Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Sisteminin En Yüksek Volkanik Dağı: Olympus Mons

0 250

4876_olympus_1Geçmişten günümüze kadar geçen süreç içerisinde, insan ırkının hep merak ettiği konulardan birisi evren olmuştur. Dünyanın nasıl oluştuğu düşüncesiyle başlayan bu süreç içerisinde, yeni bilgilerin edinilmesiyle dünyanın yer aldığı uzay boşluğundaki diğer cisimler merak edilmiş ve bu doğrultuda bilim insanları çalışmışlardır.

Her geçen gün teknolojinin ilerlemesiyle birlikte de, evren hakkında çok daha net ve geniş bilgilere ulaşılmış, ulaşılmaya da devam etmektedir. Dünyanın bir üyesi olduğu güneş sistemi, bilim insanları tarafından gözlemlenmiş ve de güneş sisteminde yer alan gezegenler hakkında net bilgilere ulaşılmıştır. Kızıl gezegen olarak adlandırılan Mars ise, özellikleri bakımından güneş sistemi içerisinde yer alan gezegenler arasında en çok konuşulan gezegenlerden birisidir. Öyle ki, adından oldukça sık bir şekilde söz ettiren Kızıl Gezegen Mars, Güneş sisteminde yer alan en büyük dağa sahiptir. Mars gezegeninde yer alan bu dağın ismi, Olympus Mons olarak adlandırılmıştır. Bu isim Latinceden gelmektedir. Güneş sisteminde yer alan en büyük dağ olan bu dağ, aynı zamanda volkanik bir dağdır. Bu dağa ait rakamlar, gelişmiş teknolojiyle birlikte oldukça net bir biçimde belirlenmiş ve de bunun sonucunda Olympus Dağının, Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağından yükseklik olarak tam tamına 3 kat daha yüksektir. Sadece bu oran bile, bu dağın ne denli büyük olduğunu gözler önüne sermeye yetmektedir.

4876_olymons_2Teknoloji çağında yaşamamızla birlikte, son derece gelişmiş mercekli teleskoplar yapılmış ve bu teleskoplar sayesinde de, evren araştırmaları daha ileriye taşınmıştır. Günümüze kadar yapılan bu çalışmalar, evrende Marsta yer alan Olympus Dağından daha büyük bir dağ olmadığını göstermiştir. Yani dünyaya benzerlikleriyle bilim dünyası tarafından oldukça fazla konuşulan Mars gezegeni, bilinen evrendeki en büyük volkana ve dağa sahiptir. Bu dağın yüksekliği 24000 metre yani 24 km olarak belirlenmiştir. Olympus Dağının genişliği ise, tam tamına 624 kmdir. Bu genişlik, Dünyada bazı alan olarak büyük bölgelerle karşılaştırılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça ilginçtir. Çünkü, Olympus Dağının tabanı, Amerika kıtasında bulunan Arizonayı kaplayacak büyüklüktedir. Arizonanın dışında, yine bu dağın tabanı Britanya adalarının yer almış olduğu alanın tamamını kaplayacak bir büyüklüğe sahiptir.

Bilinen evrenin en büyük dağı olan Olympus Dağına dair, kapsamlı araştırmalar yapılmış ve daha derin bilgiler edinilmiştir. Bu bilgilerden biri, dağın tepesinde yer alan kratere dairdir. Bu kraterin genişliğinin yaklaşık olarak 72 km olduğu tespit edilmiştir. Kraterin derinliğinin ise, 3 kmden daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında, dağın tepesinde yer alan kraterin, İngilterenin başkenti olan Londrayı kaplayacak büyüklükte olduğu anlaşılmıştır.

Olympus Dağı, görüntü olarak Dünyada yer alan dağlardan farklıdır. Örnek verecek olunursa, bu dağın tepesi eğimli değil tamamen düzdür. Bu görüntü çok hafif eğimleri olan ovayı anımsatmaktadır. Bir dağ denilince akla gelen ilk şeylerden birisi olan dik yamaçlar, bu dağ için geçerli değildir. Bu dağın yamaçları dik değildir. Öyle ki, yamaçların eğimi 1 ile 3 derece arasında değişmektedir. Mars gezegeninde yer alan Olympus Dağı, araştırmalar ışığında bilinen evrende yer alan en yüksek dağdır ve bu dağ yükseklik olarak Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağından 3 kat daha yüksektir.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku