başka bir deyişle, fareleri daha akıllı ve daha sağlıklı hale getirmiştir.
6.Süper Gıda: Her şeyden önce, inci tozu takviyeleri, aynı zamanda, stronsiyum, bakır, selenyum, silikon ve titanyum gibi temel iz minerallerinin yanı sıra, kalsiyum, magnezyum, çinko ve demir gibi zengin, elde edilmesi zor bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda, sekiz esansiyel amino asitin tamamını ve Aspartik Asit, Thronine, Serin, Alanin, Fenilalanin, Arginin, Metiyonin, Lizin, Glutamik Asit, Glisin, Lösin, Valin, Prolin, Tirozin dahil olmak üzere bir miktar egzotik olan aminoasitleri içermektedir. Ayrıca Sistin, Histidin, Taurin gibi sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan aminoasitler bulunmaktadır. İncilerin içerisinde bulunan hücrelerin remineralizasyonundaki aktif bileşenlerden biri olan alkalin fosfataz ve iltihaplanma ile mücadele özelliklerine sahip olan bileşikler vardır. Bu bileşikler inci tozunun bilimsel olarak anlaşılmaya ve araştırılmaya başlanan diğer şaşırtıcı faydaları arasındadır.

Takviye Olarak Nasıl Seçilir

Bu küçük, ama güçlü olan inci tozunun içerdiği tüm besinlerden faydalanabilmek için kaliteli bir inci tozu takviyesi seçilmektedir. Bu takviye seçilirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Birincisi, son derece ince bir toz halinde öğütülmesi gerektiğidir, böylece vücudun ilk etapta onu kolayca emmesi sağlanmış olur. Bunu yapabilmek için özel bir işlemden geçirilmeli fakat eldeki madde içindeki herhangi bir besine zarar vermemesi önemli bir detaydır. Bunun için mümkün olduğunca minimal bir şekilde invaziv olmalıdır. Bunu güvenli ve etkili bir şekilde yapmanın üç yolu vardır: Kaldırma, mikronizasyon (veya nemlendirme) ve enzimatik işlem.
İnci Tozunun Sağlığa Faydalarıİnci hakkında anlaşılması gereken bir diğer önemli hususta, tıbbi kullanım için, mücevher sınıfı olmayan kültürlü, saf incilerin kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde çok pahalı ve zor olabilir. Takviyelerde kullanılan inci, midye (tatlı su) veya istiridye (tuzlu su) içinde yetiştirilir veya daha çok ekilir. Ve insan kullanımı için kontrollü koşullar altında sürdürülebilir şekilde yetiştirilir ve hasat edilir. Hangi çeşitliliğin daha iyi olduğu konusunda bazı tartışmalar vardır. Fakat gerçek şu ki, ikisi de neredeyse aynı etkiye sahiptir ve yukarıda belirtilen uygun işleme ve öğütme tekniğinden biri kullanıldığı sürece çok az fark yaratmaktadır.
Herhangi bir takviye veya doğal tıp uygulamasında olduğu gibi, yavaşça başlanıp ve vücudun uyum sağlaması için yavaş yavaş yüksek dozajlara çıkılmalıdır.

İnci Tozu Nasıl Kullanılır?

• Dâhili olarak tonik olarak tüketilebilir. Tazeleyici bir tonik yapmak için tozu bir bardak suya ya da meyve suyuna eklenir ya da tatlıya karıştırılır.
• Yaşlanma karşıtı ve cilt güçlendirici etkileri için topikal olarak kullanılabilir. Ciltte inci tozunu kullanmak için, az miktarda su veya nemlendirici losyonla karıştırılıp ve gerektiğinde topikal olarak uygulanmalıdır. Cilde nüfuz etmesi için sürülerek cildin ürünü emmesi beklenmelidir.

Yan Etkiler ve Etkileşimler

İnci; normal dozlarda (günde 1 gr’a kadar) alındığında bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve son derece güvenlidir. Ancak her zaman olduğu gibi, yeni bir takviye başlatırken dikkatli olunması önerilir. Daima yavaş ve küçük dozlarda başlanmalı ve vücudun biyo-uyumlu olduğundan emin olmak için önce elin küçük bir kısmında denenerek alerji testi yapılmalıdır.
Önerilen ürünler, genel bilgisinin belirtildiği araştırma ve çalışmalarda kullanılan ürünlerden farklı formülasyonlara sahip olabilir. Bir ürünün genel bilgisi herhangi bir hastalığın teşhis, tedavi veya tedavisi için uygun değildir. Bir uzmanla görüşülerek alım yapılması tavsiye edilir.

Kaynakça:

• Cao G, Xu Z, Wei H, Yao S, Liu Y. “Sağlık hizmetinde inci
• Tong ZH, Gu WZ, Zhu G, Zhao YW. “ İnci istiridye kabuğu tozunun (POSP) yaşlanma karşıtı etkisi. “Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi.
• consciouslifestylemag.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Ali armutcu diyor

    Orijinal İnci tozu nu nasıl temin edebilirim ve nasıl kullanılır her birey için farklı kullanım şartı varmı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.