Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Apple İpad Mini

0 463

Apple İpad Mini

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar pazarının liderlerinden biri olan Apple markasının dünyada büyük sansasyon yaratan İpad tablet modellerinin küçük bir alternatifi olan İpad Mini artık ülkemizde de satışa sunulmuş bulunuyor.

Muadiline göre daha küçük bir boyut sunan İpad Mini, buna rağmen oldukça performanslı bir duruşa sahip. Dünya çapında milyonları bulmuş satış rakamlarıyla gayet başarılı bir profil çizmiş olan İpad tablet modellerinin bu yeni küçük kardeşine isterseniz artık daha bakından bakalım.

Tasarım
Öncelikle ekrandan başlamak gerekirse: Apple İpad Mini de kullanılan ekran arkadan aydınlatmalı LED teknolojisi kullanıyor ve 7,9″ lik bir ekran boyutu sunmakta. Özellikle LED teknolojili televizyonlarda kullanılan arkadan aydınlatma sistemi görüntüleme cihazlarında birçok fayda sağlayabiliyor. LED özellikli cihazlarda daha fazla ışık sağlayabilen bu sistem ayrıca LED kullanıldığı için çok ince tasarımların oluşturulmasına da olanak sağlıyor. Akıllı bir sistem olarak nitelendirilebilecek olan sistem, ekran üzerinde görüntünün canlı kalması gereken noktayı daha fazla aydınlatırken koyu kalan tarafa ise daha az ışık veriyor. Bu durumu televizyon veya benzeri görüntüleme kullanan cihazlarda gözlerimizle fark edebilmemiz de oldukça zor

Apple İpad Mini

LED arkadan aydınlatmalı sitemlerin en önemli özellikleri ise yüksek görüntü kalitesi verebilmelerinin yanında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilmeleri. Mobil cihazların en büyük dezavantajlarından biri olan batarya ömrünün daha da arttırılabilmesi için çoğu üretici de LED özellikli ekranları oldukça yoğun olarak kullanmaktadır. Bu sayede hem yüksek kalite de bir görüntü sağlanabiliyor hem de cihazın uzun süre görüntü sağlaması için batarya ömrünü de oldukça uzatılıyor.

Apple İpad Mini de önceki İpad modellerine göre ortalama 1,7″ daha küçük bir ekran kullanılıyor. Küçük bir ekrana sahip olmasına karşın İpad Mini, oldukça iyi performans verebiliyor. İpad Mini büyük ağabeylerine -Apple İpad modelleri- karşı olmasa da, ortalama bir giriş seviyesi tablet için oldukça iyi bir çözünürlük sunuyor. Ancak Apple markasının İphone ve İpad modellerinde kullandığı ve Retina Ekran adını verdiği özelliğin İpad Mini de kullanılmaması ise bir dezavantaj olarak görülebilir. Zira Retina Ekran teknolojisi sayesinde her inç kare alan başına yaklaşık olarak 264 piksel düşüyor. Bunun anlamı ise insan gözünün alabileceği en iyi kalite de bir görüntü kalitesinin sağlanılıyor olmasıdır. Retina ekranın görüntü üzerindeki etkisine Resim 1,2 ve 3’de bakabilirsiniz.

Apple İpad Mini

İpad Mini de Retina özelliğinin sunulmuş olmaması Apple İpad hayranlarını üzmüş olsa da giriş seviyesi bir tablet olarak İpad Mini modelinin çok iyi bir performansa sahip olduğu söylenebilir. İpad Mini 1024-768 gibi iyi derece bir çözünürlüğe sahip ve oldukça net görüntüler sağlayabiliyor. Buna binaen İpad Mini de sunulan 7,9″ boyutundaki ekran sayesinde Apple İpad modellerinin büyük ekranlarını tercih etmeyenler için oldukça iyi bir alternatif. Bunun yanı sıra İpad Mini bir insanın elinin içine sığabilen boyutlara sahip. Akıllı telefon-tablet arasında kalan bir tasarıma sahip olan İpad Mini, akıllı bir telefonun taşınabilirliği ve bir tabletin büyük tasarımına sahip melez bir tablet bilgisayar.

Apple İpad Mini 200 mm-134.7 mmboyutunda bir tasarıma sahip. Bu boyutlarıyla beraber İpad Mini, büyük de değil ancak çok küçükte değil. Bu yönüyle İpad Mini modelinin tasarımında herhangi bir pürüz bulunmuyor. Eleştirilebilecek bir durum, İpad Mini’nin de diğer İpad modelleri gibi biraz fazla et kalınlığına sahip olması. Üst bölgede ön kamera ve alt bölgede de ana menü düğmesinden dolayı herhangi bir müdahale beklenmeyebilir. Ancak üst ve alt bölgelere doğru ekranın daha da büyütülmesi ve yanlara da doğru biraz genişletilmesiyle beraber İpad modellerinin birkaç inçten daha fazla alan yaratması muhtemeldir. Böylelikle aynı tasarım boyutuna daha büyük bir ekran sığdırılabiliyor. Buna rağmen İpad Mini modelinin tasarımı bu eksikliği çokta yansıtmıyor.

Apple İpad Mini ortalama bir tablet bilgisayardan biraz daha küçük bir yapıda. Ortalama olarak bir A4 boyutunda olan İpad Mini bunun yanında hiç kalın değil. Ortalama bir akıllı telefonun kalınlığından çok daha ince olan7.2 mm’lik bir boyuta sahip. Bir kağıt kadar olan boyutuyla beraber diğer modellere göre çok ince kalan İpad Mini, tablet bilgisayar dünyasının devrimlerinden biri. İpad Mini modelinin akıllı telefon-tablet bilgisayar arasında kalan bir model olduğunu belirtmiştik. Boyutu ve inceliğiyle bunu gösterebilen İpad Mini, ağırlığıyla da bu durumu çok iyi pekiştiriyor. İpad Mini modelinin ağırlığı çok az olmamakla beraber çok fazla da değil. İpad Mini yaklaşık olarak 312 gram ağırlığındadır. Standart bir akıllı telefonun ağırlığının 150-200 gram arasında olduğu ve ortalama bir tablet bilgisayarın ağırlığının da 500-600 gram arasında olduğu düşünülürse İpad Mini, bu iki segmentin arasında kalan bir model.

Apple İpad Mini

Apple İpad mini modelinin genel tasarımı ise diğer İpad modelleriyle aynı şekilde dizayn edilmiş ve yanlardan kırpılmış gibi duran görüntüsünden başka bir faklılık bulunmuyor. Apple markasının bir standart haline getirmiş olduğu ana menüsü aynı bir tasarımla orta bölgeye konumlandırılmış. Üst tarafına yerleştirilmiş olan3,5 mmkulaklık girişi bulunan modelin şarj girişi ise alt taraftan yapılıyor. Diğer Apple modellerinde olduğu gibi İpad Mini de de Lightning konnektörü kullanılmış. Aynı şekilde hoparlörler de alt tarafa yerleştirilmiş. Bununla beraber İpad Mini modelinin de İn Put yani giriş slotları olarak sadece kulaklık ve Lightning konnektörüyle sınırlı. Buna ek olarak Lıghtning şarj adaptörüyle hem normal prizden hem de USB üzerinden şarj edebilmek mümkün. Ayrıca arama yapabilme imkanı olan üst model İpad Mini de Nano SIM seçeneğinin bulunduğunu da belirtelim. Bunun dışında İpad Mini modelinde de 1,2 Mega piksel görüntü kalitesi sunabilen bir ön kameranın sunulmuş görülebilir. Yüksek bir Mega piksel oranı sunmasa da, ön kamera sayesinde görüntülü aramalar yapabilmek ve kendi fotoğrafınızı çekebilmek için kabul edilebilir bir seviyede. Son olarak, İpad Mini modelinde bilgisayar ve tablet bilgisayar etkileşimini sağlayan herhangi bir USB veri aktarım kablosu özelliğinin bulunmadığını da belirtelim.

Kamera
Apple İpad MiniApple İpad Mini de küçük bir model ve düşük bir fiyat etiketine sahip olmasından dolayıdır ki, çok yüksek çözünürlüğe sahip olmayan ve 5 Mega piksel görüntü kalitesi verebilen bir arka kamera kullanılmış. Otomatik olarak odaklanma özelliği bulunan İpad Mini modeli 1/2.4 gibi oldukça iyi bir diyafram oranına sahip. Diyafram oranı ne kadar fazla olursa görüntü netliği ve kameranın alabileceği ışık oranı da o derece artış göstermektedir. Yani diyafram oranı 1/11 olan bir kamera diyafram oranı 1/2 olan bir kameradan daha fazla alanı kadrajı içerisine alabilir. Bu yönden büyük fotoğraf makinelerinin 1/16 değerinin çok üzerine çıkabildiklerini de belirtelim. 1/2.4 diyafram oranına sahip olan İpad Mini güzel ve net fotoğraflar çekmek için yeterli bir kameraya sahip. Manzara fotoğraflarında olmasa bile portre ve benzeri fotoğraf çekimlerinde gayet başarılı sonuçlar alınabilir. Fotoğraf çekimi açısından İpad Mini, çok yüksek çözünürlükte fotoğraflar sunmuyor ancak orta derece fotoğraflar için gayet uygun. Yani daha açık belirtmek gerekirse, İpad Mini bir doğa fotoğrafçısından çok günlük fotoğraflar çeken amatörler için uygun bir kamera sunuyor.

Fotoğraf çekimi konusunda orta derece bir performans sunan İpad Mini, video çekiminde ise gayet güzel işler beceriyor. Gayet iyi bir çözünürlük olan 1080 piksel HD video kaydı yapabilmek mümkün. Video sabitleme özelliğiyle donatılmış olan kamerayla yüksek hızlarda ve yüksek çözünürlükte video çekebilme keyfi yaşanabiliyor.

İster hareketliliğin bolca görüldüğü bir futbol maçını isterse de son derece yavaş hareket eden bir salyangozu çekmiş olun İpad Mini modelinin iSight kamerası bütün çekimlerde maksimum kaliteyi vaadediyor. Video sabitleme özelliği sayesinde de videolarınızı bir saatçi titizliğiyle çekme zahmeti de ortadan kalkmış bulunuyor. Başarılı bir arka kameraya sahip olan İpad Mini modelinin çok yüksek çözünürlük sunmasa da bir ön kamerası da bulunuyor. Ön kamera sayesinde 3G teknolojisi sayesinde görüntülü arama yapabilmek mümkün. 7,9″ boyundaki ekran sayesinde net görüşmeler yapabilmek mümkün. Bunun yanı sıra İpad Mini ön kamerasıyla 720 piksel kalitesinde videolar çekebilmek de mümkün. Böylece kendi videolarınızı çekebilme olanağı da sunulmuş olunuyor. Ön kameranın megapiksel değerinin 1,2 megapiksel olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Apple İpad Mini

İşletim
Apple İpad Mini de Apple markasının en iyi işletim sistemi olan İOS kullanılıyor. Birçok fonksiyonu bulunan işletim sistemini kullanmak oldukça kolay. İşlem yapmanın çok kolay ve çok işlevli olduğu iOS işletim sisteminin Harita,Face Time, Mesajlar,Sfari ve Media Center gibi bazı özellikleri sayesinde işlerinizi halletmek oldukça kolay. Gayet kolay okunabilen Harita uygulaması sayesinde ilk defa Navigasyon kullananlar bile zorlanmayacaktır. 3 Boyut özelliği sayesinde de mükemmel bir yol asistanına dönüşebiliyor. Face Time uygulaması sayesinde çok kolay bir şekilde görüntülü görüşmeler yapılabiliyor. Oldukça fonksiyonel olan bu özellikle, görüntülü arama yapmak istediğiniz kişiye rehberden ulaşıp görüşebilmek mümkün. Mesajlar uygulaması da Apple markasına has bir tasarıma sahip ve kolay bir kullanım sunuyor. Gönderme işlemleri çok kolay bir şekilde halledilebiliyor. Bunun yanı sıra iMessage özelliği sayesinde ücretsiz mesaj, fotoğraf veya video gönderme imkanı bulunuyor. Apple markasının ücretsiz olarak sunduğu bu özellik sayesinde herhangi bir Apple ürünü kullanan kişilerle ücretsiz iletişim sağlayabilirsiniz. Safari uygulamasıyla da farkını ortaya koyabilen iOS sistemi, web de gezinmeyi bir eğlenceye dönüştürüyor. Birçok akıllı özelliği bulunan Safari uygulaması sayesinde bağlantınızın olmadığı zamanlarda gezdiğiniz siteleri Okuma Listesine ekleyebilir ve bağlantınız olmadan da o siteler de gezinebilirsiniz. Son olarak iOS ta sunulan bir uygulama da Game Center. İsminden anlaşılacağı üzere bu uygulama sayesinde oyun dünyasında gezinebiliyorsunuz. Farklı oyuncularla oyun oynama imkanı sunan bu uygulamayla birlikte bilgisayar zekasına karşı oynamak istemeyenler kozlarını birçok gerçek oyuncuyla paylaşabiliyor. İpad Mini modelinin nispeten büyük ekranı sayesinde de oyun keyfini doruklarda yaşayabilmek mümkün. Ayrıca İpad Mini de kullanılan A5 çipiyle de çok hızlı bir şekilde işlem yapabilme imkanı da bulunuyor.

Apple markasının iPhone, iTouch ve İpad 2 modellerinde de kullandığı A5 çipi 1 Ghz hız değeri sunabiliyor. Çift çekirdeğe sahip olan çip, 32nm teknolojisiyle üretiliyor. ARM Cortex-A9 mikro mimarisiyle inşa edilmiş olan çip, bataryadan tasarruf edilmesi için düşük bir bellek hacmiyle sunuluyor. 512 Mb RAM oranı sunan çip buna rağmen oldukça hızlı işlem yapabilme imkan sağlayabiliyor.

Apple İpad Mini

Bağlantılar ve Sensörler
Apple İpad Mini iki versiyonla satışta bulunmakta. Alt modelde sadece Wi-Fi bağlantısı sunuluyorken, üst modelde Wi-Fi bağlantısına ek olarak arama yapabilme özelliği de bulunuyor. LTE(4G) bağlantı seçeneği de bulunan üst modelle birlikte çok yüksek hızlarda verim aktarımı sağlanabiliyor. Aktarım demişken İpad Mini Bluetooth 4,0 kablosuz iletişimi de destekleyebiliyor. Böylelikle cihazlar arasında yüksek hızda veri aktarımı gerçekleştirilebiliyor. İpad Mini modelinin bağlantı özellikleri; GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1900, 2100 MHz), LTE (Bands 1, 3, 5, 13, 25), 802.11a/b/g/n Wi-Fi (802.11n 2.4GHz and 5GHz) şeklinde ve gayet yeterli oranlara sahipler.

Bunun dışında iPad Mini modelinde birkaç sensör özelliği de bulunuyor. Accelerometer özelliği sayesinde tablet bilgisayarınızda oyun oynarken değişik bir keyif alınması sağlanmış olunuyor. Işık sensörü özelliği sayesinde de ortamda ki ışık oranı ölçülerek buna göre bir parlaklık ayarı yapılıyor ve güçten tasarruf edilmesi sağlanıyor. Artı olarak İpad Mini de üç eksenli bir Gyro sensörünün de sunulduğunu belirtelim.

Diğer Özellikler
Apple markasının çok popüler olan ve gayet başarılı olan donanımı Siri, iPad Mini modelinde de sunuluyor. Bilindiği gibi bu özellik sayesinde cihaza sesli komutlar verebilmek mümkün. Siri teknolojisiyle akıllı cihazınız söylediğiniz şeyleri zeki bir algoritma sayesinde çözümlüyor ve buna göre işlem yapıyor. Takvim, rehber, mesaj gibi uygulamalarda cihazınıza dokunmadan ve sadece ses ile yönlendirebilmek hem kolay hem de eğlenceli bir unsur. İpad Mini sunulan iCloud seçeneği sayesinde ise bulut ortamında verilerinizi, dosyalarınızı depolayabilme veya yedekleme imkanı sunuluyor. Buna ek olarak iPad Mini modelinin çalışma sıcaklığı oranları da bir hayli şaşırtıcı. 0 – 35 C arası çalışma derecesi sayesinde iPad Mini cihazınızı hem karlı bir günde hem de sıcak bir günde kullanabilmeniz mümkün. Buna binaen -20 & 45 derece aşıldığında çalışamıyor. Bundan dolayı İpad Mini çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda performans gösteremiyor. Son olarak iPad Mini modelinin 3000 metreye kadar çalışma yüksekliği bulunuyor. Bugün dünyanın en uzun binasının800 metre civarı olduğu ve çoğu hava yolu şirketinin uçaklarda telefon ve benzeri cihaz kullanılmasına izin vermediği düşünülürse bu gayet iyi bir rakam olarak görülebilir.

Batarya
Apple iPad Mini modelinde de piyasada ki tüm akıllı cihazlarda da kullanıldığı gibi Lityum-Polimer pil kullanılmış. Ağırlık-performans açısından bu pil en uygun ve en iyi olarak tanımlanıyor. 16,3 Watt güce sahip olan pil bu sayede uzun süre İpad Mini kullanabilme imkanı sunuyor. Apple markasının açılmasına göre bu pil ile İpad Mini de 10 saate kadar video izleyebilme ve müzik dinleyebilmek mümkün. 10 saatlik ömrü ile çok olmasa da iPad Mini gibi bir model için gayet yeterli bir oran. Ayrıca web de de 9 saate kadar sörf yapabilmek mümkün. Son olarak iPad Mini modelinin pilini herhangi bir USB girişi olan bir cihazdan şarj edebilmenin mümkün olduğunu da belirtelim.

Kaynakça:
http://www.donanimhaber.com/ipad/haberleri/Bilkom-iPad-Mininin-dagitimina-basladi.htm
http://www.apple.com/ipad-mini/features/
http://www.sony.com.tr/hub/lcd-televizyon/avantajlari/tv-goruntu-kalitesi/article/led-arka-aydinlatma
http://www.tabletpcturk.com/yeni-ipad-retina-ekran-nedir-582<br /
http://www.bascek.com/2715/diyafram-nedir-fotografi-nasil-etkiler/
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A5
http://www.elmadoktoru.com/teknoloji/iphone-4s-siri-teknolojisi-ile-geliyor.html

Yazar:İsa Gürbüz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku