Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hakan Şükür Kimdir?

0 364

HakanHakan Şükür; 1 Eylül 1971 tarihinde Türkiye’nin Adapazarı şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Hakan Şükür,1.91m boyundadır ve faal futbol hayatı süresince formasını giydiği kulüplerinin tamamında hücum hattında santrafor olarak görev yapmıştır. Profesyonel futbol kariyerine ülkesi Türkiye topraklarında başlamış olan Hakan Şükür, Sakaryaspor altyapısında futbol eğitimi almıştır. Sakaryaspor altyapısında aldığı futbol eğitimi sonrasında profesyonel olmaya karar veren Hakan Şükür, ilk resmi mukavelesini de yine Sakaryaspor ile yapmıştır. 1987 yılında profesyonel olan Hakan Şükür, 1990 yılına kadar Sakaryaspor forması giymiştir. 1987 ile 1990 yılları arasında giydiği Sakaryaspor forması ile toplam 41 ulusal lig müsabakasına çıkmış olan Hakan Şükür, bu müsabakalarda rakip filelere 19 gol bırakmıştır. 1990 yılında Sakaryaspor’dan Türkiye Süper Ligi’nin güzide ekipleri arasında kabul edilen Bursaspor’a imza atan Hakan Şükür, Bursa ekibinde kendisini daha da geliştirme imkanı bulmuştur. 1990 ile 1992 yılları arasında Bursaspor forması giymiş olan Hakan Şükür, bu 2 yıllık dönemde kulübüyle beraber toplam 54 ulusal lig müsabakasına çıkmış ve de 11 gol atmıştır. Başarılı geçen Bursaspor kariyeri sonrasında 1992 yılında Türkiye Süper Ligi’nin önde gelen ekiplerinden Galatasaray ile sözleşme imzalayan Hakan Şükür, burada ise ilk döneminde 3 sezon geçirmiştir. Bu 3 sezonda Türkiye Süper Ligi zaferi elde etmeyi başaran Hakan Şükür, çıktığı 90 Türkiye Süper Ligi müsabakasında 54 kez rakip fileleri sarsmayı başarmıştır.

1995 yılında Galatasaray’dan ayrılan Hakan Şükür, rotasını İtalya’ya çevirmiştir. İtalya Serie A ekiplerinden Torino ile sözleşme imzalayan Hakan Şükür, burada beklentileri karşılayamamış ve çıktığı 5 maç sonucunda sadece 1 gol atabilmiştir. Torino’dan ayrılmaya karar veren Hakan Şükür, Galatasaray’a geri dönmüş ve Türk ekibinde kaldığı yerden devam etmiştir. 1995 ile 2000 yılları arasında tekrar Galatasaray forması giymeyi başlayan Hakan Şükür, bu 5 yıllık dönemde kazanılmadık kupa bırakmamış ve Galatasaray tarihinin yanı sıra Türk futbol tarihine de adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. 1995 ile 2000 yılları arasında Galatasaray ile 4 Türkiye Süper Ligi ve 1 de UEFA Kupası kazanan Hakan Şükür, çıktığı 156 Türkiye Süper Ligi müsabakasında rakip filelere tam 108 gol bırakmıştır. Bu dönemde Türkiye’de gol kralı da olmayı başaran Hakan Şükür, 2000 yılının Temmuz ayında 8,5M $ karşılığında İtalya’nın Inter Milan kulübüne transfer olmuştur. 2000/01 sezonunu Inter Milan’da geçiren Hakan Şükür, burada beklentileri karşılayamamıştır. Inter Milan forması giydiği dönemde toplam 24 İtalya Serie A müsabakasına çıkmış olan Hakan Şükür, sadece 5 kez gol sevinci yaşamıştır. 2002 yılın başında Inter Milan tarafından AC Parma’ya gönderilen Hakan Şükür, burada ise 15 İtalya Serie A müsabakasına çıkmış ve de 3 gol atmıştır.

hakansukur_uefakupasi_02AC Parma forması altında İtalya Kupası zaferi elde eden Hakan Şükür, 2002/03 sezonu için İngiltere’ye transfer olmuştur. İngiltere’nin Blackburn Rovers kulübüyle sözleşme imzalayan Hakan Şükür burada 9 Premier Lig müsabakasına çıkmış ve de 2 gol atmıştır. 2003 yılında Galatasaray’a geri dönene Hakan Şükür, burada ise 5 sezon daha futbol oynamıştır. Bu süre zarfından kulübüyle 146 Türkiye Süper Ligi müsabakasına daha çıkmış olan Hakan Şükür, 55 gol atmış ve 2008 yılında faal futbol kariyerine nokta koyma kararı almıştır. 1987 yılında Sakaryaspor ile başlayan profesyonel futbol kariyerine 2008 yılında Galatasaray ile nokta koyan Hakan Şükür, bu 21 yıllık kariyerinde 14 adet büyük kupa zaferi elde etmiş ve bu dönemde çıktığı 540 ulusal lig müsabakasında toplam 260 gol atmıştır. 1992 ile 2007 yılları arasında da Türkiye kadrosunda yer almış olan Hakan Şükür, 112 kez milli olmuş ve 51 gol atmıştır. Hakan Şükür, Türkiye ile FIFA Dünya Kupası 3’üncülüğü yaşamıştır. Futbol kariyeri sonrasında Hakan Şükür, siyasetle ilgilenmeye başlamıştır. Bir dönem milletvekilliği de yapmış olan Hakan Şükür, Türkiye futbol tarihinin en kariyerli 3 futbolcusundan biri olarak kabul edilmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.