Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sfigmomanometre Nedir?

0 20

Sfigmomanometre, kan basıncı ölçer veya kan basıncı monitörü olarak da bilinen kan basıncını ölçmek için kullanılan bir araçtır. sfigmomanometre kelimesi, Yunanca kalp atışı veya nabız atışı anlamına gelen ‘sfigmos’ kelimesinden türetilmiştir ve manometre, basıncı veya gerilimi ölçmek için kullanılan cihaz anlamına gelir. Bu alet 1881 yılında Samuel Siegfried Karl Ritter von Basch tarafından icat edildi. Ancak 1896 yılında Scipione Riva-Rocci, sfigmomanometrenin basitleştirilmiş bir versiyonunu tanıttı.

Sfigmomanometre Türleri

Aşağıda üç ana sfigmomanometre türü bulunmaktadır:

Cıvalı Sfigmomanometre: Tansiyon cihazlarının en geleneksel şeklidir ve altın standart olarak kabul edilir. Cıva infüzyonlu tüplere bağlanan manuel olarak şişirilebilir manşonlardan oluşur. Doğru okumaları elde etmek için cihaz düz bir yüzeyde ve dik konumda tutulmalıdır. Enstrüman yanlışlıkla düşürülürse, yüksek risk olasılığı vardır. Bu sfigmomanometrenin avantajı, ömür boyu dayanabilmesi, kullanımı kolay ve yeniden kalibrasyona gerek olmamasıdır. Toksik içeriği nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Aneroid Sfigmomanometre: Aneroid “sıvısız” anlamına gelir ve bu alette cıva kullanımı yoktur. Manşete bağlı bir stetoskoptan ve ayrıca borulu bir komparatöre bağlı bir stetoskoptan oluşur. Manşet basıncını gösterge basıncına dönüştürmek için gösterge kafası mekanik bir parçaya sahiptir. Hatalı okumalardan kaçınmak için cihazın yeniden kalibre edilmesi gerekir. Kullanımlarına bağlı olarak başka farklı aneroid sfigmomanometre türleri vardır ve bunlar:
Cep-aneroid sfigmomanometreler.
Avuç içi aneroid sfigmomanometreler.
Saat tarzı aneroid sfigmomanometreler.Sfigmomanometre Nedir?

Otomatik Dijital sfigmomanometre : Teknolojik olarak en gelişmiş sfigmomanometredir. Kan basıncını ölçmek için elektronik bir sensörden oluşur ve okumalar dijital monitörde görüntülenir. Kan basıncını ölçmek için cihaz, atardamarların dalgalanmalarını ölçer. Hatalı okumalardan kaçınmak için bunların bir cıvalı sfigmomanometre kullanılarak kontrol edilmesi gerekir.

Sfigmomanometrenin Parçaları

Mesane: Bu, arteri tıkamak için kolu sıkıştırmada kullanılan şişirilebilir bir torbadır. Tam arteriyel kompresyon sağlamak için mesanelerin belirli boyutlandırma parametreleri olmalıdır.

Manşet: Bu, ölçüm sırasında mesaneyi kol etrafında tutmak için tasarlanmıştır. Doğru ölçüm için manşet, yerleşime ve pozisyona göre uygun şekilde tasarlanmalıdır.

Manometre: Hava basıncını mmHg cinsinden ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Bir aneroid sfigmomanometrede kullanılan manometre, manşete uygulanan hava basıncını ölçmek için saat benzeri bir hareketten oluşur. Diyaframı genişletmek için, göstergede bir dizi bakır veya berilyum bulunur ve okumaları mmHg olarak almak için diyaframın doğrusal hareketini dönüştürmek için dişliler vardır.

Valf: Bu, manşeti kontrol etmek için bir indirme valfi olarak kullanılır. Bu, doğru bir ölçüm elde etmede hayati bir rol oynar.

Ampul: Bu, havayı manşete pompalamak için kullanılır.

Bir Sfigmomanometre Nasıl Kullanılır?

Bir sfigmomanometre kullanmak için izlenecek prosedür aşağıdadır:

Kan basıncını ölçmek için kullanılan kaf mesanesinin uzunluğu, üst kol çevresinin %80’ine eşit olmalıdır.
Manşonu, manşetin alt kenarı antekubital fossanın (dirseğin ön yüzünde bulunan üçgen şeklinde alan) bir inç üzerinde olacak şekilde üst kolun etrafına sarın. Steteskopun çanını, manşetin kenarının altındaki brakiyal arterin üzerine hafifçe bastırın. Kaftaki havayı orta hızda 180 mmHg’ye çıkarın. Bir stetoskop yardımıyla dinleyerek ve ayrıca cıva ölçeri gözlemleyerek ilk vuruntu sesini izleyin. Bu hem kollar hem de basınç için yapılmalı, deneğin pozisyonu ve manşet boyutu kaydedilmelidir. Basınç daha fazlaysa, iki ölçüm arasında birkaç dakika boşluk bırakılarak kan basıncı ölçülmelidir. Kan basıncı 180/120 mmHg’nin üzerindeyse acil önlem alınmalıdır.

Kaynakça:

BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.