Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gözde Çapaklanma ve Kanlanma Neden Olur?

0 269

Gözde Çapaklanma ve Kanlanma Neden Olur?Uykudan uyandıktan sonra gözde çapaklanmalara rastlanmaktadır. Bunun sebebi ise, uyku esnasında nemlenen gözlerin, uyandıktan sonra nemini kaybetmesi neticesinde, mukus kıvamında bir çapaklanma oluşturmaktadır. Çapaklanma normalin aksine yoğun kıvamda ve renkli şekilde oluyorsa gözünüzde farklı sağlık problemleri olmuş olabilir.

Çapaklanma Nedenleri

Gözde oluşan çapaklanma, gözünüzde yanma, kızarıklık, kaşıntı ve benzeri şikayetler oluşturuyorsa, ciddi enfeksiyon veya olası tümör riskine karşı doktorunuza görünmenizde fayda var.

Gözde Çapaklanma ve Kanlanma Neden Olur?Gözde Oluşan İltihap

Gözünüzde yoğun bir şekilde oluşan çapaklanma bir göz enfeksiyonun işareti olabilir. Halk arasında pembe göz veya göz nezlesi olarak adlandırılan bu hastalık, gözde kaşıntıya ve bulanık görmeye neden olur.Gözde oluşan bu iltihap, genellikle koyu sarı renkte olup, gözde ki başka diğer etkileri ise, ağrı, ışığa hassasiyet, göz çevresinde kızarıklığa neden olur. Bu durumda kesinlikle doktor tavsiyesinde ilaç kullanılmasında fayda var.
Bu tür virüs kaynaklı hastalıklar antibiyotiğe karşı dirençli olup, bulaşıcı özellik taşımaktadır. Özellikle mevsimsel geçiş dönemlerinde nükseden bu hastalık, tıpkı soğuk algınlığı gibi belli bir süre sonra kendiliğinde geçmektedir. Ama bir profesyonelden yardım almakta fayda var. Evde uygulayacağınız bir yöntemle, ağrıları ve sulanmaları hafifletebilirsiniz. Ilık ve nemli bezi, göz kapaklarınıza kompres yaparak, hastalığın vermiş olduğu zararları en aza indirebilirsiniz.

Gözde Çapaklanma ve Kanlanma Neden Olur?Alerji
Gözde sıklıkla rastlanan çapaklanmanın nedeni alerji olabilir. Herhangi bir nesneye veya canlıya alerji, hastalığı tetikleyebilir. Gözden gelen renksiz sıvı hastalığın belirtileri arasında olup, gözde kaşınma ve bulanık görme hastalığın belirgin özellikleri arasındadır. Gözde alerjiye yakalanan kişilerin gözlerini kaşımaları, gözde oluşabilecek diğer hastalıklara yol açabilir veya gözde onarılmaz hasarlara sebep olabilir, bu durumda kaşımaktan ve ovalamaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Doktor kontrolünde göz damlası hastalığın iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
Göz Kuruluğu
Göz kuruluğu olan kişilerin gözyaşları yetersiz olduğundan gözleri nemsiz ve kuru kalmaktadır. Bu kuruluk gözde gün boyu çapaklanmaya sebep olabilmektedir. Bu çapaklanma gözde batma, acı ve gözün içine bir şey batıyormuş hissi vererek, hastayı gün boyu rahatsız etmektedir. Bu hastalık çeşitli nedenlerden kaynaklanmakta olup, özellikle yaş faktörü önemli etkendir.

Gözde Çapaklanma ve Kanlanma Neden Olur?Gözde Kanlanma
Göz yüzeyi ve çevresindeki mink damarların genişleyip kan toparlaması sonucu tek veya iki gözde de kanlanma görülebilir. Kanlanma genellikle gözün tahriş olması, aşırı yorgunluk, göze yabancı cisim kaçması veya alerjiden kaynaklı olabilmektedir. Ama kanlanma kronik şekilde devam ediyorsa, gözde hassasiyet veya önemli sağlık problemi olabilir. Gözde oluşan acı, yanma ve kaşıntı şikayetlerinde kesinlikle doktora görünmelidir. Aksi taktirde tümör dahil bir çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir.

Kaynakça :

http://nedenolur.net/gozde-capaklanma-neden-olur/
http://nedenolur.net/goz-kanlanmasi-neden-olur/

 

   Yazar : Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku