Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Boston Nasıl Bir Şehirdir?

0 948

BostonnBoston, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusets eyaletinde yer alan ve de bu eyaletin en büyük şehridir. Boston, Massachusetts eyaletinin, başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri’nin eğitim başkentidir. 2014 verilerine göre şehrin merkezinde yaklaşık olarak 646 bin kişi ikamet etmektedir. Bunun yanı sıra şehrin sınırları içinde ise toplam 7.6 milyon insan yaşamaktadır. Buda Boston’u Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 6. Şehri yapmaktadır. Şehrin turistik bazda gezilebilecek birçok noktası bulunmaktadır. Şehrin, Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Boston’un belediye başkanı Marty Walsh’dur. Boston Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski şehirlerinden birisidir. Şehir 1630 yılında İngilizler tarafından keşfedilmiş ve ilk yerleşenlerde İngilizler olmuştur. Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nin aydın olarak ifade edilen topluluğunun ağırlıklı olarak yaşadığı bir bölgedir.

bostonŞehir, Amerikan Devrimi’nin başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra şehir birçok olaya daha ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür. Bu olayalar arasında, Boston Çay Partisi, Boston Katliamı, Banker Hill Savaşı ve Siege of Boston vardır. Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Britanya’dan bağımsızlığını kazandığı mücadelenin başlangıç noktasıdır. Bunun dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli liman şehirleri arasında yer alan Boston, Avrupa’ya ihraç edilen birçok ürününde çıkış kapısı olarak kabul edilmektedir. Şehir, eğitim ve kültür merkezi kabul edilmekte ve aynı zamanda eğitim turizminin de başkenti olarak lanse edilmektedir. Boston, Harvard Üniversitesi, Boston Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü olan MIT’nin de bulunduğu şehir olarak dünya çapında bir markaya sahiptir. Boston yıllık 20 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk devlet okulu olan Boston Latin Okulunun da açılışının yapıldığı yer olarak da kayıtlara geçmiştir. Bunun yanı sıra, ilk metro ağı da burada kurulmuştur. Şehir metrekareye düşen insan oranı baz alındığında Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 3. Şehri konumundadır. Şehrin en büyük havalimanı Boston Logon Uluslararası Havalimanı’dır. Havalimanı deniz seviyesinden yaklaşık olarak 6m yüksektedir. Şehrin en önemli noktaları, Charles River ve Back Bay bölgesidir. Bunun yanı sıra, Boston City Hall, West End, North End, Charlestown ve Boston Askeri Limanı oldukça popüler olan mekanlar arasında yer almaktadır. Boston’un en yüksek binası, John Hancock Kulesi’dir. Bölgede Atlas Okyanusu bulunduğundan, Okyanus iklimi yaşanmaktadır. Yazları ortalama olarak 23 derecelik bir sıcaklık söz konusu iken kışları -20’ler dahi görülebilmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku