Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Google Translate Türkçe Desteği

8 375

translate_beta_resGeçen yıl Google blog sayfasında Translate (Tercüme) hizmetine yeni dillerin eklendiğinden bahsediliyordu. Ancak bu diller arasında Türkçe nin olmaması büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Çok sayıda yorum alan konuda en çok Türkçe nin neden yer almadığı mesajları gönderilmişti.

Şimdi nette dolaşırken bir siteden öğrendiğim haberi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Artık Google’ın Translate servisinde Türkçe dil desteği de mevcut. Basit birkaç cümleyi farklı dillerden Türkçe’ye ve Türkçe’den diğer dillere çevirmeyi test ettim. Basit cümlelerde başarılı çalışıyor ama biraz karışık cümlelerde sıkıntı var. Sizler de yaptığınız denemeler sonrasında karşılaştığını sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

Bu gelişme özellikle yabancı dil bilmeyen arkadaşlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Tam olarak birebir doğru çevirmeyeceği durumlar olsa da yabancı metinde ne anlatılmak istendiği hakkında bir ön fikir vermesi açısından yararlı.

Geç de olsa Türkçe dilini bu sisteme ekleyen Google a teşekkürler.

Denemek için
http://www.google.com/translate

Yazıyı yazdıktan sonra yaptığım birkaç denemede komik denecek sonuçlar aldığımı da eklemek istiyorum. Şöyleki aşağıdaki örnekler daha açıklayıcı olacaktır.


İngilizce Metin:

A year ago Sunday, on February 1, 2008, Microsoft Chief Executive Steve Ballmer told the world his company wanted to buy Yahoo.

Despite months of discussions, the deal never materialized, distressing many Yahoo shareholders and hastening Yahoo’s replacement of CEO Jerry Yang with Carol Bartz. But what if Yang had gotten up on the other side of the bed one day a year ago and led his company to accept the offer?

It’s impossible to know what would have happened, of course. But an exercise in speculation can be illuminating, as Philip K. Dick showed with The Man In The High Castle, a novel in which Nazi Germany and imperial Japan won World War II.

Türkçe Çevirisi:

Pazar bir yıl, 1 Şubat 2008 tarihinde önce Microsoft Chief Executive Steve Ballmer yaptığı şirket Yahoo almak istedim dünyanın söyledi.

Tartışmaların ay rağmen, anlaşmanın, hayata asla üzücü birçok Yahoo hissedarları ve Carol Bartz ile CEO’su Jerry Yang Yahoo’s değiştirme hastening. Ama ya Yang yatak diğer tarafında bir gün bir yıl kadar önce ele geçirdi ve bu teklifi kabul etti şirketi neden?

Bu ne, tabii ki oldu olurdu bilmek imkansız. Olarak Philip K. Dick Yüksek Castle In The Man ile gösterdi Ancak spekülasyonlar bir egzersiz, aydınlatıcı olabilir, bu Nazi Almanya ve emperyal Japonya İkinci Dünya Savaşı kazanan bir roman.

Biraz iniglizce mantığıyla düşünüyor gibi ama geliştirilecektir umuyorum.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.