Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Green Card Nedir?

0 383

Green Card Nedir?

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi kararıyla oluşturulmuş bir Göçmenlik Piyango Programı çerçevesinde verilen bir daimi oturma iznidir. (The Diversity Immigrant Visa-Green Card Lottery).

Göçmenlik Piyango Programı her yıl düzenli olarak göçmen seçimi yapar.1990 yılından itibaren uygulanan bu program çerçevesinde 1999 yılına kadar yılda 55.000 göçmene Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaşayabilmeleri için daimi oturma izni verilirdi (Permanent Resident Permit). Green Card denmesine rağmen kart’ın asıl adı Permanent Resident Card’tır, Green Card ise, aslında o kartın sağladığı haklar anlamına gelmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenen Göçmenlik Piyango Programı’na katılabilmek için öncelikle katılım şartlarını haiz olmalısınız aksi halde başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamlasanız dahi diskalifiye olursunuz. Program kapsamında diskalifiye iki şekilde olmaktadır, ilki hatalı başvuru ikincisi ise çekiliş sonrası kazanmanız durumunda belirttiğiniz herhangi bir durumun şahsınızda bulunmaması halidir.Takvimler 1999 yılını gösterdiğinde Amerika Birleşik Devletleri, yıllık göçmen alımı kotasını 55.000’den 50.000 indirmiştir. 5000 kişi ise NACARA programına dahil edilmiştir.

Green Card Nedir?

Programa katılabilmek için öncelikle, vatandaşı olduğunuz veya doğduğunuz ülkenin programa dahil edilmiş olması gerekir, programa dahil olmayan herhangi bir ülke vatandaşının başvuru yapması durumunda, başvuru kuraya girmeden sistemden düşülür.

Programa dahil edilmeyen ülkeler (DV 2014), Bangladeş, Brezilya, Kanada, Çin (anakara doğumlu), Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Haiti, Hindistan, Jamaika, Meksika, Pakistan, Peru, Filipinler, Güney Kore, Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç), ve Vietnam. Bir ülkenin programa dahil edilip edilmemesi ABD’nin ülke içinde yaptığı uyruk araştırması neticesinde belirleniyor. Bu duruma en iyi örnek Polonya’dır, DV 1998-Polonya: Dahi değil, DV 2002-Polonya:Yeniden dahil, DV 2007-Polonya: Dahil değil, DV 2013-Polonya:Yeniden dahil. Görüldüğü gibi, Polonya iki üç yılda bir programa dahil edilip, sonrasında çıkarılmaktadır.

Bilinenin aksine başvuru ücretsizdir. Ancak bu işten para kazanmak isteyen belirli şirketler adayların gözünü korkutarak başvurunun çok zor olduğuna adayları inandırmayı başarmışlardır. Başvuruyu bizzat yapmak daha isabetli olmakla beraber daha güvenlidir.

Başvurular bizzat devlet sitesinden yapılabilmektedir.Başvuru için, 5×5(cm)-600×600 piksel çözünürlüğünde dijital bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Çekilişi kazanmanız halinde, çekilişin resmi olarak açıklandığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde daimi oturum izninizi almak için girişimde bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde çekilişi kazanmamış kabul edileceksiniz.

Daimi oturum iznine ya da başka bir ifadeyle Green Card’a sahip olan bir kişi, seçme ve seçilme hakkı dışında bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu haklara sahiptir.

Yazar:Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku