Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir, Nasıl Yapılır?

0 324

İnsan vücudunda yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı ilk yer göz çevresidir. Özellikle otuzlu yaşlarda üst kapaklarda cilt yığılmaları ve alt kapaklarda ise torbalanmalar başlamaktadır. Bunlar, kişilerin sürekli olarak yorgun ve uykusuz bir görünüm ortaya koymasına neden olmaktadır. Yine mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kazayağı adı verilen kırışıklıklar da meydana gelmektedir. Zamanla göz altı torbaları ve gözyaşı oluğu adı verilen derin hatlar da meydana gelebilir. Yaşanan bu durumlar arasında hastalar için en sıkıntılı olan ise üst kapaklarda oluşan deri yığılmalarıdır. Çünkü bu yığılmalar, bir süre sonra kişinin gözünü açmasını zorlaştırabilmektedir. Gözünü açmak için sürekli kaşlarını kaldıran hastalarda ise alın bölgesinde derin çizgilerin oluştuğu görülmektedir. Bu anlamda hem fonksiyonel hem de estetik amaçlı olarak göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Peki, göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz Kapağı (Blefaroplasti) Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapaklarına uygulanacak olan estetik ameliyat öncesinde hastanın göz kapağı; kaşları, alnı, alt göz kapağı ve yanakları ile birlikte değerlendirilir. Operasyon sırasında üst kapakta yer alan fazla deri çıkarılarak göz kapağı üzerinde oluşan yığılma ortadan kaldırılır. Yine bu ameliyat sırasında hastanın kaş kenarları da kaldırılmaktadır. Ayrıca gerekli durumlarda endoskop kullanılarak kaşların yukarı kaldırılması sağlanabilir.
Alt göz kapaklarında ise bozulan kapak ve yanak ilişkisi düzeltilir. Alt kapakta yer alan ve toparlanış yağlar çıkarılarak yanak üzerine taşınır. Bu Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir, Nasıl Yapılır?işlem sırasında orta yüz bölgesi de yukarıya doğru taşınır. Eğer gerekli görülürse yanak bölgesine ya da göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılabilir ya da ince kırışıklıklar için lazer yapılabilir.

Estetik Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Göz kapağı estetiği genellikle 35 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Ancak üst göz kapak yapısı ailesel olarak fazla düşük ve etli ya da alt göz kapaklarında belirgin olarak yağ toplanması olan kişilere erken yaşlarda da göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) uygulanabilmektedir. Yine torbalı ya da sarkık göz kapaklarına sahip, fiziksel olarak herhangi bir sağlık problemi olmayan ve beklentileri gerçekçi tüm hastalar bu ameliyatı olabilmektedir.
Göz kapağı düşüklüğü, özellikle erkeklerde daha fazla görülür ve bu sorun için operasyonu daha çok erkekler talep eder. Düşük göz kapakları erkeklere sürekli olarak uykulu bir ifade vermektedir. Bu durum ise erkeklerin hem iş hem de sosyal hayatlarında sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Ameliyatın gerçekleştirilmesindeki en önemli noktalardan birisi ise hastada ilave göz hastalıklarının bulunup bulunmamasıdır. Eğer hastada böyle bir hastalık varsa öncelikli olarak tedavi edilir ve ardından göz kapağı ameliyatı gerçekleştirilir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) öncesinde tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyata 3 hafta kala aspirin ve sigara kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Yine özellikle son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan uzak durulmalı ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır. Ayrıca operasyon öncesinde kullanılmaması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:
• Ginseng, co-enzim Q, ginko biloba vb. maddeleri içeren multivitamin hapları,
• Yeşil çay, kiraz sapı, domates çekirdeği ve keten tohumu gibi bitkisel ürünler,
• Apranaks, Vermidon ve Voltaren gibi ağrı kesiciler,
• Zayıflama ürünleri,
Tüm bunların yanında eğer gerekli görülürse Minoset ve Novalgin gibi ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak yine de herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) sırasında hastaya ameliyathane ortamında genel anestezi veya sedasyon, yani ağır sakinleştiriciler uygulanmaktadır. Ameliyat, eğer üst kapaklar tek başına yapılacaksa lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir ve bu işlem yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Yine alt kapaklar için gerçekleştirilen operasyonlar genellikle 1,5 saat sürmektedir. Eğer beraberinde yağ enjeksiyonu da yapılacaksa bu süre 3 saati bulabilmektedir.
Göz kapağı ameliyatı ile ilgili hastaların en çok merak ettikleri konulardan birisi de, ameliyatın ağrılı olup olmadığıdır. Bu operasyon ağrılı değildir.Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir, Nasıl Yapılır? Ancak hastalar, operasyon sonrasında sıklıkla şişlik ve morluklardan şikâyet ederler.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yaşlanma, göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) sonrasında da devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla yıllar geçtikçe göz kapaklarında değişimler gözlenebilir. Fakat göz kapakları hiçbir zaman ameliyat öncesindeki şekline dönmez. Yine üst kapaklarda az da olsa yeniden deri yığılması görülebilir ve ameliyat gerekebilir. Alt kapaklarda ise tekrar ameliyata gerek duyulmasa da, yağ enjeksiyonları ile orta yüzün yeniden desteklenmesine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Yazar: Elif ÇetÝnel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.