Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nürnberg Nasıl Bir Şehirdir?

0 650

Nürnberg Nasıl Bir Şehirdir?Nürnberg,

Orta Avrupa ülkelerinden Almanya‘nın sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. Bu yerleşim yeri, Almanya’nın en önde gelen şehirlerinden biri olup, çok köklü bir geçmişe de sahiptir. Almanya’nın güney hattında yer alan bu şehir, ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan Bavyera’ya bağlıdır. Bavyera sınırları dahilinde yer alan en çok nüfusa sahip 3 şehirden biri olan Nürnberg, eyalet ekonomisine de katkı sunan başlıca şehirler arasında sayılır. Bağlı olduğu eyaletin merkezi ve de en büyük şehri olan Münih’e de yakın bir konumda bulunan Nürnberg, bu şehre yaklaşık 170km’de yer alır. Kuzeyinde bulunan Münih ile sıkı bir etkileşim halinde olan bu şehir, parçası olduğu Almanya’nın komşuları Avusturya, İsviçre ve de Fransa’ya da oldukça yakın kabul edilebilecek bir coğrafyada konumlanmıştır. Münih sonrasında eyaletin en büyük gücü olarak kabul edilen Nürnberg, tarih boyunca Alman medeniyetlerinin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Özellikle de Alman İmparatorluğu dönemi öncesinde de Alman Prenslikleri döneminde Nürnberg, stratejik bir coğrafya olarak kabul edilirdi. Ülkenin en güneyinde yer alan şehirlerden biri olan Nürnberg, hatırı sayılır bir de nüfusa sahiptir.

Almanya’nın bütün şehir, kasaba ve hatta köylerinin dünyada örneklerine göre son derece gelişmiş bir yapıya sahip olduğu günümüzce herkes tarafından bilinir. Nürnberg de bu şehirler arasında yer alan en büyük örneklerdendir. Almanya genelini nazara aldığımız vakit, bu kent en kalabalık 15 şehir arasında kendisine çok rahat bir şekilde yer bulabilmektedir. Son derece tarihi bir coğrafya üzerinde kurulu olan bu yerleşim yeri, yaklaşık 3,5 milyon insanın yaşadığı bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu şehrin ve de civar bölgelerin toplam nüfusu olarak tespit edilmiş bir sayıdır.

Nürnberg Nasıl Bir Şehirdir?Nürnberg şehrini tek başına merkeziyle nazara aldığımızda nüfus 600 bin civarlarında çıkmaktadır. Ayrıca bu şehir, tıpkı Münih gibi konumu sebebiyle de son derece önemlidir. Özellikle de Türkler açısından, şehir 1960’li, 70’li ve de 80’li yıllarda ilk ayak basılan birkaç şehirden birisi idi. Bavyera’nın kuzey kesiminde yer alan Nürnberg, Almanya’nın ise güneydoğu olarak kabul edilen kısmına denk gelmektedir. Şehir, Çekya’ya da oldukça yakındır. Deniz seviyesinden 300m yüksekte bulunan Nürnberg, bölgenin en önemli ilçelerinden Erlangen, Fürth ve de Schwabach gibi ilçeleri de bünyesinde barındırır.

Almanların en büyük şehirleri arasında bulunan Nürnberg de tıpkı diğer Alman şehirleri gibi son derece yüksek bir refah seviyesine sahiptir. Bu refah seviyesi doğal olarak yerli ve de yabancı birçok kişiyi şehre çekmektedir. Şehrin Çek Cumhuriyeti’ne de son derece yakın olması bölgeden göç almasına da sebep olmuştur. Özellikle de Avrupa Birliği’nin sağladığı serbest dolaşım hadisesi bunda kilit bir rol oynamıştır. Nürnberg’e ulaşmak son derece basittir özellikle de Türkiye üzerinden şehre, tarifeli sefer düzenleyen birçok havayolu şirketi vardır. Bu anlamda eğer, Nürnberg’e ziyaret gerçekleştirme fikriniz varsa ulaşım sizin için pek de sorun teşkil eden bir mesele olmayacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.