Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Platonius Nasıl Bir Bitkidir?

0 479

Yaygın isim: Bakuri, Bakuri
Aile: Clusiaceae
USDA dayanıklılığı: 10-12Platonius Nasıl Bir Bitkidir?
Bilinen Tehlikeler: Bilinmiyor
Habitatlar: Mevsimsel olarak su basan, nemli ormanlar. Çoğunlukla açık, geçiş bitki örtüsünde bulunur, sık ormanlarda nadirdir.
Menzil: G. Amerika – Paraguay, Brezilya, Kolombiya, Guyana, Surinam.
Yenilebilirlik Derecesi: 4/5
Diğer kullanımlar: 3/5
Ot Potansiyeli: Evet
Tıbbi Derecelendirme: 2/5

Yaygın olarak Bakuri olarak bilinen Platonia insignis, yaklaşık 25-40m yüksekliğinde ve 1.5m çapında büyüyen tropikal büyük ağaçtır. Düz bir gövdeye, karşılıklı dallara, parlak yapraklara ve büyük pembe çiçeklere sahiptir. Bakuri meyvesi olgunlaştığında sarı renkli, yuvarlak, kalın kabuklu ve beyaz etli olur. Meyveler çiğ olarak tüketilebileceği gibi tatlılara da dönüştürülebilir. Kabuk kaynatma ishale karşı kullanılır. Tohum yağı, tatlı badem yağı ile birleştirildiğinde egzama ve uçuk tedavisinde kullanılır. Sabun ve mum üretiminde de kullanılır. Kabuk lif ve siyah reçine verir – reçine teknelerde dolgu macunu olarak kullanılırken lif halat haline getirilir. Bakuri ahşabı ağır, elastik, orta sertten serte, orta derecede güçlüdür ve kuru odun delicilerinin ve termitlerin saldırılarına karşı dayanıklıdır.

Platonia insignis, hızlı bir şekilde 25m’ye (82ft) 20m’ye (65ft) kadar büyüyen, yaprak dökmeyen bir Ağaçtır. İngiltere 10. bölge için dayanıklıdır. Şunlar için
uygundur: hafif (kumlu), orta (tınlı) ve ağır (kil) topraklar.
Uygun pH: hafif asitli, nötr ve bazik (hafif alkali) topraklar. Gölgede büyüyemez. Nemli veya ıslak toprağı tercih eder.

Yenilebilir Parçalar: meyvesi, sıvı yağı
Yenilebilir Kullanım Alanları: sıvı yağıPlatonius Nasıl Bir Bitkidir?

Meyve – çiğ veya pişmiş olarak şerbet, dondurma, marmelat veya jöle olarak kullanılabilir. Beyaz, özlü hamur hoş bir kokuya ve hoş, asit altı bir tada sahiptir. Meyve olgunlaştığında sarı, neredeyse yuvarlak veya oval, 75-125mm genişliğinde, 900g ağırlığa kadar ulaşabilir. Kabuğu sarı, sert, içi etli, 1-2cm kalınlığında ve yapışkan, sarı, reçineli lateks içerir. Kısır tohum bölmeleri, tercih edilen kısım olan ‘filho’ adı verilen küspe ile doldurulur. Yağın yenilebilir olması pek olası değildir.

Tıbbi Kullanım alanları arasında, antidermatoz, ishal önleyici, büzücü, egzama vardır. Tohumlar, tatlı badem yağı ile karıştırılmış ve egzama ve uçuk tedavisinde kullanılan bir yağın %6 ila 11’ini içerir. Kabuk büzücüdür. İshalin tedavisi için bir kaynatma kullanılır.

Diğer Kullanım Alanları: Tohumdan ‘bakuri yağı’ olarak bilinen kurutmayan bir yağ elde edilir. Mum ve sabun yapımında kullanılır. Kordon için ağaç kabuğundan elde edilen bir lif kullanılır. Kabuktan elde edilen siyah, yapışkan bir reçine, tekneleri doldurmak için kullanılır. Öz odun, birçok ince, koyu, genellikle siyah çizgilerle donuk sarı ila turuncu-kahverengidir; 3-9 cm genişliğindeki sarımsı beyaz diri odun şeridinden açıkça ayrılmıştır. Doku kaba ila orta; tahıl genellikle düz fakat bazen düzensizdir; parlaklık düşüktür. Ahşabı ağırdır; orta derecede zordan serte; orta derecede güçlü; elastik; toprakta dayanıklı ve kuru odun delicilerine ve termitlere karşı dayanıklıdır. Yüksek kontrol ve bozulma riski ile biraz yavaş mevsime girer; bir kez kuruduktan sonra hizmette zayıf bir şekilde kararlıdır. Oldukça yüksek bir köreltme etkisine sahiptir, stellit uçlu ve tungsten karbür aletler tavsiye edilir; zor olsa da hem el hem de elektrikli aletlerle çalışmak kolaydır; çivileme ve vidalama iyidir, ancak ön delme gerektirir; yapıştırma yalnızca iç amaçlar için doğrudur; iyi parlatır. İnşaat, birinci sınıf mobilya, döşeme, gemi yapımı ve genel marangozluk için değerlidir.

Nemli, ova tropiklerinin bir bitkisidir. Güneşli bir konumda başarılı büyür. Bitkiler, kötü drenaj da dahil olmak üzere çeşitli toprak koşullarına toleranslıdır, ancak kuru topraklardan hoşlanmazlar. Kendi doğal menzili içindeki bazı bölgelerde, bu ağaç, düşen tohumlardan çoğaldığı ve eğer kesilirse, köklerden bol miktarda emiciler ürettiği için bir yabani ot olarak görülür. Oldukça hızlı büyüyen bir ağaçtır. Çiçek rengi Pembedir.Platonius Nasıl Bir Bitkidir?

Tohum, bireysel kaplarda kısmen gölgeli bir konumda olgunlaşır olgunlaşmaz ekilir. Tohumun 20-40 gün içinde filizlenmesiyle, genellikle yüksek bir çimlenme oranı beklenebilir. Tohum, vahşi doğada 30 günden az çok kısa bir canlılığa sahiptir.

Diğer isimleri, Bacupari, Bacuri, Bacuri assu, Bacuri do para, Bacury, Geelhart, Goherica, Ko, Maniballi, Packoeri, Pacuri, Pakoeri, Pakouri, Pakuri, Parcouri, Pacoury-uva, bacuriparidir.

Kaynakça:

Britannica

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku