Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gümüş Düğme Bitkisinin Sağlık Açısından Faydaları

0 2.736

Gümüş düğme bitkisi tarihsel olarak baş ağrısı ve migren için “doğal aspirin” olarak kullanılmıştır. Yaklaşık 400 kişi üzerinde yapılan 3 klinik çalışmada, Gümüş düğme bitkisi ekstrakt, atakların sayısını ve şiddetini, yatak istirahati gerektiren atakların sayısını ve kusma sıklığını azaltmıştır. Sık migreni olan 69 kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada, ateşböceği ve akupunktur kombinasyonunun ağrı yönetimi ve yaşam kalitesi üzerinde tek başına bu stratejilerden herhangi birine göre daha iyi etkileri olmuştur.

Migren

Gümüş Düğme Bitkisinin Sağlık Açısından FaydalarıAteş böceği ve zencefil (LipiGesic ve Gelstat) kombinasyonları 89 kişi üzerinde yapılan 2 çalışmada da etkili olmuştur. Benzer şekilde, ateş ve söğüt özütünün (Mig-RL) başka bir kombinasyonu migren ataklarını önledi ve 12 kişilik küçük bir çalışmada yoğunluğunu azaltmıştır. 17 kişi üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, dondurularak kurutulmuş ateşi olan kapsüller baş ağrısı, bulantı ve kusmanın kötüleşmesini önlemiş, ancak ateşten plaseboya geçtiklerinde migren semptomları ve eklem sertliği olan yoksunluk benzeri bir sendroma neden olmuştur.
Bununla birlikte, Gümüş düğme bitkisi ekstrakt (0.5 mg parthenolide standartlaştırılmıştır) 50 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada migren semptomlarını iyileştirmemiştir. 49 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, riboflavin ve magnezyum ile kombine edilen ateşböceği, migren ataklarının önlenmesinde sadece riboflavine göre hiçbir fayda sağlamamıştır. Ateş böceğinin aktif bileşeni olan partenolid, kemirgen sinirlerinde (trigeminal nöronlar) migren ağrısını azalttığı mekanizma olabilecek ağrı sinyallerini bloke etmiştir.
Sonuç olarak, bazı karışık sonuçlar olmasına rağmen, kanıtlar, ateşin (hem tek başına hem de diğer bitkisel özlerle birlikte) migren ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Cilt Sağlığı

Sağlık ve güzellik şirketleri, çeşitli topikal ürünlerde partenolit tükenmiş ateşi kullanmaktadır. Partenolid ciltte tahrişe neden olabilir (kontakt dermatit), ancak partenolide tükenmiş ateş, bu istenmeyen etkiye neden olmadan kızarıklık/lekelenme, pürüzlülük, ustura yanıkları ve UV hasarına yardımcı olabilir. Gümüş Düğme Bitkisinin Sağlık Açısından Faydaları
• Gül hastalığı: 8 kişi üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, topikal partenolit tükenmiş ateş, tahriş edicinin neden olduğu cilt kızarıklığını azaltmıştır. % 0.5, % 0.75 ve % 1,0 konsantrasyonları kızarıklığı sırasıyla % 28, % 39 ve % 68 azaltmıştır. Topikal parthenolide tükenmiş ateş, ayrıca farelerde cilt iltihaplanmasını (dermatit) azaltmıştır. Migren gül hastalığı hastalarında daha yaygındır. Her ikisi de trigeminal sinir tarafından innerve edilen bölgelerde sorunlara neden olan enflamatuar durumlardır. Kemirgenlerde yapılan bir çalışma, partenolid gümüş düğme bitkisi koşullara yardımcı olabilir.
• UV hasarı: 12 kişi üzerinde yapılan küçük bir çalışma, partenolitten yoksun ateşin UVB radyasyonunun neden olduğu kızarıklığı azalttığını bulmuştur. UV ile indüklenen serbest radikal (hidrojen peroksit) oluşumunu azaltarak, enflamatuar sitokin (IL-1 alfa) salınımını bloke ederek ve DNA onarım enzimlerini artırarak yardımcı olmuştur. Partenolitten yoksun bırakılan ateş, kemirgenlerdeki UV hasarının neden olduğu cilt kalınlaşmasını da azaltmıştır. İki küçük klinik çalışma ve bazı hayvan çalışmaları, bu cilt rahatsızlığı olan kişilerde ateşin kullanımını desteklemek için açıkça yetersizdir. Bu ön sonuçları doğrulamak için daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Antienflamatuvar

Gümüş düğme bitkisi, bin yıl boyunca doğal bir anti-enflamatuar ilaç olarak kullanılmıştır. Yunan doktor Pedanius Dioscorides bunu “tüm sıcak iltihaplar ve sıcak şişlikler” için kullanmıştır. Hepatitli farelerde, ateşin bir bileşeni olan partenolid, enflamatuar sitokinler IFN-gama, TNF-alfa, IL-17A, IL-1beta ve IL-6’yı azaltmış ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmiştir. Ek olarak, partenolid multipl sklerozlu farelerde IL-17,TNF-alfa ve IFN-gama düzeylerini azaltarak beyin iltihaplanmasını azaltmıştır. Partenolid enflamatuar barsak hastalığı (farelerde kolon inflamasyonu geliştirilmiş IBD engelleyerek), NF-KB’yi, TNF-alfa ve IL-1 -beta azaltmıştır.
Ayrıca kistik fibrozlu farelerde NF-kappaB aktivasyonunu bloke ederek inflamasyonu azaltmıştır. Artritli sıçanlarda, partenolid eklem iltihaplanmasını azaltmıştır. Deri hücrelerinde yapılan bir çalışmada, partenolid NF-bloB’yi bloke ederek inflamasyonu azaltmıştır. Gümüş düğme bitkisi, partenolitten yoksun olsa bile iltihabı azaltabilir. Partenolit tükenmiş ateş, iltihaplı moleküllerin nitrik oksit, PGE2, TNF-alfa, IL-2, IL-4 ve IFN-gama’nın beyaz kan hücrelerinden salınmasını engellemiştir. Ayrıca farelerde cilt iltihabı (dermatit) geliştirmiştir. Bu, ateşin, partenolid dışında, enflamasyonu etkili bir şekilde azaltabilecek bileşenlere sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Antioksidan

Gümüş düğme bitkisi, ferrik, oksijen, hidroksil ve peroksinitratlar gibi serbest radikalleri parçalayabilen bilinen bir antioksidandır. Partenolit tükenmiş ateş, C Vitamini’nden daha güçlü bir antioksidandır. İnsan hücrelerinde sigara dumanının neden olduğu oksidatif hasara karşı korunmuştur. Partenolid ayrıca sıçanları toksine bağlı oksidatif strese ve karaciğer hasarına karşı korumuştur.

Ağrı

Partenolid, hayvan ve hücre temelli çalışmalarda prostaglandin sentazını (PHS) inhibe ederek inflamasyonu ve ağrıya neden olan prostaglandinleri azaltmıştır. Farelerde ateş, uykuya veya davranış değişikliğine yol açmadan akut kimyasal olarak indüklenen ağrıyı azaltmıştır. Gümüş düğme bitkisi çiçek özü, kemirgenlerde akut, inflamatuar, eklem ve nöropatik ağrıyı azaltmıştır. Kemoterapiye bağlı ağrıya karşı da etkiliydi. Bununla birlikte, yaprak ekstresi çok daha az etkilidir.

Endişe ve Depresyon

Gümüş düğme bitkisi özütü farelerde kaygı ve depresyonu azaltmıştır.

İlaç Zehirlenmesi

Sıçanlarda partenolid, kokainin dopamine duyarlı nöronlar üzerindeki etkilerini bloke etmiştir. (beynin ventral tegmental bölgesinde)

Kan Pıhtıları

Hücre temelli çalışmalarda, partenolid trombosit üretimini arttırmış, ancak aktivasyonlarını azaltmış ve muhtemelen kan pıhtılarını önlemiştir.

Gümüş Düğme Bitkisinin Sağlık Açısından FaydalarıAlerjiler

Gümüş düğme bitkisi özütü alerjiye neden olan mast hücrelerinden histamin salınımını bloke etmiştir.

Antibakteriyel

Gümüş düğme bitkisi uçucu yağ, hücre bazlı çalışmalarda zararlı bakterilerin büyümesini engellemektedir. Çiçeklenme aşamasından yapılan yağ, yüksek kafur içeriğinden dolayı en güçlü antibakteriyel aktiviteye sahiptir.

Kanser

Partenolid, cilt tümörlerinin gelişimini geciktirdi ve UVB radyasyonuna maruz kalan farelerde sayılarını azaltmıştır. Bu bileşik ayrıca test tüplerinde lösemi, lenfoma, multipl miyelom, karaciğer, meme, akciğer, kolon, deri, mesane ve beyin kanseri dahil olmak üzere birçok kanser hücresi tipine zarar vermiş veya yok etmiştir. Bununla birlikte, 12 kanser hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, ateşin kan testlerinde ortaya çıkacak kadar partenolid bulunmadığı ve hastalığa karşı herhangi bir etkisi bulunmadığı bulunmuştur.

Romatizmal Eklem İltihabı

Romatoid artritli 41 kadın üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, doğranmış ateşi (70-86 mg) eklem ağrısı, hareketlilik ve inflamasyonu iyileştirmede plasebodan daha etkili değildir.

Kaynakça:
https://www.researchgate.net/publication/291972059_Gumusdugme_Tanacetum_parthenium_L_Schultz_Bip

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku