Okaliptüs Yağı Nedir? Yararları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek , sizi çeşitli enfeksiyonlardan koruyacak ve solunum sistemini rahatlatacak önemli bir yağ mı arıyorsunuz? Cevap: Okaliptüs yağı. Boğaz ağrısı, öksürük, mevsimsel alerjiler ve baş ağrıları için en önemli esansiyel yağlardan biridir. Okaliptüs yağının bağışıklığı uyarma, antioksidan koruma sağlama ve solunum dolaşımını iyileştirme gibi birçok yararı vardır. Okaliptüs esansiyel yağı, yabancı patojenlere ve farklı enfeksiyon türlerine karşı savaşmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs yağı, seçilmiş okaliptüs ağacının yapraklarından yapılır. Ağaçlar Avustralya, Tazmanya ve yakın adalara özgü bitki ailesi Myrtaceae’ye aittir. 500’den fazla okaliptüs türü vardır, fakat Eucalyptus salicifolia ve Eucalyptus globulus’un  (ateş ağacı veya sakız ağacı olarak da adlandırılır) esansiyel yağları, tıbbi özellikleri nedeniyle tercih edilir. Uçucu yağlarının çıkarılmasının yanı sıra, okaliptüs ağacının kabuğu kağıt yapımı için kullanılır ve odun, Avustralya’da yakıt ve kereste olarak kullanılır. Okaliptüs yağı, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan analjezik bir krem olarak kullanıldı. Enflamasyonu azaltma ve solunum yollarını iyileştirme yeteneği nedeniyle değerlendi. Günümüzde, okaliptüs yağının faydaları ve kullanımları yaygındır. Yağ, merhem, parfüm, buhar losyonları ve temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Okaliptüs yağının % 70-90’ını oluşturan okaliptol cineole, antioksidan, anti-inflamatuar ve ağrı giderici etkilere sahiptir. Okaliptüs, bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlarla savaşma yeteneği ve inatçı mukusun solunum sistemini temizlemede yardımcı olmasıyla da iyi bilinir. Bu nedenlerden ötürü, okaliptüs kesinlikle ilaç dolabının içinde bulundurulması gereken en yararlı ve çok yönlü esansiyel yağlardan biridir.

Okaliptüs Yağının Faydaları 

1. Solunum Durumlarını İyileştirir.

Tüm uçucu yağlardan ökaliptusun, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ( KOAH ), astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük veya grip gibi bir dizi solunum sistemine karşı en etkili ilaç olduğuna inanılmaktadır. Tıbbi olarak da faydası görülmüştür. Okaliptüs esansiyel yağı birçok solunum sistemini iyileştirir, çünkü bağışıklık sisteminizi uyarmaya, antioksidan koruma sağlamaya ve solunum dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Okaliptüs, nefes almayı daha kolay hissettirir, çünkü burnunuzun soğuk reseptörlerini harekete geçirir. Okaliptüs uykuya yardımcı olur.

2. Öksürüğü Hafifletir.

Ökaliptus yağı öksürük için en etkili esansiyel yağlardan biridir. Çünkü bir balgam söktürücü olarak çalışır, vücudunuzu öksürten ve tedirgin eden mikroorganizma ve toksinleri temizler. Okaliptüs yağı, burundan nefes almayı daha da kolaylaştırır. Bronşit hastalarına iyi gelmektedir.

3. Mevsimsel Alerjileri İyileştirir.

Okaliptol ve sitronellal gibi okaliptüs yağının bileşenleri, anti-enflamatuar ve immünomodülatör etkilere sahiptir. Bu yüzden yağ mevsimsel alerji semptomlarını hafifletmek için sıklıkla kullanılır.

4. Enfeksiyonla Savaşır.

Birçok çalışma okaliptüs yağının ve ana bileşeninin, okaliptolün birçok bakteri, virüs ve mantar mikrobuna karşı antimikrobiyal etkileri olduğunu göstermektedir. Okaliptüs sizi hasta eden mikroorganizmalarla savaşmak için aromatik veya topikal olarak kullanılabilir. Bu nedenle okaliptüs yağının faydaları bağışıklık sisteminizi artırma yeteneğini içerir. Okaliptüs esansiyel yağı kandida ve ayak tırnağı mantarları gibi yaygın mantar enfeksiyonlarına karşı anti-fungal bir tedavi olarak da kullanılabilir.

5. Ağrı ve Enflamasyonu Azaltır.

Okaliptüs yağının yararları, ağrıyı hafifletme ve iltihabı azaltma yeteneğidir. Deri üzerinde topikal olarak kullanıldığında, okaliptüs kas ağrısını, acıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan klinik çalışma, diz protezi ameliyatı sonrası okaliptüs yağının nefes ve inflamatuar yanıtlara olan etkilerini araştırdı. Hastalar, ardı ardına üç gün boyunca rehabilitasyon sırasında okaliptüs ya da badem yağını 30 dakika boyunca kullandılar. Daha sonra ağrı, tansiyon ve nabız skorları bildirildi. Araştırmacılar, üç günde ağrı skorlarının ve ikinci günde sistolik ve diastolik kan basıncı düzeylerinin okaliptüs grubunda daha düşük olduğunu belirlediler. Bu, okaliptüs yağının “ağrı rahatlaması için” kullanılabileceğini göstermektedir.

6. Baş Ağrılarını Hafifletir.

Okaliptüs yağı baş ağrıları için en önemli esansiyel yağlardan biridir. Çünkü çok fazla ağrıya ve gerilime neden olabilen sinüs basıncını hafifletebilir. Ayrıca, zihinsel berraklığı artıran ve gergin yüz kaslarının gevşemesini kolaylaştıracak canlandırıcı özelliklere sahiptir, bu da stres veya yorgunluğun neden olduğu baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur.

7. Aids, Yara Bakımı.

Okaliptüs yağı cilde iyi gelmektedir. Antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri nedeniyle okaliptüs, yaralar, kesikler, yanıklar ve hatta böcek ısırıkları gibi cilt tahrişleri için harika bir tedavi aracı olarak kullanılır. Okaliptüs yağının kabarcıklar, çıbanlar, kesikler, soğuk algınlıkları, böcek ısırıkları, zona, yaralar, ülserler, apseler ve sporcular için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olup, çeşitli cilt hastalıklarına karşı çok güçlü bir araçtır. Bu nedenle okaliptüs yağı geleneksel olarak şifalı bir merhem olarak kullanılmıştır.

8. Kulak Enfeksiyonunu Önler.

Okaliptüs yağı, solunum yollarınızda tıkanmaya yardımcı olan ve kulak kanalınızda sıvının oluşmasına neden olabilecek enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip bir balgam söktürücü olarak çalıştığından, kulak enfeksiyonu semptomlarını iyileştirmek için kullanılır. Soğuk algınlığı veya öksürük, burun tıkanıklığı, bakteriyel bir enfeksiyon, mevsimsel alerjiler veya kulak kanallarınızda sıvıların birikmesine neden olan diğer herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan ağrılar veya ağrıları iyileştirmek için okaliptüs yağı kullanın.

9. Zihinsel Berraklığı Artırır.

Okaliptüs yağı canlandırıcı, yatıştırıcı ve arındırıcı özelliklere sahiptir, bu nedenle enerji ve zihinsel berraklığı artırmak için kullanılabilir. Hava yollarınızı temizlemeye, akciğerlerinize daha fazla oksijen girmesine ve beyin sisini rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

*Okaliptüs Yağının Kullanımı 

1. Evinizi Dezenfekte Edin : Su ile doldurulmuş bir sprey şişesine 20 damla okaliptüs yağı ekleyin ve evinizin yüzeylerini temizlemek için ya da mikropları öldürmek için yerlere kullanın.

2. Küf Büyümesini Durdurun: Evinizde küf oluşumunu önlemek için elektrikli süpürgeye veya yüzey temizleyicisine 5 damla okaliptüs yağı ekleyin.

3. Fareleri Uzaklaştırın : Evinizde veya kilerinizin yakınındaki küçük açıklıklar gibi farelere meyilli yerler varsa, sprey şişesine 20 damla okaliptüs yağı ekleyin. Sonra o açıklıklara sıkın. Okaliptüs onları rahatsız edeceği için kaçacaklardır.

4. Mevsimsel Alerjileri İyileştirin : Evinizde ya da işyerinizde 5 damla okaliptüs kullanın ya da göğsünüze 2-3 damla topikal olarak uygulayın.

5. Öksürüğün Giderilmesi: Okaliptüs ve nane yağının bir karışımı olan Ev Yapımı Buharlı nefes açıcıyı yapın veya göğsünüze ve boynunuza 2-3 damla okaliptüs uygulayın.

6. Sinüsleri Temizler : Bir kaseye bir bardak kaynar su dökün ve 1-2 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyin. Sonra başınızın üzerine bir havlu koyun ve kokuyu 5 ila 10 dakika derinlemesine soluyun.

7. Boğazı Hafifletir : Göğsünüze ve boğazınıza 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın.

8. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin : Okaliptüs, karanfil, limon, tarçın ve biberiye esansiyel yağları birleştirerek kendi karışım yağınızı yapın.

9. Deri Tahrişlerini Arındırın : Temiz bir pamuk topuna 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın ve sorun ortadan kalkana kadar günde iki ila üç kez alana sürün.

10. Böcek Isırıklarını Azaltın : Temiz bir pamuk topuna 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın ve böcek ısırmasına günde üç kez yok olana kadar uygulayın.

11. Enerjiyi Artırın : Evinizde veya işyerinizde 5 damla okaliptüs yağını boynunuza 2-3 damla sürün.

12. Kas Ağrısını Giderin : İlgili alana 2-3 damla okaliptüs uygulayın. Daha geniş bir yüzey alanını kaplamak için, okaliptüsü yarım çay kaşığı taşıyıcı yağ ile seyreltin.

13. Kötü Nefesle Mücadele : Okaliptüs yağını suya 1-2 damla ekleyerek, gargara ederek ve tükürterek doğal bir gargara olarak kullanın. Unutmayın, okaliptüs yutulmamalıdır.

**Önlemler

Okaliptüs yağı vücut içi kullanım için güvenli değildir. Sadece aromatik veya topikal olarak kullanılmalıdır. Hassas deriye sahip insanlar, deride kullanmadan önce okaliptüs yağını bir taşıyıcı yağ(hindistancevizi yağı gibi) ile seyreltmelidir. Ayrıca, çocuklarınıza topikal olarak uygulamadan önce okaliptüsün seyreltilmesini ve rahatsız edici olabileceğinden, yüzlerinde kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda okaliptüs yağı zehirlenmesi vakaları olmuştur. Çocukların okaliptüs yağını yutması güvenli değildir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar