Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Roberto Baggio Kimdir?

0 1.293

Roberto_Baggio_-_Italia_'90Robert Baggio, 18 Şubat 1967 tarihinde İtalya’nın Caldogno şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Roberto Baggio, uzun yıllar Avrupa’nın önemli futbol kulüplerinde forma giymiştir. Baggio, aktif futbolculuk kariyeri boyunca sadece İtalya’da forma giymiştir. İtalya dışında herhangi bir ülkede forma giymemiş olan Baggio, futbola da yine İtalya’da başlamıştır. 1974 ile 1982 yılları arasında 8 yıl boyunca sırasıyla Caldogna ve Vicenza kulüplerinin altyapısında eğitim almış olan Roberto Baggio, ilk profesyonel mukavelesini de altyapısında da eğitim almış olduğu Vicenza ile yapmıştır. 1982 ile 1985 yılları arasında 3 sezon boyunca Vicenza forması giymiş olan Roberto Baggio, 36 ulusal lig maçına çıkmıştır. Bu 36 lig maçında 13 kez de gol sevinci yaşamış olan Roberto Baggio, 1985’te İtalya’nın köklü futbol ekiplerinden Fiorentina’ya transfer olmuştur. 5 sezon boyunca Fiorentina forması giymiş olan Roberto Baggio, 94 Serie A maçında görev almış ve de 39 gol atmıştır. 1990’da İtalya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nın hemen ardından Roberto Baggio, Fiorentina’dan bir başka İtalyan ekibi olan Juventus’a transfer olmuştur. Juventus’ta futbolunu başka bir seviyeye çıkarmayı başarmış olan Roberto Baggio, Avrupa’nın en tehlikeli futbolcularından birine dönüşmüştür.

200px-Roberto_Baggio_cropped1990 ile 1995 yılları arasında Juventus’un gol makinasına dönüşmüş olan Roberto Baggio, bu 5 yıllık sürede toplam 141 Serie A maçına çıkmış ve de 78 gol atmıştır. Aynı zamanda bu sürede birçok kupa kazanmış olan Roberto Baggio, 1994 FIFA Dünya Kupası’nda finale kadar yükselen İtalya milli takımın da kadrosunda yer almayı başarmıştır. Finalde Brezilya ile karşılaşmış olan İtalya adına bir de penaltı vuruşu kullanmış olan Baggio, bu atışı gole çevirememiş ve Brezilya dünya kupasını kazanma başarısı göstermiştir. 1990’da transfer olduğu Juventus’tan 1995’te AC Milan’a transfer olmuş olan Roberto Baggio, burada ise 2 sezon boyunca forma giymiştir. Bu sürede toplam 51 Serie A maçına çıkmış olan Baggio, 12 kez de gol sevinci yaşamıştır. 1997’de AC Milan’da sergilediği performansla hayal kırıklığı yaratmış olan Roberto Baggio, Bologna kulübüne satılmıştır. Bologna’da sadece 1 sezon forma giymiş olan Baggio, 30 Serie A maçına çıkmış ve de 22 kez gol sevinci yaşamıştır. 1998’de Bologna’da Inter Milan’a transfer olmuş olan Roberto Baggio, burada ise 49 Serie A maçına çıkmış ve sadece 9 gol bulabilmiştir.

2000 yılında Inter Milan’dan ayrılıp Brescia ile sözleşme imzalamış olan Roberto Baggio, Brescia’da 4 sezon boyunca forma giymiştir. Bu sürede 95 Serie A maçına çıkmış olan Baggio, 45 kez gol sevinci yaşamıştır. 2004 yılında aktif futbolculuk kariyerine nokta koyduğunu duyuran Roberto Baggio, 1982 ile 2004 yılları arasında 22 yıl süren profesyonel futbolculuk kariyerinde toplam 488 ulusal lig maçında görev almış ve de 218 gole ulaşmıştır. Roberto Baggio ayrıca 56 kez giydiği İtalya milli formasıyla da 27 kez gol sevinci yaşamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku