Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İkili İlişkilerde Mutluluğun Formülü Nedir?

0 410

İkili İlişkilerde Mutluluğun Formülü Nedir?Mutluluğun formülü iletişimden geçer iletişim konusunda kendimizi geliştirerek; özel hayatımızda daha mutlu olabiliriz,arkadaş çevremizi geliştirerek saygın bir insan olabiliriz,ailemizle daha sağlam bir bağ kurabiliriz bunlar da mutluluğa açılan en önemli kapılardır.
Peki iletişimimizi güçlendirmek adına neler yapabiliriz?
Özel hissettirin..
İnsanlar kendilerine saygı duyulmasını ister onların fikirlerini,düşüncelerini önemseyin,ona dünyada kalan son insanmış gibi davranın demiyorum tabii ama özel hissettirin herkes özel olduğunu önemsendiğini bilmek,hissetmek ister onlar hakkında küçük ayrıntıları kaçırmayın çayı kaç şeker içtiğinden,hangi müzik türünü daha çok dinlediğine kadar gözlemleyip bilgi edinin.
Dinleyin..
Dinlenilmek isteyen milyonlarca insan var çevrenizde çok görüyorsunuzdur psikologlara tonla para yığan insanları birçoğunun tek sorunu dinlenilmemek ; Nasıl olduğunuzu anlatmadan önce onun nasıl olduğunu öğrenin. Dinlerken sadece onun söylediklerine odaklanın vereceğiniz cevaba değil etkili bir dinleyici olursanız buna ihtiyacınız kalmayacaktır.Dinlerken başka bir şeylerle ugraşmayın bu şekilde dinlenilmek onu değersiz hissettirecektir ve dinlerken anlatıcının söylediklerine mimiklerinizle destek verin.

İkili İlişkilerde Mutluluğun Formülü Nedir?Olumsuz olmayın..
Hiç kimse yanı başında kara bulutlarla dolaşmak istemez kendisini iyi hissettirecek olumlu telkinlerde bulunacak birine ihtiyaç duyar devamlı sitem edip sorunlarını diğer insanların yüzüne çarpan değil. Optimist olun bardakta bir damla su bile olsa olumlu tarafını görüp ona tutunmaları için onları yönlendirin.
Suçlamayın
Hatayı devamlı karşı tarafta aramayın kimse hatalarının devamlı yüzüne vurulmasından hoşlanmaz. Kendi hatalarınıza da odaklanın, hatalarını gördüğünde suçlamak yerine hatalarını naif bir dille onlara anlatın bundan rahatsız olduğunuzu söyleyin.
Sinirlendiğinizde uzaklaşın..
Onunla tartışma içerisinde olduğunuzu varsayalım çoğu insan tartışma sonunda birbirine bağırıp hakaretler etmeye başlıyor bunu yapmak yerine sinirinizi yatıştıracak şeylere odaklanın tartışma ortamından uzaklaşın yürüyün,müzik dinleyin,kitap okuyun,film izleyin olumsuz enerjinizi başka şeylere aktarın.
Eksik yönleri yüzüne vurmak yerine onarın..
Onun eksik yönlerini gördüğünüzde ona sitem etmek yerine eksiklerini nasıl giderebileceğinizi ona ögretin
Kendisi hakkında konuşun
Karakterini artı ve eksi yönlerini “sadece ikiniz” konuşun.Bunlardan nasıl kurtulacağı hakkında önerilerde bulunun.
Sabırlı olun
Size karşı sert olduğu zamanlar olacaktır anlayış gösterin sakinliğinizi koruyun sakinleştiğinde zaten size karşı sert davrandığı için pişman olup hatasını telafi edecektir ona sert tepki vermeden sakinleşmesine fırsat tanıyın bekleyin..
Zaman ayırın..
Fırsat buldukça zaman ayırın birlikte vakit geçirin her fırsatı değerlendirin.
Gülümseyin..
Çokta zor birşey değil aslında gülümsemek girdiğimiz ortama pozitif enerji yaymak adına oldukça etkili bir yöntem onu ve sizi daha iyi hissettirecektir.
Eleştirilere karşı açık olun..
Olumlu yönlerinizin söylenilmesi hoşunuza gittiği gibi olumsuz yönlerinizin söylenmesi de hoşunuza gitsin eleştiriler sizin eksiklerinizi fark edip düzeltmeniz için önemli bir fırsattır.
Güçlü olun ,ilişkinize sahip çıkın..
Her ilişkide sallantılar, hatalar olur bunları büyütmek yerine nasıl aşacağınızı görün küçük şeyler için vazgeçmeyin.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku